BRUSEL/HAAG 27. novembra (WebNoviny.sk) – Európska únia v súvislosti s migračnou krízou riskuje kolaps podobný tomu, aký zažila staroveká Rímska ríša. Uviedol to holandský premiér Mark Rutte v rozhovore pre britské noviny Financial Times.
Holandský spravodajský server DutchNews.nl v tejto súvislosti pripomenul, že skeptické vyhlásenia ohľadne voľného pohybu v rámci EÚ mal aj holandský minister financií a šéf Euroskupiny Jeroen Dijselbloem.
Rutte pripomenul, že v rámci EÚ existuje veľa sporov ohľadom riešenia krízovej situácie, vyvolanej státisícmi Sýrčanov, Iračanov a Eritrejčanov, ktorí utekajú do Európy pred vojnou a chudobou.
„Prvým krokom je zabezpečiť kontrolu hraníc. Rímska ríša je toho dôkazom a všetci to vieme: veľké ríše sa začnú rozpadať, ak ich hranice nie sú dobre chránené,“ uviedol Rutte pre Financial Times.
Šéf holandskej vlády pozval skupinu novinárov akreditovaných v Bruseli do Haagu, aby im ozrejmil perspektívy nadchádzajúceho holandského predsedníctva v EÚ. Holandsko, ktoré preberie polročné predsedníctvo v januári 2016, si ako jednu z hlavných priorít stanovilo vyriešenie migračnej krízy.
Server DutchNews.nl pripomenul, že minister financií Jeroen Dijsselbloem v rozhovore pre denník Financieel Dagblad spochybnil pretrvanie schengenskej zóny, čiže možnosti voľného cestovania bez hraničných kontrol medzi štátmi EÚ.
Dijsselbloem spresnil, že krajiny, ktoré boli najviac zasiahnuté nárastom počtu utečencov, môžu byť prinútené prijať opatrenia vedúce k uzavretiu hraníc. Dodal, že štáty ako Nemecko, Holandsko, Švédsko, Rakúsko a Belgicko môžu vytvoriť „minischengen“, čo podľa jeho slov bude mať negatívny politický a ekonomický dopad na samotnú EÚ.
Dijsselbloem v tejto súvislosti obvinil niektoré krajiny EÚ z „nedostatku solidarity“, lebo odmietajú spravodlivé prerozdelenie utečencov. „Prajem veľa šťastia krajinám, ktoré hovoria, že to nie je ich problém,“ odkázal šéf Euroskupiny.
Minulý týždeň európske médiá informovali o tom, že holandská vláda skúma možnosť zavedenia zúženého priestoru na voľný pohyb občanov, ktorý dostal označenie „minischengen“. Schengenská zóna zahŕňa 22 z 28 členských štátov EÚ a ďalšie štyri krajiny mimo hraníc EÚ – Island, Lichtenštajnsko, Nórsko a Švajčiarsko.
Vzhľadom na vulgaritu a nekorektnosť mnohých príspevkov k tejto téme nie je možné k článku pridávať komentáre.