Rakúske vína na Slovensku nedosahujú popularitu talianskych alebo španielskych vín, dokonca aj vína z Nového sveta sú u slovenských konzumentov s obľúbenosťou na tom lepšie, ako vinárska produkcia od susedov. Snáď sa už začínajú chytať suché biele vína – rizlingy a veltlíny, ale čo takto sladké vína z Rakúska? Čo by malo byť na nich zaujímavé? Pre Bratislavčanov je to napríklad fakt, že žijú na skok od jednej zo štyroch najvýznamnejších oblastí na výrobu sladkých vín vo svete. Neziderské jazero (Neusiedlersee) patrí do tej istej ligy ako Sauternes, Tokaj a pestovateľská oblasť Niagarských vodopádov.
Z centra Bratislavy je to asi 50 kilometrov k brehom jazera Neusiedlersee. To je asi toľko ako do Horných Orešian na Malokarpatskej vínnej ceste. Jazero samotné hrá v tomto príbehu dôležitú úlohu. Zaberá 315 kilometrov štvorcových, čo je niečo viac ako polovica Balatonu. Maximálna hĺbka jazera je iba asi 180 centimetrov, teda sa dá povedať, že je to vlastne enormne veľká mláka. Význam jazera pre vinohradníctvo v jeho okolí je v tom, že masa vody stabilizuje okolitú teplotu a udržiava vo svojom okolí vysokú vlhkosť. Preto sa na miernych svahoch okolo celého jazera pestuje hrozno, ktoré býva s pravdepodobnosťou hraničiacou s istotou každoročne napadnuté ušľachtilou plesňou botritis cinerea, ktorú ospevujú vinári a básnici od Tokaja až po Sauternes v Bordeaux. Táto pleseň svojím metabolizmom koncentruje obsah cukru v bobuliach prezretého hrozna neskoro na jeseň. Jednotlivé bobule zosychajú, voda sa z nich odparuje a zostávajú sladké hrozienka, z ktorých sa vylisujú superkoncentrované hroznové šťavy, ktoré aj po vykvasení majú vysoký obsah cukru a krásne arómy neprítomné v bežných vínach.
Tradícia výroby sladkých vín v okolí Neusiedlersee bola silno rozvinutá už za Rakúsko-Uhorska a slávne sladké vína sa robili na obidvoch brehoch jazera – na Maďarskom aj na Rakúskom. Dnes sa zdá, že majú Rakúšania navrch. Vyrábajú tu takmer kompletné spektrum sladkých vín. Nájdete tu u každého vinára sladké výbery z hrozna (Auslese), bobuľové výbery (Beerenauslese) alebo vysoko cenené hrozienkové výbery (Trockenbeerenauslese). Tie posledné dosahujú takú cukornatosť, že po požití viac ako dvoch deci sa na jazyku začínajú zrážať kryštáliky cukru. Trockenbeerenauslese sú skvelé ako dezerty samotné, Beerenauslese zasa idú výborne ku štrúdli, Auslese k husacej pečienke. Výrobcov takýchto vín nájdete v každej dedine na západnej strane jazera, najslávnejšie z nich sú Jois, Purbach, Rust, Mörbisch. Východná strana jazera má tiež svoje vinárske centrá v dedinách Apetlon, Podersdorf a Illmitz. Z tejto strany pochádza viac ľadových zberov (Eiswein). Nájdu sa aj slamové vína (Strohwein), ktoré sa vyrábajú tak, že hrozno sa po zbere vysúša na rohožiach, ktoré sa robia z rákosia, pozberaného z jazera.
Raritou vo svete produkcie sladkých vín je Ausbruch, často citovaný ako Ruster Ausbruch, podľa malebného mestečka, kde sa tradične robí. Technológia výroby tohto vína spočíva v tom, že botritídou úplne vyschnuté hrozienka, z ktorých sa nedá vylisovať šťava, sa zalejú hroznovým muštom, v ktorom mierne nabobtnajú a následne sa vylisujú. Vína mávajú v dochuti trpkú stopu po macerovaní tanínov zo šupiek a jadierok. Vôňou pripomínajú tokajské vína. Med, chlebovinka, náznaky sušeného ovocia sa vyskytujú v rôznych kombináciách s vôňami ružových lupeňov, či broskýň.
K ďalším špecifikám tohto svojského regiónu patrí odrodová skladba. Na výrobu sladkých vín sa tu používajú biele odrody (tramín, vlašský rizling…), ale aj červené (zweigelt, frankovka,…). Najdôležitejšia je však biela odroda Scheurebe, známa aj pod označením Sämling 88. Táto divná odroda vznikla krížením silvánu a rizlingu a nesie meno po svojom stvoriteľovi. Rakúšania radi používajú aj jej kódové označenie, pôvodné číslo vzorky z doby jej šľachtenia. Suché vína sa z tohto hrozna takmer nerobia, lebo to nikto nepije, ale na výrobu bobuľových, či hrozienkových výberov je ako stvorené. Nie je zriedkavosťou vidieť vo vinohradoch na miernych kopčekoch okolo Neusiedlersee strapce hrozna tejto odrody v decembri, keď už mrzne a vo vinohradoch panuje vegetačný kľud. Najlepšie sladké vína sa tu robia práve zo Scheurebe.
Sladké vína nájdete kdekoľvek okolo jazera, medzi najväčšie hviezdy patria Alois Kracher, Triebaumer, Alois Lang, Willi Opitz. I keď sladké vína nemá v obľube každý, je im treba prejavovať úctu, ako vrcholu vinohradníckeho a vinárskeho umenia v našom stredoeurópskom regióne. Ak však patríte k milovníkom sladkých vín, nemôžete túto lokalitu ďalej prehliadať. Urobte si výlet k Neziderskému jazeru. Je to kúsok z Bratislavy a stojí to za to.