NITRA 28. októbra (WEBNOVINY) – Slovenská rektorská konferencia (SRK) nesúhlasí s plánovaným krátením rozpočtu pre vysokoškolské vzdelávanie a vedu.
Bežné výdavky by podľa návrhu rozpočtu na rok 2011 mali medziročne klesnúť o 1,6 percenta a kapitálové výdavky na menej ako tretinu. Slovenskí rektori tvrdia, že je to v rozpore s programovým vyhlásením vlády o podpore vedy a vzdelávania.
„Myslíme si, že znižovaním rozpočtu v tejto oblasti bude vláda naďalej ponechávať Slovensko v porovnaní s ostatnými krajinami Európskej únie na posledných miestach vo výške finančných prostriedkov z verejných zdrojov,“ povedal dnes na tlačovej besede po skončení zasadnutia SRK v Nitre prezident konferencie Libor Vozár. Navrhované kapitálové výdavky podľa jeho slov postačia len na riešenie havarijných stavov a zabrzdí sa tým ďalšia výstavba na vysokých školách. Šetrenie očakáva aj v oblasti prevádzky vysokých škôl.
Minister školstva, vedy, výskumu a športu Eugen Jurzyca tvrdí, že návrh rozpočtu programové vyhlásenie vlády neporušuje. Uznáva, že v kapitálových výdavkoch dôjde k poklesu, ale podčiarkuje, že platí záväzok vlády, že vysokoškolskí pedagógovia dostanú rovnaký balík peňazí ako v roku 2010. „Vychádzajúc zo stavu verejných financií, jednoducho nebolo zodpovedné navyšovať rozpočty celej verejnej správy,“ skonštatoval. Ministerstvo školstva zvažuje vypísanie novej výzvy na štrukturálne fondy, v rámci ktorej by vysoké školy mohli získať peniaze na výstavbu. Rektori to vítajú.
Slovenskí rektori akceptujú ministrovo vysvetlenie nálezu Ústavného súdu SR, že od budúceho roka budú za externé štúdium platiť všetci študenti bez výnimky. Z nálezu Ústavného súdu SR vyplýva, že nie je možné obmedzovať počet prijatých študentov externej formy štúdia a rozdeľovať externistov na platiacich a neplatiacich. „Teda zostávajú len platiaci. Túto situáciu sme sa rozhodli upraviť malou novelou vysokoškolského štúdia, aby s tým školy nemajú problémy,“ podotkol šéf rezortu školstva Jurzyca.
SRK je proti iniciatíve niektorých poslancov NR SR za zverejňovanie záverečných prác študentov na internete. V celoštátnom registri záverečných prác by ich na webe mohol pozrieť každý. Cieľom má byť zabránenie plagiátorstvu. Poslanecká novela počíta s tým, že ak študent nebude súhlasiť so zverejnením práce, škola ho nepripustí k obhajobe. Rektori však poukazujú na to, že mnohé záverečné práce obsahujú originálne výsledky, ktoré by si napríklad vyžadovali patentovú ochranu. Okrem toho, niektoré firmy si neprajú zverejnenie údajov, ktoré poskytnú študentovi pre jeho prácu. Zverejnenie rôznych citlivých údajov by mohlo v krajnom prípade vyvolať až súdne spory. Vozár tiež upozorňuje na to, že v umeleckých odboroch je záverečnou prácou zvyčajne umelecké dielo a jeho zverejnenie môže byť technicky nemožné.
„Podľa mňa je to aj naďalej návrh, ktorý má potenciál znížiť pravdepodobnosť plagiátorstva, ale počul som v dnešnej debate racionálne argumenty, o ktorých sa budem ešte rozprávať s poslancami, ktorí novelu predkladajú,“ uzavrel Jurzyca.