BRATISLAVA 19. júna (WebNoviny.sk) – Počet rozvodov na Slovensku klesá a vlani sa rozviedlo najmenej manželstiev od roku 2006. Tento trend zaznamenali vo všetkých krajoch Slovenska. Vyplýva to zo správy Štatistického úradu SR o demografickom vývoji na Slovensku, ktorú predstavili novinárom.
Ako informovala riaditeľka odboru štatistiky obyvateľstva Zuzana Podmanická, počet rozvodov na Slovensku sa znižuje od roku 2008. V roku 2015 tento počet po 13 rokoch klesol pod hranicu 10 000 na 9 786 rozvodov, čo predstavuje 34 rozvodov na 100 manželstiev. Zároveň sa predlžuje dĺžka manželstva do rozvodu.
Do chomúta ideme neskôr, ale počet sobášov narastá
„Najpočetnejšiu skupinu rozvodov tvorili manželstvá trvajúce osem rokov. Novým trendom je rozpad relatívne dlhotrvajúcich manželstiev, pričom až pätina rozvádzajúcich sa žila spolu viac ako 25 rokov,“ povedala Podmanická a dodala, že priemerná dĺžka trvania rozvedeného manželstva dosiahla 15,4 roka.
Priemerný vek mužov pri rozvode predstavuje 43 rokov a u žien je to 40 rokov. Klesá počet rozvodov s maloletými deťmi, v roku 2015 takéto rozvody predstavovali 60 percent z celkového počtu. „Napriek tomu bolo v roku 2015 zasiahnutých rozvodov takmer 9000 maloletých,“ uviedla.
Rozvodová aktivita žien je podľa Podmanickej už od roku 1968 na Slovensku vyššia, ženy podávajú 63 percent návrhov na rozvod. Najčastejšími príčinami rozvodu sú rozdielnosť pováh, názorov a záujmov (65 percent). Najviac rozvodov zaznamenal Štatistický úrad SR v Bratislavskom a Trnavskom kraji, najmenej v Žilinskom a Prešovskom kraji.