TBILISI 24. marca (WEBNOVINY) – Bývalý gruzínsky prezident Michail Saakašvili, ktorý v novembri po vypršaní mandátu opustil krajinu, v nedeľu vyhlásil, že neuposlúchne tamojšie orgány a nedostaví sa na výsluch, ako od neho požadujú.
Podľa vyjadrenia pre gruzínsky televízny kanál Rustavi2 z Holandska, odkiaľ pochádza jeho manželka, mu to poradili európski politici s odôvodnením, že jeho prípadné zadržanie by mohlo spomaliť integráciu Gruzínska do EÚ.
Na základe predvolania má exprezident vo štvrtok vypovedať vo veci podozrivého úmrtia premiéra Zuraba Žvaniju z roku 2005 a ďalších kauzách, v ktorých prokuratúra vzniesla obvinenia voči jeho spojencom. Vláda vytvorená v roku 2012 Saakašviliho protivníkmi už avizovala, že v prípade neuposlúchnutia ho zaradia do zoznamu hľadaných osôb.
Prívrženci prozápadného politika považujú vyšetrovanie za politicky motivované, v čom ich cez víkend podporili aj Spojené štáty. Ministerstvo zahraničných vecí USA v nedeľu vydalo vyhlásenie, podľa ktorého „nikto nie je nad zákonom, no začatie mnohopočetných súbežných vyšetrovaní týkajúcich sa bývalého prezidenta vyvoláva oprávnené obavy z politickej pomsty, obzvlášť vtedy, ak sú právne a súdne inštitúcie stále krehké„. Washington pritom vyzval gruzínskych lídrov, aby sa radšej zameriavali na „budúcnosť„.
Saakašviliho k moci v Gruzínsku vyniesla takzvaná ružová revolúcia z roku 2003. Prozápadný líder a úzky spojenec USA sa však postupne dostával pod paľbu kritiky pre svoje autoritárske praktiky. V roku 2008 navyše zatiahol krajinu do vojny s Ruskom. Pri moci sa napriek mohutným protestom udržal, no parlamentné voľby v roku 2012 jeho hnutie prehralo a k moci sa dostala opozícia. V novembri odchádzal z funkcie iba s 25-percentnou podporou verejnosti.