MOSKVA 28. mája (WEBNOVINY) – V prípade, že z Ukrajiny nepríde žiadna platba, bude 7. júna dlhovať Rusku za dodávky plynu 5,2 miliardy USD. Vyhlásil to v stredu šéf spoločnosti Gazprom Alexej Miller.
Podľa Gazpromu Ukrajina v súčasnosti dlhuje za plyn viac než 3,5 miliardy USD. Ruská firma pohrozila, že prestane na Ukrajinu posielať plyn, ak Ukrajina nezaplatí za júnové dodávky vopred. Ukrajina by mala za plyn zaplatiť do 2. júna.
Eurokomisár pre energetiku Günther Oettinger tento týždeň uviedol, že Ukrajina by mala zaplatiť 2 miliardy USD do štvrtka a ďalších 500 miliónov USD do 7. júna. Podľa jeho slov Ukrajina predbežne súhlasila s tým, že splatí časť sumy, ktorú dlhuje Rusku za dodávky plynu.
Európska únia má novú stratégiu
Európska komisia navrhla novú Európsku stratégiu energetickej bezpečnosti. Medzi jej hlavnými bodmi figuruje diverzifikácia externých zdrojov energie, modernizácia energetickej infraštruktúry, zavŕšenie vnútorného trhu s energiou a úspory energie.
Stratégia kladie dôraz aj na potrebu koordinovať vnútroštátne energeticko-politické rozhodnutia a dôležitosť jednotného postupu pri rokovaní s externými partnermi.
„EÚ po plynovej kríze v roku 2009 vykonala veľký kus práce s cieľom zvýšiť svoju energetickú bezpečnosť. Napriek tomu je v tejto oblasti naďalej zraniteľná, čo sme si jasne uvedomili v súvislosti s napätou situáciou na Ukrajine. Keďže sme od dovozu závislí do takej miery, že dovážame vyše 50 percent energie, musíme podniknúť ďalšie kroky,“ uviedol predseda Európskej komisie José Manuel Barroso. Lídri Európskej únie sa novou stratégiou budú zaoberať na júnovom zasadnutí.
Najväčším problémom krajiny je podľa Slovákov nezamestnanosť
Komisia navrhuje záťažové testy
Komisia s cieľom zabezpečiť nepretržité dodávky plynu počas nastávajúcej zimy navrhuje vykonanie záťažových testov. Tieto testy by sa mali vykonať na regionálnej úrovni alebo na úrovni EÚ v podobe simulácie prerušenia dodávok plynu.
Zámerom je preskúmať, ako by sa energetický systém vyrovnal s ohrozením bezpečnosti dodávok. Výsledkom by mali byť vypracované núdzové plány.
Proces diverzifikácie dodávok plynu treba urýchliť
„Želáme si silné a stabilné partnerstvá s dôležitými dodávateľmi, ale nesmieme sa stať obeťou politického a obchodného vydierania. EÚ a jej členské štáty majú dlhý zoznam úloh, do ktorých sa musia pustiť. Spoločne musíme posilniť našu solidaritu so zraniteľnejšími členskými štátmi. Takisto musíme dokončiť vnútorný trh s energiou, zlepšiť našu infraštruktúru, dosiahnuť väčšiu vlastnú energetickú efektívnosť a lepšie využívať svoje vlastné zdroje energie. Navyše musíme urýchliť proces diverzifikácie externých dodávok energie, predovšetkým plynu. Pomôžu nám jedine konkrétne opatrenia,“ povedal eurokomisár pre energetiku Günther Oettinger.
V minulom roku pochádzalo 39 percent dovozu plynu do EÚ z Ruska, 33 percent z Nórska a 22 percent z krajín severnej Afriky (Alžírsko, Líbya). EÚ plánuje udržať partnerské vzťahy so spoľahlivými partnermi, zároveň však bude hľadať nových partnerov a dodávateľské trasy.
Napríklad plánuje rozšíriť južný koridor zemného plynu v oblasti Kaspickej panvy, rozvinúť stredozemský plynárenský uzol a zvýšiť dodávky skvapalneného zemného plynu (LNG).
V súčasnosti vyše 50 percent spotreby energie v EÚ pokrývajú externí dodávatelia. V roku 2012 takmer 90 percent ropy, 66 percent zemného plynu a 42 percent tuhého paliva spotrebovaných v EÚ pochádzalo z dovozu, čo predstavuje výdavky vo výške vyše jednej miliardy eur denne.