NEW YORK 20. septembra (WebNoviny.sk) – Britský minister zahraničných vecí Boris Johnson v noci na utorok inicioval kampaň, ktorej cieľom je dosiahnuť, aby sa džihádistická organizácia Islamský štát (IS/Dáiš) za svoje činy zodpovedala pred súdom. Informovala o tom agentúra AP.
Clooneyho manželka požaduje stíhanie džihádistov za genocídu
Kampaň podporila aj Amal Clooneyová
„Sme jednotní v boji s Dáišom a ja si myslím, že musíme byť zajedno aj v tom, že sa treba spojiť, aby sme ich postavili pred súd,“ vyhlásil Johnson. Za dôležité označil, aby sa k tejto kampani pridalo nielen čo najviac štátov, ale aj mimovládnych organizácií, ako aj „tí, ktorí trpeli krutosťou islamistov“. Johnsonovu iniciatívu podporila aj ľudskoprávna advokátka Amal Clooneyová a spolu s ňou aj dve jezídky z Iraku, ktoré prišli do New Yorku podať svoje osobné svedectvo o ukrutnostiach islamistov.
Obe ženy na schôdzke ministrov zahraničných vecí, ktorú v newyorskom sídle OSN v čase zasadnutí Valného zhromaždenia zorganizoval Johnson, upozornili na to, že doteraz sa za svoje zločiny spáchané na zajatcoch nezodpovedal žiaden príslušník IS. Johnson na stretnutí informoval, že spoločne s irackým rezortným kolegom Ibráhímom Džaafarím zhromažďujú dôkazy o zločinoch spáchaných islamistami na jezídskej menšine.
Na schôdzke vystúpila aj unesená Murádová
Na schôdzke vystúpila aj Nádija Murádová, ktorú islamisti uniesli v roku 2014 a ako sexuálnu otrokyňu ju v zajatí opakovane znásilňovali. Murádovú, ktorú OSN minulý týždeň vymenovala za vyslankyňu dobrej vôle, v noci nadnes vyzvala „svet, aby zastavil vraždenie jezídskeho ľudu“. Clooneyová vo svojom príspevku naliehala na predstaviteľov Bezpečnostnej rady OSN, aby venovali pozornosť „genocíde na jezídoch“. Upozornila na beztrestnosť príslušníkov Dáišu, ktorý „chce jezídov vymazať len pre to, že sú jezídi“.
Iracká jezídska komunita je izolovanou náboženskou menšinou. Jej náboženstvo je zmesou islamu, kresťanstva a zoroastrizmu. V minulosti bola táto starobylá komunita opakovane terčom prenasledovania zo strany miestnych vlád, ale aj útokov dobyvateľských armád. Sunnitskí radikáli považujú jej členov za vyznávačov diabla.