Prvovoliči sú nevyspytateľní, varujú sociológovia

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Komunálky
Spočítavanie hlasov po voľbách do orgánov samosprávy obcí vo volebnej miestnosti na Jelačičovej ulici v Bratislave. O 20:00 sa zavreli volebné miestnosti a začalo sa spočítavanie hlasov. Bratislava, 27. november 2010. Foto: SITA/Jozef Jakubčo

BRATISLAVA 19. februára (WEBNOVINY) – Správanie prvovoličov je nevyspytateľné, zhodujú sa sociológovia z agentúr na výskum verejnej mienky.

„Prvovoliči sú tabula rasa. Správajú sa nepredvídateľne, v prieskume niečo povedia, ale vo volebnej miestnosti urobia niečo iné,“ povedal Ján Baránek z agentúry Polis.

Martin Slosiarik z agentúry Focus dodal, že skúmať správanie prvovoličov je náročné, keďže je ich málo a nepredstavujú relevantnú skupinu.

Kým v minulosti platilo, že prvovoliči do veľkej miery preberali preferencie svojich rodičov a príbuzných, dnes sú podľa Slosiarika viac ovplyvnení rovesníkmi.

Pavel Haulík z MVK dodal, že sa zvyšuje aj význam „imidžu strán“. Napriek špecifickému správaniu podľa sociológov aj na prvovoličov platí niekoľko zovšeobecnení.

Prvovoliči volia viac nové tváre

Bilbord
Foto: Ilustračné foto SITA/Nina Bednáriková

Mladí voliči podľa Slosiarika zvyknú voliť novú, „čistú“ stranu a po sklamaní prechádzajú k iným subjektom. „Koho zvolia po prvý raz už znova nevyberú,“ súhlasí so Slosiarikom Haulík.

Baránek podotkol, že žiadna strana sa z dlhodobého hľadiska nedá charakterizovať ako prvovoličská, pretože ich preferencie sa rýchlo menia.

Haulík poznamenal, že kým v roku 2006 bola favoritom prvovoličov strana Smer-SD, v roku 2010 už to boli liberáli z SaS. Podľa Slosiarika by v tomto volebnom období mohla štafetu prebrať strana 99 percent.

Mladí volia čoraz menej

Studentky
Foto: SITA/AP

Podľa Slosiarika sú prvovoliči náchylní vzplanúť a sú oveľa citlivejší na okamžitú mobilizáciu ako zvyšok spoločnosti. Haulík poznamenal, že SaS v minulých voľbách v internetovom prostredí dominovala, ale svoju pozíciu v tomto prostredí si neudrží.

Sociológovia tvrdia, že prvovoliči majú štatisticky nižšiu účasť, než je priemer celej populácie, naďalej sa znižuje a podľa Slosiarika platí, že aj v rámci ich skupiny s klesajúcim vekom klesá politická aktivita.

Výskumníci svorne upozornili, že skupina prvovoličov bude mať tento rok vo voľbách výrazne menší vplyv ako inokedy.

Vzhľadom na krátky interval medzi voľbami totiž do voličského veku „dorástlo“ výrazne menej ľudí ako v minulosti.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ján Baránek