Afganistane zatvorili volebné miestnosti a skončilo sa prvé kolo prezidentských volieb, ktoré poznačili na mnohých miestach krajiny násilnosti a volebné nezrovnalosti.
Najväčší útok
Mnohí voliči sa sťažovali, že im nedovolili odvoliť, pretože chýbali na voličských zoznamoch, veľké problémy boli aj s prístrojmi na biometrickú identifikáciu voličov, ktoré v niektorých volebných miestnostiach vôbec nefungovali, inde s nimi členovia volebných komisií nevedeli narábať.
Vyslanci Talibanu navštívili Čínu, v Pekingu rokovali o mierovom úsilí v Afganistane
Najväčší útok proti voľbám sa odohral ešte ráno v juhoafganskom Kandaháre, kde v mešite, ktorá slúžila ako volebná miestnosť, vybuchla bomba. Zranenia utrpelo najmenej pätnásť ľudí, medzi nimi policajti, členovia volebnej komisie aj voliči. Najmenej traja ľudia sú po tomto útoku v kritickom stave.
K ďalším násilnostiam došlo neskôr v severoafganskom meste Kundúz, ako aj na ďalších miestach.
Krvavé útoky na pravidelnej báze
K útoku v Kandaháre sa zatiaľ nikto neprihlásil, aj pri ňom je však pravdepodobné, že za ním stálo afganské militantné hnutie Taliban, ktoré už vopred vyzývalo občanov, aby nešli voliť, a vyhrážalo sa útokmi na voľby.
Rokovania Spojených štátov s Talibanom sú mŕtve, Trump nevidí zmysel v úsilí o dosiahnutie dohody
Ústredná volebná komisia už v piatok oznámila, že z bezpečnostných dôvodov zostane 410 z celkového počtu 5 373 volebných miestností zatvorených. Taliban, ktorý ovláda takmer polovicu územia krajiny, podniká krvavé útoky na pravidelnej báze, a v čase volieb sa ich počet vždy ešte zintenzívni.
Afganistan patrí medzi krajiny, kde sa vďaka geografickým a iným faktorom volebné výsledky spočítavajú vždy až niekoľko týždňov. Podľa ústrednej volebnej komisie by predbežné výsledky mohli byť k dispozícii najskôr 17. októbra, a tie úplné 7. novembra.
Ak žiadny z kandidátov nezíska najmenej 51 percent hlasov, bude sa konať druhé kolo.
Najúspešnejší kandidáti
Výrazným favoritom prvého kola bol súčasný prezident Ašraf Ghaní. Ohroziť by ho teoreticky mohol len druhý najsilnejší kandidát, súčasný predseda kabinetu Abdulláh Abdulláh. Zvyšných štrnásť kandidátov bolo bez šance.
Ghaní s Abdulláhom boli najúspešnejšími kandidátmi aj v predchádzajúcich prezidentských voľbách v roku 2014, ktoré sa skončili veľmi chaoticky, keďže obaja títo politici trvali na tom, že voľby vyhrali.
Afganistan chce posunúť vpred mierový proces s Talibanom, z väzenia prepustil stovky členov hnutia
Situáciu vyriešilo až ustanovenie takzvanej vlády národnej jednoty, v rámci ktorej vznikla nová funkcia predsedu kabinetu a tú obsadil Abdulláh.
S tým, že sa afganské prezidentské voľby naozaj uskutočnia, ešte pred niekoľkými týždňami nikto nerátal – všetci sa totiž spoliehali na rozhovory medzi Talibanom a administratívou amerického prezidenta Donalda Trumpa a na to, že z nich vzíde dohoda o budúcom usporiadaní Afganistanu, ktorej súčasťou bude aj to, že voľby sa odsunú na neskôr.
Spojené štáty sa však prekvapivo z rozhovorov stiahli a voľby sa tak museli konať v pôvodnom termíne.