Ropovod s Rakúskom prerokuje pracovná skupina

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Ropovod
Foto: SITA/Nina Bednáriková

BRATISLAVA 18. augusta (WEBNOVINY) – Trasy ropovodného prepojenia Bratislavy s rakúskym Schwechatom bude ešte riešiť externá pracovná skupina. Dohodli sa na tom na štvrtkovom stretnutí minister hospodárstva Juraj Miškov s predsedom Bratislavského samosprávneho kraja Pavlom Frešom.

Toto prepojenie sa bezprostredne týka výhradne Bratislavskej župy a preto je potrebné najskôr komunikovať s jej predstaviteľmi. Som presvedčený, že preň nájdeme podporu nielen bratislavskej župy, ale aj dotknutých miest a obcí. O ktoré pôjde bude známe až po definitívnom rozhodnutí o konkrétnej trase ropovodu,“ uviedol po stretnutí Miškov.

Pre nás sú dôležité najmä otázky ochrany životného prostredia, energetickej bezpečnosti a zhody dotknutej samosprávy v projekte. Uvedomujeme si strategický význam ropovodného prepojenia pre Slovensko, ale zaujíma nás aj prínos projektu pre dotknuté územia,“ dodal Frešo. O ekonomickej výhodnosti, ale aj o environmentálnej bezpečnosti ropovodného prepojenia Slovenska s Rakúskom, bude rozhodovať vláda SR na svojom rokovaní v septembri tohto roku.

Návrh ropovodného prepojenia Slovenska s Rakúskom vznikol v roku 2003. Vláda v máji tohto roka zobrala na vedomie informáciu o ropovodnom prepojení Slovenska s Rakúskom a tento zámer schválila. V súčasnosti sa analyzuje ekonomická efektívnosť celého projektu vzhľadom na aktuálne a dlhodobé prognózy v oblasti prepravy, spracovania a spotreby ropy v regióne a tiež environmentálne a ekologické súvislosti spojené s jeho realizáciou.

Výsledky tejto analýzy by malo predložiť Ministerstvo hospodárstva SR na rokovanie vlády pravdepodobne už v septembri tohto roka. Nový ropovod, ktorý by mal spojiť ropovodnú sieť Slovenska a Rakúska, by sa mohol začať stavať už v budúcom roku.
Ropovod
Foto: SITA/Peter Žákovič

Minister Miškov je presvedčený, že projekt ropovodného prepojenia medzi Slovenskom a Rakúskom je pre Slovensko výhodný, pričom predpokladá, že vďaka projektu by bola štátna kasa bohatšia každý rok o zhruba 15 mil. eur.

Vybudovať ropovodné prepojenie plánuje slovenská spoločnosť Transpetrol spolu so svojím rakúskym partnerom OMV, ktorí založili firmu BSP Bratislava-Schwechat Pipeline GmbH.

Nový ropovod zrejme povedie buď cez mesto Bratislava alebo cez pohorie Malých Karpát. Ministerstvo hospodárstva vypracovalo desať možných trás ropovodného prepojenia, ktoré by mali viesť cez takzvaný Karpatský alebo Mestský koridor. Dĺžka ropovodného prepojenia by sa mala pohybovať od 81 kilometrov do 152 kilometrov. Náklady na výstavbu odhadlo ministerstvo vo výške od 70 mil. eur do 112 mil. eur. Postavený by mal byť najneskôr do šiestich rokov.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Juraj Miškov
Firmy a inštitúcie MH Ministerstvo hospodárstva SR