Prezidenti Ruska a Bieloruska vo štvrtok oznámili, že urobili výrazný pokrok v integrácii ekonomík ich krajín, vrátane vytvorenia spoločných energetických a finančných trhov.
Krok by mal podporiť Bielorusko, ktoré čelí sankciám Západu za násilnú reakciu na protesty proti výsledkom prezidentských volieb a presmerovanie lietadla s opozičným novinárom a jeho následné zadržanie. Rusku zase prinesie posilnenie postavenia v krajine, ktorá je nárazníkom s členskými štátmi NATO.
Bolo schválených 28 programov
Ruský prezident Vladimir Putin a jeho bieloruský kolega Alexander Lukašenko sa vo štvrtok stretli na takmer štyri hodiny a oznámili, že 28 programov zameraných na posilnenie integrácie bolo schválených. Tieto programy spadajú pod únijnú dohodu z roku 1999, ktorá vyzýva na úzke politické, ekonomické a vojenské väzby, no nepredstavuje úplné zlúčenie krajín.
Rusko podporuje bieloruskú ekonomiku lacnými dodávkami energií a úvermi, no väzby medzi krajinami boli často napäté, najmä pre Lukašenkovu kritiku Moskvy, že sa ho snaží prinútiť, aby sa vzdal cenených ekonomických aktív a v konečnom dôsledku aj nezávislosti krajiny.
Bielorusi dostanú od Rusov veľa zbraní. Lukašenko uviedol, ako si predstavuje boj proti tlaku Západu
Spomenuté programy okrem iného zahŕňajú vytvorenie jednotného trhu s plynom do konca roka 2023.
Rusko-bieloruské vojenské cvičenia
Rokovania sa uskutočnili zároveň so začiatkom spoločných rusko-bieloruských vojenských cvičení, na ktorých sa zúčastňuje približne 200-tisíc vojakov, vrátane 2 500 Rusov vyslaných do Bieloruska. Podľa oficiálnych predstaviteľov sa cvičenia nezameriavajú na konkrétne krajiny ako nepriateľov.
Poľsko postaví plot na hraniciach s Bieloruskom a nasadí ďalších vojakov, zastaviť chce prílev migrantov
Náčelník bieloruského generálneho štábu Viktor Gulevič sa však vyjadril, že cvičenia „sa stanú istým signálom pre kolektívny Západ o nezmyselnosti komunikácie z pozície moci s ľuďmi z Bieloruska, Ruska, Kazachstanu a ďalších krajín Organizácie Zmluvy o kolektívnej bezpečnosti“.
Výrazne stabilizovaná situácia
Po tom, ako v auguste 2020 v Bielorusku vypukli demonštrácie proti Lukašenkovi, oznámilo Rusko, že je v prípade žiadosti Minska ochotné poslať do krajiny svoje vojsko. Protesty pokračovali niekoľko mesiacov, no v zime po tvrdých zásahoch úradov postupne ustávali.
Úrady medzičasom zadržali a uväznili viacerých zástupcov opozície a zatvorili nezávislé médiá. Po stretnutí prezidentov sa teraz Putin vyjadril, že situácia v Bielorusku sa „výrazne stabilizovala“.