SDKÚ o zodpovednosti Rašiho za záchranky

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Sanitka
Ilustračné

BRATISLAVA 14. apríla (WEBNOVINY) – Podľa opozičného poslanca Viliama Novotného (SDKÚ-DS) by sa malo začať hovoriť o politickej zodpovednosti ministra zdravotníctva Richarda Rašiho v súvislosti s rozdeľovaním licencií na prevádzkovanie záchrannej zdravotnej služby. „Je na mieste naozaj hovoriť už v súčasnosti o politickej zodpovednosti ministra zdravotníctva, ktorý takýto klientelistický tender pripustil, ktorý takýto klientelistický tender kryje,“ povedal po stredajšej návšteve rezortu zdravotníctva Novotný.

Podľa neho spôsobila súťaž nehorázne plytvanie tak verejnými ako aj súkromnými zdrojmi. Opätovne sa pritom spolu so svojím straníckym kolegom Petrom Markovičom pokúšali nahliadnuť do spisových materiálov uchádzačov v jednotlivých kolách. Tie, ktoré ich však zaujímali, sú súčasťou prebiehajúcich rozkladových alebo súdnych konaní. Stále preto nemôžu porovnávať úspešné a neúspešné ponuky.

Poslanci mali možnosť pozrieť sa len na žiadosti štátnej bratislavskej záchranky. Novotný upozornil, že všetky boli robené ako „cez kopirák“. Údajne sľubovala priestory, vybavenie sanitiek aj personál. „Máme z toho zmiešané pocity,“ vyhlásil. Podľa neho výberová komisia nerozhodovala objektívne a spravodlivo, pretože predchádzajúci prevádzkovatelia ponúkli lepšie priestory, reálnych záchranárov a lepšie vybavené sanitky. „Ale vyhrávala bratislavská štátna záchranka,“ skonštatoval na záver.

Minister zdravotníctva Richard Raši v reakcii na opozičné vyjadrenia vyhlásil, že poslancom dali k dispozícii všetky dokumenty, ktoré mohli vidieť. „Predpokladám, že sa zase nič nedozvedeli,“ zhodnotil návštevu minister. Podľa neho je to iba predvolebná kampaň poslanca Novotného. „Predpokladám, že ešte tak 38-krát prídu do volieb a 38-krát vám povedia to isté,“ skonštatoval na záver Raši.

Posledné rozdeľovanie licencií na záchranky vyvolalo na Slovensku vlnu kritiku. Výhrady mala najmä Asociácia poskytovateľov záchrannej zdravotnej služby. Nepozdávali sa jej kritériá súťaže, ako aj ich vyhodnocovanie. Ministra Richarda Rašiho preto ešte po prvom kole vyzvali, aby súťaž zrušil a neskôr aj na to, aby odstúpil. Ten však všetky pochybnosti odmietol. Neskôr členovia asociácie podali na ministerstvo žalobu a zároveň sa obrátili aj na Generálnu prokuratúru SR.

Vo všetkých troch kolách tendra sa rozdeľovalo 270 staníc. Najúspešnejšou spoločnosťou sa stala Falck Záchranná, a.s. Košice. Dohromady bude prevádzkovať 90 z nich. Druhou v poradí je štátna Záchranná a dopravná zdravotnícka služba Bratislava s 53 sídlami. Trojicu najúspešnejších uzatvára košická štátna záchranka. Tá dostala 38 ambulancií. K ďalším úspešným firmám patrí najmä LSE – Life Star Emergency, spol. s.r.o. Limbach (20) a ZaMED, s.r.o. Komárno (19).

Ešte prvé kolo tendra však spôsobilo rozbroje aj medzi samotnými poskytovateľmi, keď sa proti sebe postavili úspešní a neúspešní uchádzači. Situácia vyústila až do založenia novej asociácie záchraniek. Popri existujúcej Asociácie poskytovateľov záchrannej zdravotnej služby si najúspešnejšie spoločnosti z prvého kola vytvorili Asociáciu záchrannej zdravotnej služby.

SITA

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Richard RašiViliam NovotnýViliam Novotný.
Firmy a inštitúcie ZZS Záchranná zdravotná služba