Ropovod cez Žitný ostrov nepôjde, odkázal aktivistom Miškov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Juraj Miškov
Juraj Miškov Foto: SITA/Michal Burza

BRATISLAVA 5. apríla (WEBNOVINY) – Ropovod Bratislava – Schwechat cez Žitný ostrov nepovedie. Oznámilo to dnes ministerstvo hospodárstva s tým, že konečnú trasu ropovodu nateraz ešte nebude zverejňovať. Ide totiž o citlivé informácie, ktorých zverejnenie môže podľa ministerstva poškodiť záujmy Slovenska. „Skutočnosť, že nechceme, aby ropovod viedol cez Žitný ostrov, sme deklarovali už vo volebnom programe strany Sloboda a Solidarita a následne sme ho aj presadili do programového vyhlásenia vlády. Pre mňa to znamená, že z pozície ministra hospodárstva môžem garantovať, že trasa tohto ropovodu cez Žitný ostrov nepovedie. Náš sľub sme splnili a cieľ sme dosiahli,“ zdôraznil minister Juraj Miškov.

Rezort hospodárstva ešte stále rokuje so zainteresovanými stranami o niekoľkých alternatívach trás ropovodu. Všetky trasy však vedú mimo Žitného ostrova a iná možnosť už podľa ministerstva neexistuje. „Táto podmienka je jasne deklarovaná v programovom vyhlásení vlády a do úvahy teda pripadajú iba trasy, ktoré budú najviac spĺňať ekologické, ekonomické a technické parametre,“ uviedol v tlačovej správe rezort hospodárstva. Konečná trasa ropovodu bude známa až po ukončení všetkých kľúčových rokovaní a až v čase, keď zverejnenie tejto informácie nebude znamenať žiadne riziko pre záujmy Slovenska. Rezort hospodárstva sa tak chce brániť pred špekulantmi, ktorí sa chcú obohatiť na machináciách s pozemkami pod vytýčenou trasou.

Nie ropovodu cez Žitný ostrov
Bez názvu
Foto: SITA

Občianske združenie Nie ropovodu cez Žitný ostrov dnes vyzvalo ministra hospodárstva Juraja Miškova (SaS), aby zverejnil alternatívne trasy ropovodu Bratislava – Schwechat. Podpredsedníčka združenia Liliana Rástocká na hraničnom priechode Jarovce – Kittsee symbolicky odhalila a poklepala základný kameň ropovodu, čím upozornila na to, že alternatívne trasy ropovodu mal rezort hospodárstva zverejniť do konca marca.

„Už v prvom kvartáli malo ministerstvo hospodárstva zverejniť alternatívne trasy, no stále nie sú nikde zverejnené. Občianske združenie Nie ropovodu cez Žitný ostrov preto vyzýva ministerstvo, aby konalo,“ vyhlásila Rástocká. Ešte v apríli minulého roka sa strana Sloboda a Solidarita pripojila k Memorandu o porozumení vo vzťahu k výstavbe ropovodu Bratislava – Schwechat a vyhlásila, že spoločnými silami zabránia výstavbe ropovodu cez územie Žitného ostrova. Za SaS memorandum podpisoval terajší minister hospodárstva Juraj Miškov.

Rástocká upozornila aj na to, že vláda sa v programovom vyhlásení zaviazala, že ropovod nepovedie cez Žitný ostrov, ktorý je výnimočnou zásobárňou pitnej vody. OZ Nie ropovodu cez Žitný ostrov na dnešné odhalenie základného kameňa pozvalo predstaviteľov vlády, politických strán aj samosprávy, nikto však neprišiel.

Ropovodné prepojenie sa malo začať stavať v roku 2012, išlo o zámer predchádzajúceho vedenia ministerstva hospodárstva. Podľa exministra hospodárstva Ľubomíra Jahnátka (Smer-SD) bol projekt ropovodného prepojenia medzi Bratislavou a rakúskym Schwechatom pre Slovensko dôležitý najmä z hľadiska energetickej bezpečnosti. Jahnátek o projekte tvrdil, že v prípade krízy by malo Slovensko okamžite náhradu a vedelo by priniesť až 3,5 mil. ton ropy z tohto smeru. Zároveň mala rakúska strana na svojom území pre potreby Slovenska vybudovať zásobník ropy na 75-tisíc ton.

Ropovod žitný ostrov
Foto: SITA/Jozef Jakubčo

Výstavbu mala zabezpečiť slovenská spoločnosť Transpetrol a rakúska firma OMV, ktoré na to založili spoločnosť Bratislava – Schwechat Pipeline. Ropovodné prepojenie medzi Slovenskom a Rakúskom malo mať 62 kilometrov, z toho na území Slovenska približne 12 kilometrov.

Pod tlakom verejnosti deklaroval zastavenie plánovanej výstavby ropovodu expremiér Robert Fico (Smer-SD) a téma vyústila až do programového vyhlásenia vlády súčasnej premiérky Ivety Radičovej (SDKÚ-DS). Pod petíciu občianskeho združenia Nie ropovodu cez Žitný ostrov, ktorá odštartovala vo februári minulého roka, sa podpísalo 50-tisíc občanov.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Juraj Miškov