BRATISLAVA 6. februára (WEBNOVINY) – Mimoriadna parlamentná schôdza k financovaniu SDKÚ-DS sa možno konať nebude. Pripúšťa to predseda poslaneckého klubu SNS Rafael Rafaj. „Inštitút mimoriadnej schôdze využíva skôr opozícia a zvyčajne ide o píár akcie,“ povedal pre agentúru SITA Rafaj. Národniari by privítali iné riešenie ako mimoriadnu schôdzu, peňažnými tokmi v SDKÚ-DS by sa podľa nich mohli zaoberať vyšetrovacie výbory národnej rady. Šéf poslaneckého klubu SNS sa domnieva, že na parlamentnej schôdzi by sa poslanci nedozvedeli všetky detaily, o ktorých by sa malo hovoriť.
Poslanecký klub ĽS-HZDS podľa člena Jozefa Haleckého zatiaľ veľmi nehovoril o spôsobe, ako v parlamente otvoriť diskusiu o sporných transakciách v SDKÚ-DS. Zákonodarcovia strany Vladimíra Mečiara čakajú na formu, ktorú navrhne Smer-SD, keďže od začiatku išlo o iniciatívu premiéra Roberta Fica. Halecký zároveň zdôrazňuje, že potenciálne odvolávanie podpredsedu parlamentu z funkcie nie je jednoduché a ani štandardné.
Smer-SD zatiaľ nezačal zbierať hlasy na zvolanie mimoriadnej schôdze. Podpredsedníčka poslaneckého klubu Jana Laššáková konštatovala, že sa ešte nerozhodli, akým spôsobom otvoria na pôde parlamentu otázku financovania SDKÚ-DS. Naznačila, že situáciou v najsilnejšej opozičnej strane sa môže zaoberať napríklad finančný výbor, ktorý formálne kontroluje výročné správy hospodárenia politických strán.
Premiér tému potenciálneho odvolávania podpredsedu parlamentu Milana Horta (SDKÚ-DS) z funkcie ako vyvodenie zodpovednosti za netransparentné financovanie SDKÚ-DS otvoril minulý víkend. Diskutoval o nej aj s ĽS-HZDS a SNS, koaliční lídri sa ale nedohodli na konkrétnej forme, ako údajné machinácie v SDKÚ-DS preniesť na parlamentnú pôdu.
Fico sa domnieva, že SDKÚ-DS prala špinavé peniaze, strana Mikuláša Dzurindu to dôrazne odmieta. Prípadom sa zaoberá prokuratúra.
SITA