BRATISLAVA 2. decembra (WEBNOVINY) – Koalícia pre neschopnosť zvoliť v tajných voľbách generálneho prokurátora uvažuje, že zmení rokovací poriadok tak, aby parlament o generálnom prokurátorovi hlasoval verejne a nie tajne ako doteraz.
Po rokovaní Koaličnej rady predseda SDKÚ-DS Mikuláš Dzurinda avizoval, že druhé kolo tajných volieb bude neúspešné, nezvolia žiadneho kandidáta a ďalšie nové voľby už budú verejné.
Predseda ústavnoprávneho výboru Radoslav Procházka (KDH) novinárom vysvetlil, že o novele rokovacieho poriadku uvažuje vládna štvorka preto, aby neboli pochybnosti o spôsobe voľby. V každom prípade opakovaná voľba v utorok sa uskutoční ešte v tajnom režime. Vie si predstaviť, že zmenu zákona by prijali už na tejto schôdzi a zároveň pristúpili k novej voľbe, a to už verejne. „Je to reálne aj na tejto schôdzi. Pamätám si rok 2009, keď sa upravoval druhý pilier. Spravili to tak, že na tretí deň vyšiel v Zbierke zákonov,“ konštatoval. „Principiálna otázka je, či je dobré, aby sa generálny prokurátor volil verejne. Na to môžu byť rôzne názory. Asi sa koalícia prikláňa k tomu, aby sa volil verejne, ale ešte to nie je rozhodnuté,“ dodal.
Poslanec za Smer-SD Mojmír Mamojka verejnú voľbu generálneho prokurátora odmieta. O personálnych otázkach podľa neho vždy hlasuje parlament tajne. Záležitosť okolo voľby generálneho prokurátora považuje za prepolitizovaný cirkus, prirovnal ho k cirkusu Humberto. Zatiaľ koalícia nezvolila generálneho prokurátora trikrát po sebe. Neúspešné boli dve kolá prvej voľby a jedno kolo druhej. V utorok čaká poslancov druhé kolo druhých tajných volieb.
V pondelok zasadne Koaličná rada
Na pondelok pred druhým kolom voľby nového generálneho prokurátora zvolala premiérka Iveta Radičová Koaličnú radu. Uvádza sa to v stanovisku predsedníčky vlády SR k voľbe generálneho prokurátora, ktoré agentúre SITA poskytol Tlačový a informačný odbor Úradu vlády SR. Na Koaličnej rade majú predstavitelia SDKÚ-DS, SaS, KDH a strany Most-Híd prerokovať rôzne návrhy ďalšieho postupu, o ktorých dnes diskutovali predsedovia strán a predsedovia poslaneckých klubov. „Stanovisko predsedníčky vlády SR Ivety Radičovej k voľbe generálneho prokurátora je dlhodobo známe a nemenné. Predsedníčku vlády SR mrzí, že sa poslancom koalície nepodarilo zvoliť za generálneho prokurátora spoločného kandidáta, na ktorom sa dohodli koaličné strany,“ uviedol vládny zdroj.
Generálneho prokurátora nezvolili, Trnka mal viac hlasov
Poslanci NR SR ani dnes nezvolili generálneho prokurátora. Kandidát opozičného poslanca Mojmíra Mamojku Dobroslav Trnka získal v tajnej voľbe 74 hlasov, čo znamená, že ho museli podporiť aj traja koaliční poslanci. Koaličný kandidát Jozef Čentéš získal podporu 73 zákonodarcov.
Koaliční poslanci sa pri voľbe navzájom kontrolovali a ukazovali si svoje hlasovacie lístky. Pri tejto voľbe bolo na zvolenie generálneho prokurátora potrebných 75 hlasov, pretože na zvolenie je potrebná nadpolovičná väčšina hlasov prítomných poslancov, ktorých dnes bolo 149. Vzniknutou situáciou sa bude zaoberať Koaličná rada.
Trnka a Čentéš nekomentujú dnešnú voľbu
Obaja kandidáti na post generálneho prokurátora – Dobroslav Trnka aj Jozef Čentéš – sa rozhodli, že nebudú reagovať na výsledok dnešnej voľby, v ktorej poslanci parlamentu generálneho prokurátora nezvolili. „Nebudú sa k tomu vyjadrovať,“ povedala pre agentúru SITA hovorkyňa generálneho prokurátora Jana Tökölyová. Trnka je dnes mimo úradu, má dovolenku.
Žitňanská je z voľby znechutená
Podpredsedníčka KDH Jana Žitňanská je z výsledkov voľby generálneho prokurátora „znechutená a zhnusená“. Zaráža ju, že niektorí z koaličných poslancov voľbou Dobroslava Trnku takmer privodili pád vlády. „Čo je podľa mňa dosť vážna vec a pokiaľ si to niektorí poslanci neuvedomujú, potom asi v takej koalícii ani nemá zmysel pokračovať,“ povedala po hlasovaní. Za najlepší spôsob ako preukázať, že to koalícia naozaj myslí vážne so zmenou prokuratúry a smerovania Slovenska, považuje verejnú voľbu. Hoci to bol práve poslanec za SDKÚ-DS Stanislav Janiš, ktorý pred prvou voľbou na generálneho prokurátora navrhol Dobroslava Trnku, jeho stranícky kolega Miroslav Beblavý si nemyslí, že by dnes poslanci tejto strany Trnku volili. „Som si stopercentne istý, že to neboli poslanci SDKÚ-DS. Na 99 percent som si istý,“ skonštatoval.
Bugár netajil nervozitu
„Zavádzajú sa rôzne kontroly a dozvieme sa, že niektorým ušla ruka. Samozrejme, že som nervózny. Nedodržujú sa dohody a potom je zbytočné dohody robiť. To isté bolo včera pri daniach, to isté bolo dnes o generálnom prokurátorovi. Na čo sedíme, na čo sú Koaličné rady, keď to potom takýmto spôsobom v úvodzovkách jednotlivci nedodržujú,“ vyhlásil Bugár pred novinármi. Bugár ubezpečil, že poslanci Most-Híd podporili Čentéša. „My máme istotu, v klube máme dvojitú kontrolu a keby to potrebovala premiérka, môžem ju uistiť,“ povedal Bugár. Viacerí poslanci i skrutátori pri hlasovaní však hovorili, že poslanci Most-Híd odovzdávali zložené hlasovacie lístky. Ostatní ich dávali rovné, aby aj skrutátori mohli skontrolovať voľbu vlastných poslancov. „Každý bude tvrdiť, že oni nie. Ak to nevieme zistiť, vždy bude len podozrenie. Môžeme sa dohadovať, komu bude vyhovovať, aby premiérka odstúpila. To sú len dohady. Musíme skúsiť zistiť, komu ušla ruka. Od nás nie,“ povedal Bugár s tým, že pre neho je dôležité, kto a prečo nedodržal dohodu.
Mikuš: SDKÚ-DS volilo Čentéša
Poslanecký klub SDKÚ-DS je podľa jeho predsedu Jozefa Mikuša veľmi sklamaný, že vo voľbe generálneho prokurátora dnes neprešiel koaličný kandidát Jozef Čentéš. „My sme avizovali, že podporíme koaličného kandidáta. Na klube nás Čentéš presvedčil, že je vhodný kandidát. Klub SDKÚ-DS ho podporil všetkými 28 hlasmi,“ povedal dnes Mikuš pre agentúru SITA.
Hrušovský chce odtajnenie voľby
KDH požaduje odtajnenie voľby generálneho prokurátora. Kresťanskí demokrati chcú s koaličnými partnermi preto rokovať o tom, aby parlament volil generálneho prokurátora verejným hlasovaním. Po nezvolení generálneho prokurátora to dnes povedal novinárom predseda poslaneckého klubu KDH Pavol Hrušovský. Podľa neho všetci poslanci KDH hlasovali za koaličného kandidáta Jozefa Čentéša. „Garantujem, že to neboli poslanci za KDH. Garantujem, že poslanci za KDH volili kandidáta, na ktorom sa dohodli strany vládnej koalície,“ vyhlásil. Podľa neho v klube mali vytvorený vnútorný kontrolný mechanizmus, aby jeden druhého presvedčili, že platí dohoda. Hrušovský nechcel špekulovať, ktoré hlasy koaličných poslancov získal opozičný kandidát Dobroslav Trnka. Udivuje ma to, že koalícia v tak vážnej veci tretíkrát po sebe zlyhala,“ vyhlásil. Podľa neho nie je to najrozhodujúcejšie vedieť, ktorí poslanci to boli. „To najhoršie je nedôvera vo vládnej koalícii,“ dodal.
Koaliční poslanci predviedli podľa Fica výsmech demokracie
Zákonodarcovia z SaS si rovnako ako pri predchádzajúcich voľbách svoje hlasovacie lístky fotili a iní poslanci podľa neho pristupovali k hlasovaniu „v dvojičkách“. Ako uviedol pred novinármi, vie o tom zo svedeckých výpovedí poslancov. Pripoja ich k ústavnej sťažnosti na spôsob voľby a dnes ju pošlú do Košíc. „Je to vec princípu,“ zdôvodnil Juraj Droba z SaS, prečo si hlasovací lístok odfotil. Podľa neho ich voliči majú právo vedieť, koho volili. „Viem, že viacerí moji kolegovia sa tiež rozhodli, že si zdokumentujú svoju voľbu,“ podotkol. Pred médiami odfotený lístok prezentovať odmietol. „Keby sa ma niekto opýtal a požiadal, ukážem mu to vo svojom fotoaparáte, ale nebudem to zverejňovať,“ podotkol.
Fico nevie, ktorí koaliční poslanci hlasovali za Trnku
Smer-SD napadne postup koaličných poslancov pri dnešnej tajnej voľbe generálneho prokurátora na ústavnom súde. Sťažnosť na Ústavný súd SR do Košíc zanesie osobne podpredseda Smeru-SD Pavol Paška. „Napadneme dnešnú voľbu s dátumom 2. decembra s tým, že budeme priamo hovoriť o zásahoch pri tejto konkrétnej voľbe,“ povedal dnes na tlačovej besede predseda Smeru-SD Robert Fico. Správanie sa koaličných poslancov pri tajnej voľbe označil za „výsmech demokracie.“ Zákonodarcovia zo SaS si podľa neho rovnako ako pri predchádzajúcich voľbách svoje hlasovacie lístky fotili a iní poslanci podľa neho pristupovali k hlasovaniu „v dvojičkách.“ Ako príklad uviedol poslancov za SDKÚ-DS Janu Dubovcovú a Petra Markoviča. K ústavnej sťažnosti Smer-SD pripojí svedecké výpovede, zväčša skrutátorov ich strany, ktorí potvrdia, ako si poslanci fotili hlasovacie lístky a ukazovali si ich.
Fico takýto prístup k hlasovaniu považuje za nedemokratický, podľa neho sa tak nehlasovalo ani vo Federálnom zhromaždení ČSFR. Výsledky tajnej voľby, pri ktorej terajší generálny prokurátor Dobroslav Trnka získal podporu 74 hlasov, o jeden viac ako jeho protikandidát Jozef Čentéš, podľa Fica potvrdili, že Trnka je relevantným kandidátom. Trnku za šéfa prokuratúry navrhol poslanec Smeru-SD Mojmír Mamojka, Čentéša štyri vládne strany. Expremiér nevie, ktorí koaliční poslanci hlasovali za Trnku. „Nebudem komentovať, čo sa deje vo vnútri vládnej koalície. My to nevieme. Priznám sa, aj som bol prekvapený hlasovaním,“ poznamenal.Igor Matovič z SaS si voľbu odfotil pre seba a „možno, aby som vedel svojim vnúčatám v budúcnosti ukázať, že vtedy, keď bola tá dôležitá situácia, či padne vláda alebo nie, som volil tak alebo tak“. Predseda strany a Národnej rady SR Richard Sulík podľa neho nikdy nevyžadoval, aby mu ukazovali svoje lístky. „Ani by si netrúfol,“ zdôraznil.
Matovič nevidel, že by sa niektorí koaliční poslanci držali pod pazuchy ako to prezentoval Fico. Ako dodal, on si lístok odfotil tak, aby to všetci videli. Matovič tvrdí, že každý poslanec mal svoj fotoaparát.
Opozičníci upozornili napríklad „na dvojičku“ Miroslav Beblavý a Pavol Kubovič z SDKÚ-DS. Beblavý pripustil, že Kubovič mu iniciatívne ukázal svoj hlasovací lístok. Nevie, či to urobil preto, lebo vyšlo na povrch, že sa v utorok stretol s Dobroslavom Trnkom. „Ja som mu ukazoval fotku svojho syna,“ tvrdí Beblavý, ktorý si podľa vlastných slov svoj lístok neodfotil. Ako poznamenal, nepamätá si, že by sa s Kubovičom držali pod pazuchy. Beblavý si nemyslí, že by počas voľby boli zvýšené brutálne kontrolné mechanizmy, o ktorých rozprával líder opozície. „Ja viem povedať, že mne pri akte hlasovania nikto cez plece nepozeral ani ma za žiadnu časť tela nedržal a ja som pri akte hlasovania žiadneho poslanca ako pán Fico tvrdí, nekontroloval,“ skonštatoval. Ako podotkol, keď sa poslanci chcú familiárne držať, je to v poriadku, podstatné je, ako to vyzerá, keď hlasujú. „Považujem celú túto epizódu za veľmi problematický bod slovenského parlamentarizmu,“ dodal.
Voľbu šéfa prokuratúry by Mikolaj neovplyvnil, tvrdí Rafaj
Tvrdenia o tom, že pri dnešnej voľbe nového generálneho prokurátora SR v parlamente nebol zvolený generálny prokurátor a neprešiel kandidát Dobroslav Trnka preto, že sa na voľbe nezúčastnil poslanec národnej rady za SNS Ján Mikolaj, sú mylné. Uviedol to v stanovisku predseda Poslaneckého klubu SNS v NR SR Rafael Rafaj. „Pán Mikolaj je riadne ospravedlnený z dôvodu zdravotných problémov. A ak by sa na schôdzi aj zúčastnil, zvýšil by kvórum na 150 poslancov, čiže kandidát Dobroslav Trnka by potreboval 76 hlasov na zvolenie. Výsledok by sa teda nezmenil. Nás by síce potešilo, keby táto antisociálna a antinárodná vláda padla, no neteší nás, že voľba generálneho prokurátora mala dehonestujúci charakter, keď si viacerí poslanci vládnej koalície fotografovali hlasovací lístok spolu s poslaneckým preukazom. Tajná voľba nebola tajnou voľbou, bola to len fraška zaznamenaná na niekoľkých desiatkach mobilných telefónov,“ zhodnotil Rafaj.
Ako ďalej uviedol Rafaj, SNS naďalej považuje účasť kandidáta Jozefa Čentéša na dnešnej voľbe za neoprávnenú. „A to z dôvodu procesných pochybení pri podávaní návrhu tohto kandidáta. Navrhovatelia oficiálne nestihli riadny termín podania, ale prispôsobili si ho svojim potrebám ex post tak, že o ňom neinformovali ďalšie parlamentné strany. Preto som musel navrhnúť Richardovi Sulíkovi vyradiť pána Čentéša z voľby generálneho prokurátora, čo predseda parlamentu flagrantne prehliadol,“ vysvetlil.
Dodal, že SNS odsudzuje takéto silové praktiky, pretože prišlo k evidentnému pochybeniu pri podávaní návrhu u navrhovateľov. „Takto sa stala celá voľba generálneho prokurátora nedôstojnou – namiesto toho, aby sme pozíciu generálneho prokurátora SR posilnili, súčasná vláda ju znižuje a silou-mocou si chce zvoliť vlastného koaličného generálneho prokurátora,“ zhodnotil Rafaj.