BRATISLAVA 7. septembra (WEBNOVINY) – Šestnásty ročník putovnej filmovej prehliadky Projekt 100 prinesie od 9. septembra do konca decembra tohto roku do 44 kín a filmových klubov po celom Slovensku desiatku celovečerných titulov či už z histórie svetovej kinematografie alebo zo súčasnosti.
Novinkou aktuálneho ročníka je, že s tradičnou desiatkou poputujú aj dva krátke slovenské filmy. Cieľom najväčšieho nekomerčného filmového podujatia na Slovensku je dlhodobo obohatiť slovenskú filmovú distribúciu o filmy s umeleckou hodnotou, ktoré predstavujú dôležitú súčasť dejín svetovej kinematografie, ale aj o tituly, ktoré zbierajú významné ocenenia zo súťaží aktuálnych filmových festivalov. Predpremiérové premietanie filmov vybraných do projektu sa začalo už 2. septembra v bratislavskom filmovom klube Mladosť.
Otváracou snímkou tohtoročného projektu bude novinka českého režiséra a animátora Jana Švankmajera s názvom Prežiť svoj život (teória a prax) (2010), ktorá svetovú premiéru absolvovala na Medzinárodnom filmovom festivale Benátky. Príbeh filmu sa sústredí na Evžena, ktorý okrem reálneho života žije aj druhý – snový.
V reálnom živote má manželku Miladu, v snovom mladú milenku Evženiu. Kým Evžen sa obráti s radou o pomoc na psychoanalytičku, jeho manželka, ktorá ho podozrieva z nevery, prenikne do jeho sna. Pred touto snímkou si diváci a diváčky pozrú krátkometrážny animák Kamene (2010) v réžii Kataríny Kerekesovej. Film Prežiť svoj život príde do Bratislavy na slávnostné otvorenie prehliadky uviesť samotný režisér a ďalší tvorcovia.
Z titulov vyrobených v minulom roku sa do výberu Projektu 100 dostali drámy Svätá tráva v réžii Andrzeja Wajdu, Fish Tank v réžii Andrey Arnold a Biela stuha Michaela Hanekeho. Päticu celovečerných filmových počinov zo súčasnej tvorby dopĺňa komédia Woodyho Allena Užívaj si, ako sa len dá!. Pred touto snímkou, ktorá sleduje postaršieho muža a jeho vzťah s mladým dievčaťom, sa bude premietať krátkometrážna hraná snímka Juraja Krasnohorského s názvom X=X+1, nakrútená podľa matematických princípov.
Pohľad do staršej či novšej histórie kinematografie ponúkne pätica titulov. Z roku 1946 pochádza jeden z najlepších príkladov filmu noir – Hlboký spánok s Humphreym Bogartom v hlavnej úlohe. V sedemdesiatych rokoch vznikli Harold a Maude (1971) v réžii Hala Ashbyho, milostný príbeh dvadsaťročného mladíka, posadnutého smrťou, a skoro osemdesiatročnej ženy, vychutnávajúcej si život plnými dúškami, a komédia podľa scenára Woodyho Allena v réžii Herberta Rossa Zahraj to znovu, Sam (1972). Zmluva s vrahom (1990) v réžii Akiho Kaurismäkiho prinesie príbeh úradníka, ktorý po pätnástich rokoch oddaných služieb v kafkovsky pochmúrnych kanceláriách kráľovských vodární v Londýne dostane pre privatizáciu hodinovú výpoveď.
Po dvoch neúspešných pokusoch o samovraždu si najme zabijaka, aby ukončil jeho život, no do cesty mu vojde predavačka ruží Margaret. Zoznam titulov na programe Projektu 100 – 2010 uzatvára príbeh výhybkára Maloina, ktorý sa ako náhodný svedok vraždy dostane ku kufríku s peniazmi. Snímku Muž z Londýna (2007) nakrútil Béla Tarr.
Podrobný program Projektu 100 – 2010 je na webovej stránke www.asfk.sk.
Agentúru SITA informovala Eva Zaťková z Asociácie slovenských filmových klubov.
SITA