Na Slovensku vzniklo osem špecializovaných miestností na zisťovanie názoru dieťaťa a výsluch zraniteľných obetí. Tiež bol vytvorený aj edukačný program pre sudcov, prokurátorov, mediátorov a ďalšie profesie.
Vďaka programu tak získalo 159 justičných pracovníkov potrebné informácie pre individuálny prístup k maloletým v trestnom konaní a aj v oblasti rodinnoprávnej agendy. Informovala na svojej stránke Generálna prokuratúra SR.
Vytvorili aj tri metodiky
Odborníci tiež spoločne vytvorili tri metodiky na jednotné uplatnenie a dva edukačné programy pre sudcov a prokurátorov, aby zlepšili vedomosti o zaobchádzaní s obeťami.
Krajskí prokurátori si prebrali prípady Špecializovaného trestného súdu
Ide tak o výsledok národného projektu s názvom „Zvyšovanie účinnosti súdnictva prostredníctvom ochrany/posilnenia postavenia obetí a zraniteľných strán“, v rámci ktorého sa od 22. do 23. apríla v inštitúte vzdelávania Ministerstva spravodlivosti SR v Omšení uskutočnila záverečná konferencia.
Prokuratúru zastupovala prokurátorka trestného odboru Generálnej prokuratúry SR Zuzana Király, PhD. a prokurátorka netrestného odboru Generálnej prokuratúry SR Zuzana Hozová.
Dohodli sa na ďalšej spolupráci
Cieľom projektu bolo prispieť k efektívnosti a kvalite justičného systému v oblasti ochrany detských obetí v trestnom konaní a tiež ochrany maloletých v rámci rodinnoprávnych sporov. V rámci neho sa uskutočnilo aj 30 medzirezortných stretnutí a dva študijné pobyty v zahraničí – v Islande a Nórsku.
Zástupcovia ministerstva, odborníci z radov poorkurátorov, sudcov či mediátorov sa po zhrnutí výsledkov dohodli na ďalšej aktívnej spolupráci v tejto oblasti, ktorá je aj jednou z hlavných priorít generálneho prokurátora Maroša Žilinku.