BRATISLAVA 16. novembra (WEBNOVINY) – Plány ruského energetického gigantu Gazprom na Slovensku sú zatiaľ v útlme. V súčasnosti zostávajú otázne projekty spoločnosti Gazprom, o ktorých sa hovorilo v minulosti.
Pred zhruba troma rokmi ruský energetický gigant deklaroval spolu s vtedajším premiérom Robertom Ficom napríklad záujem o výstavbu podzemných zásobníkov plynu na Slovensku. Štát chcel dokonca s Gazpromom vytvoriť spoločný plynárenský podnik.
“Všeličo sa popísalo aj pohovorilo, ale fakt je ten, že doteraz žiaden projekt podobného typu, ktorý by sa mal realizovať medzi Slovenskom a Ruskom, nie je pripravený natoľko, aby mohol byť začatý,“ povedal v rozhovore pre agentúru SITA generálny riaditeľ spoločnosti Vemex Energo Štefan Koman.
Podľa šéfa spoločnosti Vemex, ktorá patrí do skupiny ruského Gazpromu a na Slovensku patrí medzi alternatívnych dodávateľov zemného plynu, o možnosti výstavby nových zásobníkoch plynu sa hovorilo veľa. “Spoločnosť Nafta rokovala s Gazpromom, ale aj s inými firmami o možnosti výstavby zásobníkov. Nič z toho sa však zatiaľ nepodarilo,“ dodal Koman.
Podľa neho generálny riaditeľ Gazprom Exportu Alexander Medvedev počas nedávnej návštevy Bratislavy potvrdil, že ruský energetický podnik už dlhšie plánuje zdvojnásobiť kapacity podzemných zásobníkov plynu v Európe.
“To znamená, že opätovne sa oprašuje možnosť spolupráce medzi Slovenskom a Gazpromom pri výstavbe uskladňovacích kapacít zemného plynu, hoci, ako som už povedal, v tejto chvíli nie je pripravený žiaden konkrétny projekt. Momentálne to vnímam len ako jednu z možností a uvidíme, čo nám prinesie čas. Ale ten potenciál tu rozhodne je,“ konštatoval Koman.
Ruský energetický gigant podľa Komana pravdepodobne nemal a nemá záujem ani o predávaný 49-percentný podiel Slovenského plynárenského priemyslu, a.s. (SPP). „Prostredníctvom našej spoločnosti určite nie, my sa takýmito vecami vôbec nezaoberáme. Neviem o tom, že by mal Gazprom o SPP vôbec záujem,“ uzavrel Koman.
Minoritný podiel SPP predávajú jeho zahraniční akcionári, spoločnosti GDF Suez a E.ON Ruhrgas. S najväčšou pravdepodobnosťou ho získa česká spoločnosť Energetický a průmyslový holding, a. s. (EPH), ktorý vlastnia českí podnikatelia Daniel Křetínský a Petr Kellner a investičná skupina J&T.