Romana Polańského držia vo väzbe v Zürichu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
AKTUALIZOVANÉ

VARŠAVA 28. septembra (WEBNOVINY) – Americké úrady žiadajú o vydanie filmového režiséra Romana Polańského, ktorého v sobotu uväznili v Zürichu na základe vyše 30 rokov starého obvinenie zo znásilnenia neplnoletého dievčaťa. Režiséra zatkli v sobotu po tom, čo si do Švajčiarska prišiel prevziať cenu za celoživotné dielo na filmový festival v Zürichu. Americké úrady, ktoré na Polańského vydali medzinárodný zatykač v roku 2005, o jeho pobyte vedeli dopredu. „Práve to im umožnilo pripraviť sa na jeho zatknutie a švajčiarskym úradom poslali dočasný príkaz na uväznenie,“ uviedol jeden z amerických úradníkov. „Americké úrady budú teraz musieť oficiálne požiadať o jeho vydanie,“ povedal švajčiarsky hovorca. „Režisér však bude môcť na pôde švajčiarskeho súdu napadnúť rozhodnutie o jeho zadržaní aj rozhodnutie o vydaní stíhanej osoby,“ dodal.

Uväznením filmového tvorcu, ktorý sa narodil v Paríži, je šokovaný aj francúzsky minister kultúry Frédéric Mitterrand. „Je mi veľmi mi ľúto, že sa niečo také stalo niekomu, kto už oslovil toľko ľudí,“ povedal. Podľa jeho slov s ním súhlasí aj francúzsky prezident Nicolas Sarkozy. „Sleduje prípad s veľkým záujmom a zdieľa moju nádej v skoré vyriešenie,“ dodal minister. Prekvapení sú aj organizátori „osudového“ filmového festivalu v Zürichu. Ku kauze sa vyjadril aj britský spisovateľ Robert Harris, ktorý s Polańským spolupracoval na adaptácii svojho románu The Ghost. „Jeden z dôvodov, že som absolútne šokovaný jeho uväznením je, že sme spolu intenzívne pracovali vo Švajčiarsku, kde aj býva,“ prezradil. „Keď bol taký hľadaný kriminálnik, prečo mu dovolili vlastniť dom a slobodne sa pohybovať po krajine?“ dodal. Podľa švajčiarskych a amerických úradov je však rozdiel v tom, že americké úrady poslali dočasný zatykač.

Advokát 76-ročného obvineného Georges Kiejman chce svojho klienta dostať z väzenia čo najskôr. „Chceme zrušiť jeho uväznenie v Zürichu,“ uviedol pre Francúzske Info rádio. „Dohoda o vydávaní stíhaných osôb, ktorú uzavrelo Švajčiarsko a Spojené štáty americké, nie je z právneho hľadiska celkom v poriadku,“ dodal. V ostatných rokoch sa snažil o to, aby bol prípad zamietnutý a žiadal o zrušenie rozhodnutia súdu spred 30 rokov.

Americký sudca Peter Espinoza súhlasil s tým, že pri prvotnom pojednávaní súd zneužil svoju moc, zároveň však dodal, že Polański sa do Spojených štátov musí vrátiť, aby osobne požiadal o zrušenie rozsudku. Jeho právny zástupca ale túto možnosť hneď vylúčil, pretože by ho podľa neho ihneď uväznili ako kriminálnika, ktorý ušiel z krajiny. Samotná „obeť“ Samantha Geimer už v minulosti požiadala, aby obvinenia stiahli, pretože neustále zverejňovanie detailov a medializácia ubližuje celej jej rodine.

Polański sa v roku 1977 priznal, že mal pohlavný styk s mladistvou a uzavrel dohodu o vine a treste. V roku 1978 však ušiel do Francúzska, kde bol mimo dosahu americkej jurisdikcie. V USA mu naďalej hrozí 50 rokov väzenia a bezpečne sa nemôže cítiť ani v ďalších krajinách, ktoré majú so Spojenými štátmi uzavretú dohodu o vydávaní stíhaných osôb. Námietky proti rozsudku sa objavili až v roku 2008 pri nakrúcaní dokumentu Roman Polanski: Wanted and Desired. Film mal odhaliť nové skutočnosti o nedorozumeniach medzi kanceláriou prokurátora v oblasti Los Angeles a sudcom. Podľa režisérovho právneho zástupcu chcel sudca zmeniť rozsudok v prospech Polańského.

Informoval o tom internetový portál news.bbc.co.uk.

SITA/AFP

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Nicolas SarkozyRoman Polański