BRATISLAVA 2. júla (WEBNOVINY) – Slovenské drevo je pravdepodobne prostriedkom na kšeftovanie a pokútne obohacovanie priekupníckych obchodných spoločností, ktoré sú uprednostňované pri plnení zmluvných podmienok, a ktoré drevo v drvivej väčšine vyvážajú za hranice Slovenskej republiky.
Vo svojom stanovisku to vyhlásil Zväz spracovateľov dreva SR (ZSD).
„Lesy SR však exportujú iba necelé tri percentá z celkovej ťažby dreva, a to najmä tie sortimenty, ktoré boli vysúťažené v elektronických aukciách,“ konštatuje zväz.
Za najväčší problém drevári v ZSD naďalej považujú to, že podľa Zelenej správy za posledné dva roky sa podiel exportovanej surovej guľatiny zo Slovenska zvýšil z 25 % na 30 %.
„Nedostatok suroviny pociťujú drevospracujúce firmy už od začiatku kalendárneho roka, a aj keď sa situácia v polovici roka mierne zlepšila, problémom zostávajú vysoké ceny vstupov a komplikovaný odbyt stavebného reziva, ktorého zásoby sa vo všetkých európskych krajinách kvôli stagnujúcemu stavebníctvu zvyšujú,“ uvádzajú drevári.
Zároveň vyjadrili obavu zo zvyšujúcich sa požiadaviek ochranárskych združení, ktoré sú proti ťažbe dreva v treťom stupni ochrany.
„Nemožnosť vybudovať obslužné komunikácie necháva ležať ladom drevnú surovinu, ktorej vyťažením by mohlo vzniknúť viac ako tisíc nových pracovných miest v piliarskom priemysle a k nemu pridružených obslužných činnostiach,“ konštatuje ZSD s tým, že v treťom stupni ochrany existuje rezerva zhruba 700 tis. až 1 mil. metra kubického dreva.
Ako ďalej informoval Zväz spracovateľov dreva SR, jeho členovia sa stretli so zástupcami štátneho podniku Lesy SR. Na stretnutí rokovali o výhľade dodávok dreva na rok 2014, pričom ZSD presadzuje uzatvorenie strednodobých až dlhodobých zmlúv (na jeden a tri roky), ktoré vníma ako garanciu stability na trhu s drevom a tým aj garanciu udržania zamestnanosti a rozvoja investícií v drevospracujúcom priemysle.