Ropná škvrna je podľa USA celonárodný incident

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Ropná plošina
Foto: SITA/AP

WASHINGTON 30. apríla (WEBNOVINY) – Do boja proti nezadržateľne sa rozširujúcej ropnej škvrne v Mexickom zálive nasadia Spojené štáty všetky dostupné prostriedky. Vo štvrtok to vyhlásil americký prezident Barack Obama po tom, ako sa ukázalo, že z potopenej ropnej plošiny spoločnosti BP môže do mora vytekať denne až 5000 barelov ropy, pričom ropa by sa na americké pobrežie mala začať vyplavovať už v nasledujúcich hodinách. Informuje o tom internetová stránka britskej BBC.

Vláda Spojených štátov označila ropnú škvrnu v Mexickom zálive za „incident celonárodného rozsahu“. To umožňuje v boji s unikajúcou ropou siahnuť po prostriedkoch na území celej krajiny. Guvernér štátu Louisiana, ktorého pobrežie je najviac ohrozené, Bobby Jindal vo štvrtok vyhlásil v krajine stav ohrozenia. Vyhlásenie stavu ohrozenia dáva úradom právo použiť na obranu pred prírodnou katastrofou všetky možné prostriedky vrátane federálnych zdrojov, akou je aj armáda.

Obama do postihnutej oblasti vyslal predstaviteľov z najvyššej úrovne svojej administratívy vrátane tajomníčky pre národnú bezpečnosť Janet Napolitanovej. Environmentálnym organizáciám Obama nariadil, aby preskúmali všetky ropné vrty a plošiny pozdĺž pobrežia krajiny, či spĺňajú americké bezpečnostné normy.

„Zatiaľ čo BP je zodpovedná za financovanie nákladov spojených so záchrannými a čistiacimi prácami, moja administratíva bude pri riešení incidentu naďalej používať všetky dostupné zdroje, ktoré máme k dispozícii, vrátane potenciálu ministerstva obrany,“ vyhlásil Obama v prejave z Bieleho Domu.

Pohotovostné sily nasadené proti obrovskej ropnej škvrne v Mexickom zálive v stredu založili kontrolovaný požiar v snahe zastaviť jej šírenie predtým, ako zasiahne pobrežie amerického štátu Louisiana. Zdrojom úniku je ropný vrt pri juhovýchodnom pobreží Louisiany, kde sa minulý štvrtok potopila horiaca plošina Deepwater Horizon. Únik z potrubia v hĺbke 1500 metrov sa pokúšajú zastaviť pomocou robotických ponoriek, doterajšie snahy však boli bezúspešné.

Škvrna už dosiahla šírku 72 a dĺžku 170 kilometrov a mieri priamo k pobrežiu. Ropa by mohla ohroziť národné parky plné vodného vtáctva, vzácne živočíšne druhy i rybolov južného štátu, ktorý predstavuje významný podiel v rámci celých Spojených štátov. Nemenovaný expert na podobné katastrofy pre britskú stanicu BBC vyhlásil, že v tomto prípade by mohlo ísť o vôbec najväčší únik ropy do mora v histórii.

SITA

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Barack Obama