BRATISLAVA 12. júla (WEBNOVINY) –
Pre tretinu občanov sa povolebná situácia vyvíja horšie
Povolebná situácia na Slovensku sa podľa 36,4 percenta občanov vyvíja horšie, ako očakávali. Podľa 24,3 percenta obyvateľov sa povolebný vývoj odohráva presne tak, ako očakávali – dobre a podľa 23 percent presne tak, ako očakávali – zle.
Vyplýva to z prieskumu agentúry MVK, ktorý uskutočnila v dňoch 20. až 27. júna na vzorke 1 124 respondentov.
Lepšie oproti predpokladom vládne kabinet Roberta Fica podľa 9,1 percenta opýtaných a nevedelo sa vyjadriť 7,2 percenta respondentov.
Vyhlásil to Fico na dnešnej tlačovej besede, na ktorej zhodnotil prvé mesiace svojho pôsobenia v úrade. Vláda podľa Fica neprevzala Slovensko v najlepšej kondícii.
„Ostatných 20 mesiacov sme mali na Slovensku veľmi nestabilnú, širokú pravicovú vládu,“ uviedol premiér s tým, že vláda Ivety Radičovej tak nemohla prijímať potrebné rozhodnutia.
Fico hovoril o štyroch základných záveroch, ku ktorým po zhodnotení sto dní vlády dospel.
„Vytvorili sme stabilnú štruktúru vládnej a politickej moci,“ konštatoval.
Stabilita je podľa neho to, čo chýbalo vláde predchádzajúcej. Fico ďalej vyzdvihol, že sa im podarilo vytvoriť účinný mechanizmus sociálneho dialógu a tiež skutočnosť, že za prvých sto dní jeho vláda pripravila všetky opatrenia, ktoré sú dôležité na ozdravenie verejných financií v tomto a budúcom roku.
„Všetci sa zhodneme na tom, že ozdravovanie verejných financií je dôležité a každá vláda by ho musela robiť,“ poznamenal. Jeho vláda podľa Fica ozdravuje tak, že pri tom chráni ľudí.
„Ozdravujeme tak, že chránime ľudí s nízkymi a strednými príjmami. Základným princípom je solidarita silnejších so slabšími,“ konštatoval.
Opozícii vytkol, že neponúkla žiadnu alternatívu, v oblasti šetrenia preto v podstate nemá právo kritizovať.
„Využili sme sto dní, aby Slovensko opäť získalo obraz dôveryhodného a vypočítateľného partnera v medzinárodných vzťahoch, najmä v EÚ,“ uzavrel Fico.
Premiér chce v prvom augustovom týždni pozvať opozičné subjekty na stretnutie k mimoriadne vážnej situácii v Európske únii.
„Musíme hovoriť o postavení Slovenska v EÚ, aký je vývoj a aké možnosti má Slovensko postaviť sa voči týmto krízovým situáciám,“ poznamenal.
S opozíciou chce diskutovať aj o príprave SR na predsedníctvo v EÚ a tiež o novom rozpočte únie na roky 2014 až 2020, z ktorého by Slovensko malo čerpať okolo 14 miliárd eur.
„Je potrebné, aby existovala zhoda, ako tieto prostriedky na Slovensku čo najefektívnejšie použiť,“ doplnil.
Fico pripomenul, že úsporné opatrenia navrhnuté vládou sa dotknú iba 12 percent občanov.
Zmeny v druhom dôchodkovom pilieri, ktoré siahnu na peniaze okolo 1,5 milióna sporiteľov, považuje predseda vlády za opatrenia, ktoré budú chrániť občanov a nemajú nič spoločné s ozdravovaním verejných financií.
Znížením odvodov do druhého piliera o päť percent na súkromné účty sporiteľov nabehne o 500 miliónov eur ročne menej, namiesto toho pôjdu do Sociálnej poisťovne.
Za najzásadnejší moment od volieb označil situáciu, „keď sme zistili, že sme sami“.