- aktualizované 22. júna 2021, 18:15
Vicepremiérka Veronika Remišová predstavila piaty reformný anti-byrokratický balíček v eurofondoch. Zmeny v eurofondoch prinášajú 52 zjednodušení pre žiadateľov, prijímateľov aj pre riadiace orgány, ktoré manažujú celý proces. Okrem iného sa pri nadlimitných zákazkách skráti proces kontroly minimálne o mesiac, prvá kontrola bude pritom dobrovoľná.
Zjednotia sa tiež pravidlá pri zákazkách s nízkou hodnotou. Dokumentácia sa bude po novom prekladať výlučne elektronicky. Zjednoduší sa aj formulár výzvy. Novinkou je taktiež vzorový dokument, k dispozícii bude pre žiadateľov modelovo vyplnená žiadosť.
Počet podmienok sa výrazne zredukuje
Ako ďalej na tlačovej konferencii informovala ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Remišová, zmenami sa výrazne zredukuje počet podmienok poskytnutia príspevku. Zruší sa aj predkladanie monitorovacích správ a mimoriadnych monitorovacích správ, ktoré zahlcovali systém. Okrem iného sa tiež zriadi kontakt na konzultovanie problémov.
Vo využívaní eurofondov tradične zaostávame. Stihneme vyčerpať zvyšné miliardy do konca roka 2023?
„Očakávame od toho rýchlejší proces, jednoduchšie pravidlá, menej byrokracie a viac transparentnosti v celom procese,“ podotkla. Ako dodal riaditeľ odboru verejného obstarávania Branislav Hudec, jedna z najväčších zmien je vydanie jednotnej príručky k procesu a kontrole vereného obstarávania, ktoré je financované z eurofondov.
Konečná podoba zákona je otázna
Ako v reakcii uviedol predseda Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO) Miroslav Hlivák, úrad robí systémové kroky pre to, aby sa verejné súťaže zrýchlili a aby bola pritom zachovaná transparentnosť v nich.
„Môžeme akokoľvek zjednodušovať prídavné príručky, keby bol komplikovaný zákon. Základom pre systémový posun vpred, aj pri čerpaní eurofondov, teda je zákon o verejnom obstarávaní,“ uviedol Hlivák.
Návrh zákona o verejnom obstarávaní má vážne nedostatky, podľa Klubu 500 môže dôjsť k manipulácii
Novela s navrhovanými zmenami je aktuálne v pripomienkovom konaní. Ako predseda ÚVO konštatoval, v tieto dni je kľúčové, ako sa ministerstvá a ďalšie subjekty postavia k úpravám v zákone, ktoré úrad navrhol.
„Až potom bude zrejmé, ako bude vyzerať kompromisný zákon, teda do akej miery sa verejné nákupy budú môcť zrýchliť a za akých podmienok,“ dodal.