BRATISLAVA 20. januára (WEBNOVINY) – Približne 550 poberateľom dávok v hmotnej núdzi by mal štát od leta tieto dávky vyplácať prostredníctvom E-pay kariet. Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny totiž plánuje koncom februára vyhlásiť verejné obstarávanie a v priebehu júna alebo júla spustiť pilotný projekt E-pay kariet v piatich obciach. Skúšať ho bude približne dva roky.
Rezort práce si od tohto kroku sľubuje šetrenie verejných financií, boj proti úžere a zlému hospodáreniu poberateľov sociálnych dávok. Do akej miery budú E-pay karty účinné pri odstraňovaní úžery je podľa štátnej tajomníčky rezortu Lucie Nicholsonovej dnes ťažké odhadnúť. „Nemyslím si, že vykynožíme úžerníkov a úplne ich odpílime od peňazí, o ktoré majú záujem, ale myslím, že im skomplikujeme cestu k tým peniazom a tým aj život,“ uviedla na pracovnom seminári k projektu Nicholsonová.
„Ak sa projekt osvedčí pri dávkach v hmotnej núdzi, vieme na to naviazať všetky peniaze, ktoré idú od štátu k občanom, napríklad aj dôchodky. Rezort práce by v takomto prípade len na poštovnom ušetril milióny eur ročne. Ide nám v prvom rade o to, aby sa ušetrili verejné financie,“ povedala štátna tajomníčka. Spočiatku budú E-pay karty určené len poberateľom dávok v hmotnej núdzi, na systém E-pay kariet bude možné naviazať aj rodičovský príspevok, prídavky na deti a príspevok pri narodení dieťaťa. Nicholsonová upozornila na to, že pilotný projekt sa nebude týkať len rómskeho obyvateľstva, ale všetkých poberateľov dávok v hmotnej núdzi.
Projekt vyskúšajú na 350 osobách
Do pilotného projektu ministerstvo práce zaradilo obce Spišský Hrhov, Hlinné, Čičava, Sveržov a Pečovská Nová Ves. Podľa štátnej tajomníčky bola pri výbere týchto obcí kľúčová dobrá spolupráca so samosprávou, skúsenosti obce s inštitútom osobitného príjemcu a to, aby cieľová skupina ľudí nebola väčšia ako 350 ľudí. „Každých šesť mesiacov by sme chceli projekt rozšíriť o ďalšie obce, až sa dopracujeme na 25 obcí. Postupne pôjdeme do väčších obcí a miest tak, aby sme to odskúšali,“ vysvetlila.Rezort práce do projektu vo vybraných obciach zapojí všetkých poberateľov dávok v hmotnej núdzi, nielen tých, ktorí sú pod inštitútom osobitného príjemcu. Tí poberatelia dávok, ktorí sú pod inštitútom osobitného príjemcu, budú mať automaticky stanovené limity na čerpanie peňazí, tí, ktorí nie sú pod osobitným príjemcom, limity mať nebudú. „Ak sa však preukáže, že človek nedokáže hospodáriť s peniazmi, ktoré dostáva od štátu a napríklad ich minie za tri dni a má päť detí, ktoré nemajú čo jesť, automaticky mu budú stanovené limity,“ uviedla Nicholsonová. Čerpanie peňazí z kariet budú vedieť skontrolovať pracovníci úradov práce a sociálnych vecí, ktoré budú do projektu zaradené.
S výškou limitov sa bude dať podľa Nicholsonovej hýbať podľa potreby a systém bude možné nastaviť tak, aby sa ľudia v prípade nevyhnutných výdavkov dostali k svojim peniazom a mohli tak napríklad uhradiť platbu za lieky, ktorú neočakávali. „Systém dokáže veľmi pružne zareagovať a limity sa dajú meniť z hodiny na hodinu,“ vysvetlila Nicholsonová. Poberateľom, ktorí bezproblémovo platia svoje záväzky, dobre hospodária, nakupujú potrebné veci a spolupracujú s komunitným centrom, komunitnými pracovníkmi, terénnymi sociálnymi pracovníkmi či úradom práce, môžu byť limity odstránené úplne, peniaze v hotovosti však nedostanú. Časť peňazí v hotovosti dostanú len tí, ktorí poberajú aktivačný príspevok, keďže ten je podľa Nicholsonovej zásluhová časť dávky v hmotnej núdzi. K hotovosti sa dostanú aj poberatelia ochranného a rodičovského príspevku.
Ministerstvo práce neobmedzí plošne pre všetkých poberateľov dávok nákup niektorých komodít, napríklad alkoholu a cigariet, bude ho však sledovať. „Nechceme ísť do obmedzovania, pretože ten, kto sa chce dopracovať k alkoholu alebo cigaretám, sa k nim aj tak dopracuje, ale nákup komodít bude sledovaný pracovníkom úradu práce v spolupráci s komunitnými pracovníkmi, terénnymi sociálnymi pracovníkmi a samosprávou,“ uviedla štátna tajomníčka. Ak by pri kontrole komodít zistili napríklad to, že poberateľ dávky v hmotnej núdzi tri dni kupuje len cigarety a alkohol, nákup určitých komodít mu obmedzia.
E-pay karta by mala byť použiteľná na všetkých už dnes jestvujúcich termináloch, vo všetkých lekárňach či doprave. Rezort práce má v pláne dobudovať sieť tzv. sociálnych predajní. Nicholsonová uviedla, že rezort sa rozhoduje medzi zavedením mobilných predajní, ktoré budú pravidelne chodiť do oblastí, kde bude zavedený systém E-pay kariet a zriadením kamenných obchodov. Tie by mali spravovať obce. „Ide nám o to, aby ľudia mohli E-pay kartou platiť tam, kde majú všetko, čo potrebujú pre svoj život,“ uviedla Nicholsonová.