Ruský rubeľ prudko padá, Ukrajina sa zásobuje plynom

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Ukrajina
Foto: SITA/AP

MOSKVA/KYJEV 3. marca (WEBNOVINY) – Ruská centrálna banka podľa odhadu dílerov na devízovom trhu v pondelok predala zahraničné meny v objeme, ktorý sa odhaduje až na 10 miliárd dolárov s cieľom zastaviť prudký pokles rubľa.

Na podporu národnej meny tak banka vynaložila 2 % svojich zlatých a devízových rezerv. „Dnes sa predali zahraničné meny v hodnote zhruba 11 miliárd dolárov, pričom v hodnote približne 10 miliárd ich predala centrálna banka,“ povedal Michail Palej, díler VTB Capital.

Plynovod
Foto: Ilustračné foto : SITA/AP

Ruská centrálna banka zverejňuje informácie o svojich intervenciách na devízových trhoch až po dvoch dňoch. Do 10:50 GMT rubeľ voči doláru v porovnaní s predošlým obchodovacím dňom oslabil o 2,1 % na úroveň 36,49 RUB/USD.

Podľa nedávnych údajov mala centrálna banka Ruska devízové rezervy v hodnote 493,4 mld. USD. V záujme podpory rubľa centrálna banka krajiny v pondelok rozhodla aj o zvýšení základnej úrokovej sadzby o 1,5 percentuálneho bodu. Základná týždňová refinančná sadzba sa zvýšila na 7 % z predchádzajúcej úrovne 5,5 % s okamžitou platnosťou.

Rusko v uplynulých dňoch vyvolalo medzinárodnú krízu, keďže vyslalo svoje ozbrojené sily na ukrajinský polostrov Krym. Ukrajina reagovala vyhlásením najvyššej pohotovosti svojej armády. Západní lídri vyzvali Moskvu, aby rešpektovala ukrajinskú suverenitu. V reakcii na vojenskú intervenciu Ruska na Ukrajine v pondelok o 10 % oslabil moskovský akciový trh. Ukrajinská hrivna klesla na nové rekordné minimum 11,65 UAH/USD.

Ukrajina sa zásobuje

Ukrajina v posledných dňoch zvýšila dovoz ruského zemného plynu. Povedal to v pondelok hovorca ukrajinskej firmy Ukrtransgas, ktorá má monopol na tranzit plynu. „Zdvojnásobili sme náš import plynu z Ruska. Prvého marca 2014 sme doviezli 45 mil. kubických metrov plynu, pričom 1. marca 2013 to bolo 20 mil. kubických metrov,“ konštatoval Maxim Beljavský, hovorca Ukrtransgasu.

Obrazom: Po Kryme pochodujú ruskí vojaci, pod kontrolou majú väčšinu poloostrova

Zdroje z ruského plynárenského odvetvia pre agentúru Reuters uviedli, že ukrajinská štátna energetická spoločnosť Naftogaz 26. februára doviezla 27,6 mil. kubických metrov zemného plynu, 27. februára importovala 45,8 mil. kubických metrov, 28. februára 60 mil. kubických metrov a 1. marca 44,5 mil. kubických metrov.

Aj ruský exportér plynu Gazprom aj ukrajinská spoločnosť Naftogaz odmietli povedať, aké sú dôvody zvýšenia dodávok.

Obavy Ukrajiny

Podľa analytikov sa Kyjev snažil za nižšiu cenu doviezť toľko plynu, koľko je možné. Moskva, ktorú rozhnevalo, že Ukrajina má novú vládu orientovanú na Európsku úniu, upozornila Kyjev na možnosť straty terajšej zľavy na cenu plynu.

Obavy o dodávky plynu sa zväčšili po tom, ako ruský prezident Vladimír Putin dostal súhlas parlamentu na vyslanie ozbrojených síl na Ukrajinu. Rusko následne vyslalo svoje ozbrojené sily na ukrajinský polostrov Krym. Ukrajina reagovala vyhlásením najvyššej pohotovosti svojej armády. Západní lídri vyzvali Moskvu, aby rešpektovala ukrajinskú suverenitu.

Ukrajina
Foto: SITA/AP

Európa sa bojí o dodávky plynu

Mierne zimy a zlepšenie infraštruktúry znamenajú pre Európu nižšiu závislosť na ruskom zemnom plyne distribuovanom cez Ukrajinu v porovnaní s minulými rokmi. Rusko je v Európe najväčším dodávateľom zemného plynu. Pokrýva až 25 % kontinentálneho dopytu, čo predstavuje denný tok 270 mil. metrov kubických zemného plynu v celkovej hodnote 100 mil. USD. Až tretina z daného množstva sa dodáva cez Ukrajinu.

Obavy zo stability dodávok do Európy vzrástli počas víkendu. Napätie na Ukrajine by mohlo viesť k zvyšovaniu cien zemného plynu. Gazprom v pondelok uviedol, že tranzit plynu do Európy cez Ukrajinu bol na normálnej úrovni, ale varoval, že po prvom štvrťroku môže zvýšiť ceny pre Kyjev. To zvýšilo obavy, že plyn sa môže použiť ako politický nátlak v kríze. Analytici však tvrdia, že tieto obavy čiastočne odstraňuje mierna zima, ktorá dovolila európskym krajinám držať dostatočné množstvo zásob plynu, ktoré môžu využiť v prípade nestability.

Zlepšenie infraštruktúry podľa analytikov znamená, že do západnej Európy sa dodávky ruského zemného plynu môžu distribuovať aj cez alternatívne trasy, pričom jednou z nich je plynovod Nord Stream, ktorý vedie cez Baltické more do Nemecka. Ďalšou z možností je potrubie, ktoré prechádza Bieloruskom a Poľskom a smeruje taktiež do Nemecka.

V Nemecku, ktoré je najväčším spotrebiteľom zemného plynu v Európe a najväčším zákazníkom Ruska sú zásoby naplnené na 60 %, čo predstavuje 60 dní energetickej samostatnosti. Na Slovensku je podľa posledných informácií premiéra Roberta Fica v zásobníkoch 1,77 mld. metrov kubických plynu, čo by malo vystačiť na päť mesiacov. Podobná situácia je podľa neho aj v prípade ropy.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Vladimir Putin