Strana Sloboda a Solidarita (SaS) upozornila na riziká parlamentom schváleného zákona o strategických investíciách a novely zákona o verejnom obstarávaní, ktorá prešla cez prvé čítanie.
Oba zákony sú podľa liberálov nebezpečné, sú nastavené totálne proti Slovensku a na ich dôsledky doplatíme všetci.
Za škodu zaplatíme všetci
„Zákon o strategických investíciách prináša novinku, že za zlé rozhodnutia ponesie zodpovednosť štát, teda my všetci, a nie ten, kto ich urobil,“ povedala poslankyňa Národnej rady SR Mária Kolíková (SaS).
Môže ísť podľa nej napríklad o predražené projekty, zle vybraného dodávateľa či zle vybraný projekt.
Príprava investičných projektov sa skráti na polovicu, opozícia sa obáva obmedzenia kontrol aj zlej kvality
„Už nebude existovať žiadna prekážka, aby koalícia robila rozhodnutia v prospech jej kamarátov a za škodu zaplatíme my všetci,“ myslí si poslankyňa a exministerka spravodlivosti.
Ako dodala, ide o zlé riešenie pre štát.
Z extrému do extrému
Veľké infraštruktúrne projekty sú podľa poslanca a bývalého predsedu SaS Richarda Sulíka problémom, ale faktom je, že ich prípravu treba zrýchliť.
Poslanci schválili nový zákon o ochrane spotrebiteľa. Zmeny čakajú zákazníkov aj obchodníkov
„No riešenie vlády je riešené z extrému do extrému, čo môže mať skutočne negatívne následky,“ uviedol.
Štandardne rozhodujú o cestách obce, stávajú sa aj chyby no podľa bývalého ministra hospodárstva vláda nemôže hneď pri prvom probléme, ako bolo Vajanského nábrežie v Bratislave, meniť zákon.
Novela zákona o verejnom obstarávaní
Ďalšou mínou je podľa SaS novela zákona o verejnom obstarávaní, ktorej zmena spočíva v znížení štandardu, ako sa bude dohliadať na dodávateľov.
Poslanci podporili ďalší antibyrokratický balíček, cestovné kancelárie sa však zmien nedočkajú
Mária Kolíková poznamenala, že v prípade zmlúv od 100 do 250-tisíc eur sa nebude riešiť register partnerov verejného sektora, a tak nebudeme vedieť, kto je za spoločnosťou, ktorá podpísala zmluvu so štátom.
„Koalícii nejde v žiadnom prípade o transparentnosť,“ tvrdí poslankyňa.
Daň za urýchlené procesy
Poslanec Ondrej Dostál (SaS) povedal, že v mnohých prípadoch bude verejné obstarávanie do 50-tisíc eur vylúčené, resp. bude dobrovoľné. Napríklad, menšie samosprávy nebudú mať žiadne povinnosti niečo obstarávať, pretože v prípade väčšiny vecí nebudú musieť už viac postupovať podľa zákona o verejnom obstarávaní.
Šimkovičovej zákon o RTVS dostal od vlády zelenú, vznikne Slovenská televízia a rozhlas
„Keď budú chcieť štátne orgány napríklad stráženie od firmy Bonul, nebudú musieť klasicky obstarávať, len sa obstarávanie zverejní, oslovia sa traja dodávatelia a na základe dohody sa vyberie ten, ktorého si obstarávateľ želá. Zjednoduší sa tak svojvoľné rozhodovanie o verejných zdrojoch,“ dodal Ondrej Dostál.
Podľa neho to bude daň za to, že sa urýchlia procesy pri verejnom obstarávaní, ktoré buď ani nebude alebo keď bude, bude len formálne, drahšie a menej kvalitné.