Ruské plány obísť Ukrajinu môžu stáť Gazprom milióny

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Plyn
Foto: SITA/AP

PRAHA 9. júna (WEBNOVINY) – Plány Ruska obísť do roku 2020 pri dodávkach plynu do Európy Ukrajinu môžu stáť ruský Gazprom stovky miliónov eur v tranzitných poplatkoch, ktoré bude musieť hradiť na Slovensko.

Gazprom má totiž so slovenským Eustreamom tranzitný kontrakt postavený na pravidle „dodávaj alebo plať“, ktorý je uzavretý do roku 2028. Potvrdil to hovorca slovenského prepravcu plynu Vahram Chuguryan.

Rusi vybudujú plynovod do Európy cez Turecko

Tento kontrakt pritom zaväzuje ruský plynárenský koncern platiť tranzitné poplatky minimálne za 50 miliárd metrov kubických plynu ročne aj v prípade, že komodita sa cez infraštruktúru Eustreamu dodávať nebude.

Všetko o napätej situácii na Ukrajine sa dočítate

—-> TU.

Slovensko, ktoré susedí s Ukrajinou, je hlavným vstupným bodom ruského plynu do Európskej únie a juhovýchodnej Európy. Jeho postavenie ako tranzitnej krajiny sa oslabí, ak Rusko vybuduje plánované plynové prepojenie do juhovýchodnej Európy cez Turecko.

„Zatiaľ sme nedostali žiadnu oficiálnu informáciu z ruskej strany, že tranzit plynu sa po roku 2020 zastaví,“ uviedol Chuguryan. Ako dodal, kontrakt je v tomto smere jednoznačný. „Nie je to niečo, o čom by sme museli rokovať,“ tvrdí.

Obrazom: Vojnou zmietaná Ukrajina

Rusko sa snaží vyhnúť Ukrajine

Tlačové oddelenie ruského Gazpromu odmietlo tieto informácie komentovať. Rusko, ako najväčší dodávateľ zemného plynu do Európskej únie, sa pritom snaží hľadať cesty, ako sa vyhnúť ukrajinskej plynárenskej sieti pre spory týkajúce sa cien a obvinenia z nesplateného dlhu Ukrajiny. Strata tranzitných príjmov by pritom bola silnou ranou pre ukrajinskú ekonomiku.

Gazprom sa vlani vzdal myšlienky projektu South Stream za 45 miliárd dolárov po tom, čo sa vzťahy Ruska a Európskej únie zhoršili kvôli konfliktu na Ukrajine. Plánovaný plynovod do Turecka by sa pritom mohol rozšíriť do juhovýchodnej Európy cez Grécko.

Eustream navrhuje alternatívne plynové prepojenie, ktoré by zvýšilo tranzit zo Slovenska do juhovýchodnej Európy cez Rumunsko, čo by zabezpečilo transport až 21 miliárd metrov kubických plynu. Projekt s pracovným názvom Eastring by mal byť pripojený na tzv. Turecký prúd cez Bulharsko, vyhlásil slovenský premiér Robert Fico minulý týždeň počas návštevy Ruska. Fico pritom ešte v januári uviedol, že plynový kontrakt medzi Slovenskom a Ruskom má hodnotu stoviek miliónov eur.

Vzhľadom na vulgaritu a nekorektnosť mnohých príspevkov k tejto téme nie je možné k článku pridávať komentáre.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Robert FicoVahram Chuguryan
Firmy a inštitúcie EustreamGazprom