Ruskí volejbalisti predviedli vo finále zázračný obrat

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Volejbal
Alexander Volkov (vľavo) a Sergej Tetyukhin sa snažia zablokovať smeč Brazílčana Wallaca de Souzu vo finálovom zápase olympijského turnaja. Foto: SITA/AP

LONDÝN 12. augusta (WEBNOVINY) – Víťazmi volejbalového turnaja mužov na Hrách XXX. olympiády v Londýne sa stali reprezentanti Ruska. V strhujúcom finále dokázali urobiť totálny obrat v dueli s úradujúcimi majstrami sveta Brazílčanmi, keď prehrávali už 0:2 a v treťom sete odvracali dva mečbaly.

Po 141 minútach sa prvýkrát od rozpadu ZSSR tešili pod piatimi kruhmi z najjagavejšieho kovu. Brazílčania rovnako ako pred štyrmi rokmi v Pekingu brali striebro.

Prvé dva sety sa hrali podľa brazílskych nôt, zdalo sa, že Juhoameričania sú nezastaviteľní. Na ich variabilnú hru nevedeli Rusi nájsť recept. Tretie dejstvo už bolo vyrovnanejšie.

Trénerovi ruského tímu Vladimirovi Aleknovi sa podaril geniálny ťah, keď 218 cm vysokého Dmitrija Muserského presunul z bloku na post univerzála. Ten začal „robiť“ jeden bod za druhým, do konca zápasu ich nazbieral 31 a práve on bol strojcom nečakaného úspechu „aleknovcov“.

„Ďakujem trénerovi za dôveru, dal som do toho všetku energiu, ktorá bola vo mne. Brazílčania ma nepoznajú, nevedeli, čo majú na mňa hrať, o to bola moja úloha jednoduchšia. Nemyslím si, že iba ja som zariadil víťazstvo, bol to triumf celého tímu. Zdá sa, že súper mal sily maximálne na tri sety, potom začal odchádzať kondične. My sme mali viac síl i šťastia, práve to Brazílčanom chýbalo,“ povedala po zápase jeho hlavná hviezda Dmitrij Muserskij.

„Boli sme veľmi blízko k víťazstvu, veľmi blízko,“ zdôraznil v prvej reakcii po zápase brazílsky kouč Bernardo Rezende a pokračoval: „Vraciame sa domov s horkosťou v dušiach, ale aj tak som hrdý na tento tím. Prvé tri sety sme hrali dobre, potom sme odišli. Nič nefungovalo, nevedeli sme zastaviť rozbehnutý ruský stroj. Snažil som sa meniť zostavu aj rozostavenie hráčov, nič neplatilo. Už teraz musím premýšľať, ako to urobiť, aby sme o štyri roky v Riu de Janeiro uspeli,“ dodal skúsený odborník.

„Pripadá mi to ako ´idiotov sen´,“ narážal tréner Vladimir Alekno na poviedku Iľju Ilfa a Jevgenija Petrova Dvanásť stoličiek. Jeho zverenci v základnej skupine prehrali s Brazílčanmi 0:3. „Hovorí sa, že nemožno vstúpiť dvakrát do tej istej rieky. Ja som to skúsil a oplatilo sa,“ zareagoval na to, že tentoraz dokázali hráči naplniť jeho taktické zámery a doslova ušli hrobárovi z lopaty.

„Sú to neopísateľné emócie, neviem slovami vyjadriť, čo sa vo mne deje. Možno po druhom sete niektorí ľudia odišli, pretože nám neverili. My sme to dokázali, rozhodol charakter,“ skonštatoval autor 12 ruských bodov Sergej Teťuchin.

V súboji o bronz si podľa očakávania Taliani poradili s Bulharmi 3:1 a po ôsmich rokoch sa vrátili na pódium pre medailistov. V Aténach 2004 boli strieborní.

Finále:

Rusko – Brazília 3:2 (-19, -20, 27, 22, 9), 141 minút, 14 500 divákov

Zostavy:

Rusko: Muserskij (31 bodov), Michailov (17), Teťuchin (12), Volkov (6), Grankin (4), Chtej (1), libero Območajev (Sokolov /0/, Berežko /0/, Butko /2/, Ilinich /2/, Apalikov /6/)

Brazília: Endres (18), Dos Santos Junior (14), De Souza (27), Amaral (5), Saatkamp (9), Bruno Rezende (3), libero Santos (Santana /1/, Godoy Filho Giba /0/, Alves /0/), do finálového zápasu nezasiahol Vissoto Neves

o 3. miesto:

Bulharsko – Taliansko 1:3 (-19, 23, -22, -20), 118 minút, 12 000 divákov

Zostavy:

Bulharsko: Aleksiev (12), Nikolov (7), Sokolov (11), Skrimov (6), Josifov (11), G. Bratoev (2), libero Salparov, (V. Bratoev /0/, Nikolov /12/, Penčev /0/, Todorov /0/), do zápasu nezasiahol Dimitrov

Taliansko: Zaytsev (4), Fei (8), Lasko (18), Savani (23), Mastrangelo (3), Travica (1), liberovia Bari a Giovi (Parodi /8/, Papi /0/, Boninfante /0/, Birarelli /5/)

Konečné poradie: 1. Rusko, 2. Brazília, 3. Taliansko, 4. Bulharsko, 5. – 8. Argentína, Nemecko, Poľsko a USA

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať