POPRAD 17. októbra (WEBNOVINY) – Mestská polícia vo Vysokých Tatrách dostala do výbavy špeciálne spreje proti medveďom. Sprej obsahuje dve percentá dráždivej látky Capsaicín, ktorá by mala odplašiť medveďa.
Špeciálne spreje daroval mestskej polícii ako aj ochranárom zo Správy Tatranského národného parku Robin Rigg zo Spoločnosti pre výskum, vzdelávanie a spolužitie s prírodou. Podľa zástupcu náčelníka Mestskej polície vo Vysokých Tatrách Jozefa Štefaňáka problémy s medveďmi na jeseň opäť začínajú narastať.
„Poľnohospodári v podhorí už pozbierali úrodu kukurice, obilia a iných plodín, v lesoch nerastú maliny, čučoriedky a iné lesné plody. Medvede sa pripravujú na zimný spánok a potrebujú sa poriadne najesť, aby mohli v zime tráviť tukové zásoby,“ uviedol Jozef Štefaňák.
Hlásenia o pohybe medveďov z jednotlivých mestských častí Vysokých Tatier sú podľa Štefaňáka na dennom poriadku. „Máme množstvo telefonátov o pohybe medveďov aj niekoľkokrát denne. Medvede sú hladné, nemajú čo žrať, tak sa tlačia do zastavaného územia a čoraz častejšie sa objavujú pri kontajneroch,“ dodal Štefaňák. Už vlani mestskí policajti vyskúšali proti medveďom delobuchy, ale na tie si už medvede zvykli.
„Medveď stál od kolegu na päť metrov, ten za ním hodil sedem delobuchov, s medveďom to ani nepohlo,“ uviedol Štefaňák.
Ani nová pomôcka na odplašenie medveďov podľa Jozefa Štefaňáka nevyrieši úplne problém s medveďmi v intravilánoch tatranských osád. Možno by sa to podarilo v prípade, ak by pri každom, aj malom odpadkovom koši v parku stál jeden policajt so sprejom, čo však nie je možné.
„Je to jeden zo spôsobov, ktorý pomôže riešiť problém alebo aspoň znížiť výskyt medveďov v zastavanom území,“ uviedol Štefaňák. S využívaním sprejov na plašenie medveďov majú podľa neho bohaté skúsenosti v Kanade, kde sa sprej používa už asi 20 rokov.