BRATISLAVA 23. marca (WEBNOVINY) – Bývalý minister hospodárstva Pavol Rusko už nie je obvinený v kauze privatizácie Paroplynového cyklu.
Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry zrušil ako nezákonné a neopodstatnené uznesenie vyšetrovateľa špecializovaného tímu Prezídia Policajného zboru Úradu boja proti organizovanej kriminalite. Agentúru SITA o tom informoval Úrad špeciálnej prokuratúry.
Vyšetrovateľ vzniesol Ruskovi obvinenie zo skutku, ktorého sa mal dopustiť ako minister hospodárstva a podpredseda vlády Slovenskej republiky.
Zrušené obvinenie vychádzalo z toho, že Rusko skreslenou analýzou postupu privatizácie Paroplynového cyklu, a. s. Bratislava v roku 2004 uviedol do omylu vládu SR chýbajúcimi pasážami o nevýhodnosti privatizácie Paroplynového cyklu (PPC).
Rusko mal podľa pôvodného obvinenia spôsobiť za obdobie rokov 2005 a 2006 škodu minimálne 42 miliónov eur Fondu národného majetku Slovenskej republiky.
Pavlovi Ruskovi sa uľavilo
Pre Pavla Ruska je rozhodnutie prokuratúry veľkou úľavou a hlboký zadosťučinením. „Len sa mi potvrdilo to, čo som cítil už dávno, že skutočným strážcom zákonnosti na Slovensku je Generálna prokuratúra a nie spolitizované vedenie rezortu vnútra,“ zdôraznil pre SITA.
Všetky útoky na prokuratúru zo strany odchádzajúcej vládnej koalície sa podľa neho teraz ukázali v pravom svetle. Cieľom bolo chrániť „vlastných“ a proti tým, „ktorí nie sú ich“, konať tak, ako to bolo voči mne, dodal Rusko. Zvažuje v tejto veci podniknúť právne kroky, aké, spresní po porade s právnikom na budúcu týždeň.
„Určite neostane bez odozvy to, že sa tri dni vďaka vnútornému egoizmu človeka, ktorý sa chce zviditeľniť, moje meno citovalo v médiách ako meno kriminálnika.“
„Ministerstvo vnútra nepozná dôvody rozhodnutia prokurátora. Musí ich vyhodnotiť vyšetrovateľ, ktorý následne rozhodne o ďalšom postupe. Vyšetrovanie kauzy Gorila však pokračuje ďalej,“ uviedol pre SITA hovorca rezortu vnútra Gábor Grendel.
Video: Pavol Rusko podá proti obvineniu sťažnosť (19. marca 2012
Špeciálna prokuratúra v stanovisku upozorňuje, že na realizáciu privatizácie spoločnosti Paroplynový cyklus bol oprávnený výlučne príslušný orgán – Fond národného majetku Slovenskej republiky ako právnická osoba na základe poverenia vlády SR v súlade s rozhodnutím o privatizácii.
„Z uvedených skutočností jednoznačne vyplýva, že obvinený na uzatváraní zmluvy o kúpe akcií medzi predávajúcim a kupujúcim zo 4. marca 2004 participovať nemal, ani nemohol. Tým pádom ani nemohol ovplyvniť výšku údajne nevýhodnej kúpnej ceny,“ konštatovala špeciálna prokuratúra.
Právnička tvrdí, že prokurátor má na takýto krok právo
Podľa právničky Lucie Kurilovskej z Právnickej fakulty Univerzity Komenského sa nestáva príliš často, aby prokurátor rušil rozhodnutia polície, ako sa to stalo dnes. Kurilovská však tvrdí, že prokurátor má na takýto krok právo.
„Sme v štádiu prípravného konania, to znamená, že prokurátor vykonáva dozor a prokurátor má právo zrušiť akékoľvek rozhodnutie policajta, respektíve vyšetrovateľa, ktorý vo veci koná,“ povedala agentúre SITA.
Postup prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry Kurilovská hodnotí ako postup v súlade s trestným poriadkom. „Prokurátor má na to právo, je pánom sporu v prípravnom konaní,“ dodala. Môže však ešte nastať situácia, že uznesenie o vznesení obvinenia voči Ruskovi bude znova vydané, doplnila. „Pre túto chvíľu nie sú dostatočné dôkazy,“ uzavrela Kurilovská.
Celé stanovisko Úradu špeciálnej prokuratúry