Rozpočet v ústave by chcela i premiérka

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Peniaze
Foto: SITA/Tomáš Benedikovič

BRATISLAVA 17. augusta (WEBNOVINY) – Povinné ústavné zákony o vyrovnanom rozpočte v štátoch eurozóny, tak ako to navrhli nemecká kancelárka Angela Merkelová a francúzsky prezident Nicolas Sarkozy sú podľa premiérky Ivety Radičovej správnym riešením.

„Veľmi vítam rozhodnutia, ktoré tlačia jednotlivé krajiny k zodpovednosti. Od prvého momentu SDKÚ-DS a aj ja osobne zastávame názor, že jediná skutočná pomoc a riešenie v danej situácii je konsolidácia verejných financií a reformy,“ povedala v prestávke dnešného rokovania vlády Radičová.

Premiérkine slová potvrdil aj minister financií Ivan Mikloš. „Posilnenie rozpočtovej zodpovednosti na národnej úrovni aj ústavným zákonom o vyrovnanom rozpočte je vec, po ktorej voláme od začiatku,“ povedal po stredajšom rokovaní kabinetu Mikloš. Ako dodal, v širokej diskusii všetkých politických strán sa už na Slovensku pripravuje návrh ústavného zákona o rozpočtovej zodpovednosti.

Takže ak bude takáto široká zhoda aj v rámci opozície ešte to sprísniť, budem len veľmi rád,“ povedal. Mikloš zároveň dodal, že na druhej strane pozitívne hodnotí fakt, že Nemecko a Francúzsko napokon nenavrhujú spoločné európske bondy.

Premiérka sa vyjadrila aj k návrhom potenciálnych bilaterálnych dohôd medzi Nemeckom a Francúzskom, v ktorých sa podľa nej hovorí aj o možnosti harmonizácie daní. Takéto riešenie v rámci celej eurozóny by však zrejme bolo už pre Slovensko neprijateľné.

„Toto je hranica, ktorá je pre záujmy Slovenskej republiky neprekročiteľná. Ale na bilaterálnu dohodu medzi Nemeckom a Francúzskom, nech sa páči,“ konštatovala predsedníčka vlády.

Merkelová a Sarkozy tiež vyzvali 17 štátov spoločnej európskej meny, aby do polovice roku 2012 prijali zákony zabezpečujúce dosiahnutie vyrovnaných rozpočtov. Francúzsky prezident spresnil, že pokiaľ má byť návrh účinný, musí byť záväzný pre všetkých 17 členských štátov.

Vďaka euru sme dosiahli veľký hospodársky pokrok. Euro ale nie je iba právo, je to súbor pravidiel, povinnosť, disciplína … Znamená to, že pokiaľ má pravidlo (o dlhových limitoch) prijať 17 štátov eurozóny, nebude to dobrovoľné, ale povinné,“ zdôraznil Sarkozy.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Angela MerkelováIvan MiklošIveta RadičováNicolas Sarkozy