RÍM 23. decembra (WEBNOVINY) – Vianočne vyzdobený Rím videli jeho obyvatelia aj tento rok podľa tradície v plnej paráde 8. decembra, čo je akýsi „oficiálny“ deň venovaný vešaniu ozdôb. Tie patria k jedným z najhonosnejších na svete, dokonca sa zdá, akoby si Rimania chceli svietiacimi hviezdami a lampášmi nahradiť snehové vločky. Aké budú tohtoročné talianske Vianoce, ako ich ovplyvnila hospodárska kríza, čo sa počas sviatkov odohráva za zatvorenými dverami a kde v Ríme stojí najkrajší vianočný stromček?
Slnečné Vianoce
Ani tento rok to na snehové vločky v Ríme nevyzerá, Vianoce v talianskom veľkomeste sa s guľovačkou ani zasneženými jedličkami jednoducho nespájajú. V decembri je niekoľko stupňov nad nulou a zídu sa tiež slnečné okuliare. Zatiaľ poslednú trvajúcu niekoľkocentimetrovú snehovú nádielku zažili Rimania v roku 1986. Odvtedy na hlavné mesto spadlo zopár snehových vločiek, ale spôsobili viac starostí ako radosť.
Turisti, vianočne trhy a Betlehem
„Bancarelle“ (stánky) patria k najobľúbenejším vianočným tradíciám v hlavnom meste. Podobne ako vianočné trhy na Hviezdoslavovom námestí v Bratislave, stánky na rímskom námestí Piazza Navona každoročne ponúkajú tradičné vianočné sladkosti a občerstvenie, ozdoby a hračky pre deti. Najhonosnejšie vianočné stromčeky stoja právom na najrušnejších turistických miestach – pri Koloseu, na Piazza Navona či na Námestí sv. Petra vo Vatikáne.
Tento rok sú však Rimania predsalen sklamaní z vianočného stromčeka na námestí Piazza Venezia, kde stál minulý rok jeden z najkrajších kusov na svete. Väčšiu pozornosť tento rok púta vyše trojmetrový „stromček“ umiestnený len niekoľko stoviek metrov ďalej, a to aj napriek tomu, že je takmer rovnaký. Punc mu však dodáva megalomanské Koloseum. Na hlavnej stanici Termini si môžu dokonca záujemci na vianočný stromček pripnúť svoje prianie.
Na druhej strane, pri tohtoročnom „nevydarenom“ stromčeku pod Monumentom Viktora Emanuela II. (Monumento a Vittorio Emanuele II.) je rozložený svietiaci Betlehem, ktorý má v Taliansku ešte väčšiu tradíciu, než jedličky.
V každej rodine, ktorá Vianoce oslavuje, pripravia jej členovia maketu Betlehemu, postavičky je možné kúpiť doslova na každom rohu v meste. Špeciálne pre ručne vyrábané a maľované figúrky navštevujú turisti vianočné trhy v Neapoli, kde je obchodníkom venovaná celá ulica. Za bežných okolností poloprázdne uličky sú zaplnené turistami z celého sveta, počas nakupovania je takmer nemožné obrátiť sa v dave a pokračovať opačným smerom. Na múroch sú nainšatlované dočasné šípky udávajúce smer.
U nás toľko oslavovaný vianočný stromček je u Talianov až na druhom mieste, v niektorých rodinách dokonca úplne chýba.
Podľa prieskumu talianskeho denníka Dnews vyčlení priemerná talianska rodina tento rok na vianočný rozpočet 625 eur. Hospodárska kríza spôsobila škrty, Taliani si však radšej odoprú cestovanie a výlety (42 percent) či nákupy oblečenia (40 percent), na jedlo však väčšina z nich nedá dopustiť.
Podľa prieskumu na ňom bude šetriť len 11 percent. Kríza sa prejaví aj na tom, čo si Taliani nájdu pod vianočným stromčekom. Na ústupe je oblečenie, elektronika a knihy, Taliani siahajú radšej po kvalitnom víne a jedle.
Šetriť sa v domácnostiach bude aj na samotnom stromčeku – tento rok bude o čosi menší, lacnejší a prednosť dostáva umelá hmota pred drevom a ihličím.
Dedo Mráz, Santa Claus či Ježiško?
Vo väčšine prípadov talianske deti čakajú v noci z 24. decembra na 25. decembra pod vianočným stromčekom tučného Santa Clausa v červenom plášti s bielou bradou.
Niektoré regióny sú však výnimkou. V Terste a Bari sa zachovala tradícia Mikuláša, ktorý nosí darčeky z noci 5. na 6. decembra. V severných provinciách Trident, Bolzano, Verona, Piacenza, Lodi, Pavia, Cremona, Mantova, Bergamo e Brescia roznáša darčeky Svätá Lucia, a to v noci z 13. decembra na 14. decembra.
V niektorých rodinách sa zachovala tiež tradícia čarodejnice Befany, deti si na jej nádielku musia počkať trocha dlhšie. Strapatá striga necháva sladkosti v zavesených pančuchách až v predvečer Troch kráľov 6. januára.
Gurmáni, ktorí jedia radi a veľa
Taliani patria so svojou kuchyňou k svetovej špičke, čo sa prejavuje aj na vianočnom stole. S jedlom a chuťami nielen experimentujú, ale vedia si ho aj poriadne vychutnať. Pokiaľ ide o náklady na jedlo, neradi sa obmedzujú, hlavne ak si môžu „cibo“ (jedlo) vychutnať v spoločnosti priateľov a rodiny.
Štedrá večera sa začína okolo piatej hodiny popoludní a Taliani si ju vychutnávajú často až do neskorej noci. Nie je to však kvôli množstvu na vianočnom stole, ako by sa mohlo zdať.
Taliani si viac jedla ako počas Štedrej večere doprajú 25. decembra na slávnostnom obede. Zatiaľčo na počas Štedrého večera dávajú prednosť zelenine a rybám, na slávnostnom obede si vychutnávajú hlavne mäsité jedlá. Prednosť dostáva bravčové mäso pred kuracím či hovädzím.
Veľké rozdiely sa prejavujú najmä v jednotlivých regiónoch Talianska. K najtypickejším štedrovečerným pokrmom patria ako „primo piatto“ (prvé jedlo) „tortellini di zucca“, čo sú cestoviny plnené tekvicou s trochou parmezánu, veľmi populárna je tiež vyprážaná zelenina. Talianom najviac chutia artičoky, cuketa a baklažán. Ako „secondo piatto“ (druhé jedlo) sa podáva ryba, najčastejšie úhor.
Jedlá sa dochucujú tradične olivovým olejom, ktorý patrí k základným talianskym ingredienciám počas celého roku, podobne ako cesnak, bazalka či oregano. Južania na rozdiel od Severanov uprednostňujú ľahšiu večeru s nižším obsahom tukov. Začínajú so zeleninovou polievkou alebo pripravia „risotto alla pescatora“ (rizoto s rybami) či „spaghetti alle vongole“ (špagety s mušľami). Často sa k nim pridáva ešte polievka z cícera. Ako hlavné jedlo nasleduje čerstvá ryba. .
Pod dobrom jedle prichádza chuť na sladké
Zo sladkostí je najpopulárnejší „panettone“. Tento sladký koláč je plnený lieskovými orieškami, mandľami či kandizovaným ovocím, podáva sa poprášený cukrom. „Pandoro“ je ďalšia vianočný pochúťka veľmi podobná panettone, dala by sa priprovnať k slovenskej bábovke či vianočke. Pôvodne „pan d’oro“ v preklade znamená zlatý chlieb. Veľmi populárny je tiež „torrone“ (turecký med).
Po večery sa talianske rodiny podobne ako na Slovensku stretávajú na polnočnej omši v kostole. Niektorí Taliani následne vychádzajú do ulíc a oslavujú ďalej, pre iných je dôležitejšie sa pripraviť na nasledovný deň, ktorý je pokračovaním hodovania a oddychu. Vianočne sviatky sa končia 6. januára na Troch kráľov.