BRATISLAVA 5. decembra (WBN/PR) – Študenti piateho ročníka, ktorí sa stretli za jedným rokovacím stolom v rámci každej sekcie, vystupovali ako zástupcovia štátov, medzinárodných organizácií a spoločností. Participovali na rokovaniach so zámerom obhájiť stanoviská a presadiť ich návrhy s cieľom, čo najpresnejšie zachytiť reálne pozície štátov a medzinárodných organizácií k prerokovávaným otázkam, ktoré vo svojich draftoch predstavili zástupcovia Fóra pre 21. storočie.
V rámci kultúrnej sekcie, zaoberajúcej sa problematikou dodržiavania ľudských práv, sa zúčastnené strany dohodli na posilnení kompetencií už existujúceho mechanizmu Rady pre ľudské práva, na posilnení všeobecného rozmeru ľudských práv berúc do úvahy kultúrnu, ekonomickú, politickú a občiansku situáciu v jednotlivých krajinách, ako aj na posilnení úlohy mimovládnych organizácií vytvorením fungujúcej diskusnej platformy, v rámci ktorej sa budú môcť zdieľať a rozširovať všetky myšlienky, pracovné skúsenosti, rôzne prístupy k téme ľudských práv, vplyv miestnych hodnôt na implementáciu a rôzne metódy zabezpečujúce základné ľudské práva.
V ekonomickej sekcii sa participanti dohodli na vytvorení nástroja, Platformy pre rozvojovú pomoc, aby tak prostredníctvom zjednodušenej komunikácie zefektívnili rozvojovú pomoc a vďaka užšej spolupráci všetkých darcov a príjemcov na svete spojili rozvojovú pomoc poskytovanú darcami s potrebami všetkých prijímajúcich krajín. Platforma pre rozvojovú pomoc bude medzinárodnou databázou umiestnenou v rámci štruktúry Svetovej banky a bude zahŕňať projekty dokončené, prebiehajúce a projekty požadované krajinami, mimovládnymi organizáciami, združeniami či súkromnými darcami zodpovednými za realizáciu rozvojových programov v prijímajúcich krajinách.
Otázky, ako sú znečistenie vody, získavanie vody a prístup k vode v oblastiach trpiacich suchom, konflikty vznikajúce v dôsledku nedostatku vody, začali zohrávať omnoho významnejšiu úlohu v procese zvyšovania životnej úrovne vo svete. S cieľom vyriešiť tieto otázky dospeli strany zúčastňujúce sa rokovaní environmentálnej sekcie prostredníctvom konsenzu k dohode o podpore vytvorenia nezávislého medzinárodného orgánu s názvom Medzinárodný fond pre záležitosti vody, ktorý bude mať vlastnú štruktúru, agendu, ako aj spôsob financovania.
V bezpečnostnej sekcii predostrel zástupca Fóra pre 21. storočie zúčastneným stranám problematiku kybernetickej bezpečnosti, ktorá sa dostáva čoraz viac do povedomia modernej informačnej spoločnosti. Počas rokovaní sa jednohlasne zhodli na potrebe dosiahnutia väčšej jednoty medzi dotknutými stranami v danej otázke. Delegáti rokujúcich strán sa dohodli na základnom právnom rámci kybernetického práva a postupoch zameraných na prevenciu zlovoľných činov s cieľom vytvoriť pevnú základňu pre pokojnú spoluprácu.
Rokovania sa niesli v živom dynamickom štýle, niektoré body prešli bez akejkoľvek konfrontácie, iné sa stali kritickým miestom, kedy sa rokujúce strany ocitli v patovej situácie, z ktorej len ťažko hľadali východiskovú cestu. Napriek zdĺhavosti a konfliktom však negociácie dospeli k úspešnému záveru, ktorého výsledkom sú štyri finálne dokumenty predstavujúce nielen body, na ktorých sa participanti zhodli, ale i výnimky, ktoré si niektoré štáty vydobyli. Hodnotiaca konferencia Fóra pre 21. storočie sa uskutoční v stredu 7.12.2011 za účasti župana Bratislavského samosprávneho kraja, viac ako 10 veľvyslancov krajín akreditovaných v SR a ďalších hostí z akademickej, podnikateľskej a mimovládnej sféry.
Informácie poskytli Tatiana Kozáčková a Natália Pindrochová, Fakulta medzinárodných vzťahov EU v Bratislave. Viac informácií na www.negociacie.euba.sk