BRATISLAVA 29. januára (WBN/PR) – V rámci projektu EUHL (Európska univerzitná hokejová liga) prízvukuje potrebu štúdia popri hokeji a už je sám aj príkladom ako na to! Hoci Ľubomír Sekeráš, ktorý je jedným zo zakladateľov spomínanej ligy, ukončil aktívnu hokejovú kariéru už pred niekoľkými rokmi, znova zasadol do školských lavíc a snaží sa zdokonaliť v rámci anglického jazyka. Individuálne kurzy na VŠM/CityU v Trenčíne využíva spolu s ďalším kolegom – Petrom Špankovičom
Hoci pôsobil niekoľko rokov v prestížnej NHL, anglický jazyk stále neovláda na takej úrovni, akej by chcel. V rámci nadnárodného projektu európskeho univerzitného hokeja je nútený komunikovať s ľuďmi viacerých krajín, cudzie jazyky sú tak viac než nevyhnuté. „Doteraz sme hráčom v EUHL len hovorili o potrebe vzdelávania sa, momentálne už však môžem byť živým príkladom ako na to,“ rozosmial sa Sekeráš, „nie je žiadnou hanbou rozhodnúť sa ďalej vzdelávať a získavať nové poznatky v akomkoľvek veku. Ba možno práve naopak – myslím si, že je to sympatické, ak si aj starší človek uvedomí, že sa stále má čo učiť. Moja angličtina nie je taká, akú som chcel, a preto som sa rozhodol znova zasadnúť do školských lavíc.“ Pre štúdium šité na mieru, načerpanie nových vedomostí a skúseností sa rozhodol na Vysokej škole manažmentu / City University of Seattle v Trenčíne, kde si ho vzal „do parády“ priamo Američan. Možnosť komunikovať v rodnom jazyku má tak nulovú šancu. „Na vyučovanie, ktoré mám dvakrát do týždňa, chodím spoločne aj s Peťom Špankovičom (generálny manažér EUHA, pozn.). Vždy nás čakajú dve hodiny rozprávania, prijímania nových poznatkov, ale súčasne aj zábavy. Našťastie nejde o prísne vyučovanie, na ktorom by sme sa nemohli ani len pousmiať. Hodiny sú uvoľnené a o to viac sa vždy na ne teším,“ rozhovoril sa študent Sekeráš.
V rámci projektu EUHL podporuje myšlienku prepojenie vzdelávania s hokejom, len samotný šport vraj v súčasnosti nestačí. „Stále je čoraz viac mladých hráčov, ktorým sa nepodarí uchytiť sa v seniorskom hokeji. Je dôležité, aby si hokejisti už od nízkeho veku uvedomovali, že nie každý z nich bude mať otvorené dvere do veľkého hokejového sveta, a preto treba myslieť i na akési zadné vrátka. Mne sa síce podarilo pôsobiť v americkej NHL, ale teraz sa pýtam samého seba, prečo som sa viac neupriamil aj na zdokonaľovanie angličtiny. V Amerike som mal predsa tento jazyk všade okolo seba, no predsa ho potrebujem teraz zlepšovať. Aké možnosti však človek mal, si zrejme uvedomí až časom. Keby som dbal o svoju angličtinu už vtedy, nemusel by som teraz v 47-ich rokoch drať školské lavice,“ opäť sa rozosmial Sekeráš. Pre študentov má tak len jeden odkaz: „Využite každú možnosť, ktorá vám ponúka posunúť sa vpred, získať nové poznatky. Popri štúdiu sa dá hrať hokej či robiť akúkoľvek inú aktivitu, ktorá je človeku blízka. Viem, že je možné dbať na vzdelanie a šport súčasne – naši hráči v EUHL sú toho jasným príkladom!“
autor: Janka Danková