Slovenská národná strana (SNS) navrhuje, aby na rekreačné poukazy mali nárok všetci zamestnanci od 1. januára 2021. V Národnej rade SR už predložila príslušný návrh novely zákona o podpore cestovného ruchu.
Nárast počtu turistov
Ako v stredu informovala SNS v tlačovej správe, v prípade vôle celého spoločenského spektra je pripravená navrhnúť účinnosť zmeny aj od 1. januára 2020. Všetko podľa národniarov závisí od najbližších rokovaní so zamestnávateľmi, odborármi a koaličnými partnermi.
Finančná správa bude kontrolovať, či rekreačné poukazy neboli použité dvakrát
„Zavedenie rekreačných poukazov bolo veľmi úspešné. Pochvaľujú si ich najmä zamestnanci, znamenajú podporu cestovného ruchu na celom Slovensku. Služby majú možnosť vylepšovať sa aj vďaka nárastu počtu turistov,“ povedal poslanec a predseda poslaneckého klubu SNS Tibor Bernaťák. Týmto opatrením na rozvoj domáceho turizmu sa podľa poslanca za SNS Radoslava Baláža inšpirujú aj okolité krajiny.
„Predtým sme zaostávali za krajinami V4, teraz sme zastavili klesajúcu tendenciu a sledujeme nárast. Nezaznamenali sme žiadne vypuklejšie problémy, opatrenie sa stretlo s porozumením a prevádzkovatelia sú veľmi spokojní s týmto mechanizmom,“ uviedol Baláž.
Miernejšia verzia návrhu
Od začiatku roka 2019 môžu využívať rekreačné poukazy, resp. príspevky pracovníci v spoločnostiach a organizáciách s 50 a viac zamestnancami, ak o preplatenie časti nákladov na ubytovanie na Slovensku požiadajú a u aktuálneho zamestnávateľa pracujú minimálne dva roky.
Z oprávnených výdavkov do päťsto eur ročne zamestnávatelia preplatia 55 percent sumy, maximálne 275 eur, a zamestnanci zvyšných 45 percent, teda 225 eur. Rekreačný príspevok si môžu odpočítať z daňového základu aj samostatne zárobkovo činné osoby.
Slováci začali viac spoznávať svoju krajinu a chcú v nej dovolenkovať, pomohli rekreačné poukazy
Zavedenie rekreačných príspevkov, či preukazov navrhli poslanci za SNS. Pôvodne mali platiť pre všetkých zamestnancov, ale po kritike opozície, zamestnávateľov aj odborárov parlament v roku 2018 schválil miernejšiu verziu návrhu. Zavedenie poukazov, alebo príspevkov podporovali organizácie pôsobiace v oblasti cestovného ruchu.
Kompromis so zamestnávateľmi
SNS v prípade svojho návrhu pristúpila na kompromis so zamestnávateľmi, odborármi a koaličnými partnermi.
„Tvrdilo sa, že zaťažia rozpočet. Ukázal sa však opak. Rekreačné poukazy po ich zavedení priniesli takmer okamžite pozitívny dopad na domáci cestovný ruch, napríklad, v podobe zvýšenia počtu prenocovaní v ubytovacích zariadeniach, zlepšení ich ekonomických výsledkov, ako aj v rozvoji služieb, ktoré sú naviazané na cestovný ruch,“ informovala SNS v stanovisku.
Pozitívne ohlasy majú rekreačné poukazy podľa SNS u zamestnancov, ktorí majú nárok na ich využitie a môžu tak stráviť dovolenku na Slovensku spolu so svojimi rodinnými príslušníkmi. „Zároveň bol zaznamenaný záujem o využitie príspevku na rekreáciu aj u tých zamestnancov, ktorým ho ich zamestnávateľ nie je povinný poskytnúť,“ dodala SNS.