BRATISLAVA 8. júla (WEBNOVINY) – Produkcia slovenského priemyslu naďalej akceleruje svoje tempo. V máji totiž podľa údajov Štatistického úradu SR medziročne vzrástla o 31 %, čo bol najvyšší rast v tomto roku. Aprílový rast bol pritom pomalší o celých 10 percentuálnych bodov. Vývoj ovplyvnil rast v priemyselnej výrobe o 35,6 %, v dodávke elektriny, plynu, pary a studeného vzduchu o 13,4 % a pokles v ťažbe a dobývaní o 0,7 %. Na medzimesačnej báze sa priemyselná produkcia po zohľadnení sezónnych vplyvov v máji oproti aprílu zvýšila o 3,3 %.
„Ekonomický sentiment najväčších obchodných partnerov Slovenska sa v máji ešte zlepšoval, ale až takéto výrazné zrýchlenie dynamiky produkcie sme nepredpokladali a očakávali sme podobné tempo rastu ako v apríli. Pozitívom je aj to, že rast nebol ťahaný len jedným-dvoma sektormi priemyslu, ale takmer všetkými,“ uviedol na margo zverejnených dát analytik ING Bank Eduard Hagara. Je tak podľa neho takmer isté, že aj druhý kvartál tohto roka prinesie veľmi pekný rast hrubého domáceho produktu.
Menej pozitívnym faktom je však to, že slabé čísla májových maloobchodných tržieb v kontraste so silným rastom priemyselnej produkcie stále poukazujú na to, že slovenskú ekonomiku momentálne ťahá v prvom rade zahraničný dopyt. „Na základe toho vidíme riziká, že rast slovenskej ekonomiky sa v druhej polovici tohto roka spomalí. Vládne stimuly budú z ekonomík eurozóny postupne vyprchávať a zahraničný dopyt sa môže spomaliť aj v dôsledku nevyhnutných výrazných rozpočtových škrtov, ktoré už ohlásili niektoré vlády,“ konštatoval Hagara.
Z priemyselných odvetví, ktoré sa najviac podieľali na raste celkovej produkcie, najvýraznejšie vzrástla výroba počítačových, elektronických a optických výrobkov, a to až o 85,3 %. Vysoký rast produkcie však zaznamenala aj výroba strojov a zariadení inde neklasifikovaná o 67,3 %, dopravných prostriedkov o 56,3 % a výroba kovov a kovových konštrukcií okrem strojov a zariadení o 31,1 %. Celkovú produkciu ovplyvnil aj pokles vo výrobe koksu a rafinovaných ropných produktov o 33,4 %.
Podľa hlavných priemyselných zoskupení sa v máji v porovnaní s májom 2009 zvýšila výroba predmetov dlhodobej spotreby o 78,6 %, produkcia investičných prostriedkov o 53,7 %, výroba pre medzispotrebu o 28,7 %, produkcia predmetov krátkodobej spotreby o 5,3 % a produkcia súvisiaca s energetikou o 2,1 %.
Od začiatku roka vzrástol index priemyselnej produkcie medziročne o 22,6 %, v tom v priemyselnej výrobe o 25,3 %, v dodávke elektriny, plynu, pary a studeného vzduchu o 12,2 % a v ťažbe a dobývaní o 6,9 %. Z priemyselných odvetví, ktoré sa najviac podieľali na raste produkcie celkom, bolo najvýraznejšie zvýšenie vo výrobe strojov a zariadení inde neklasifikovanej o 57,6 %, dopravných prostriedkov o 53,9 %, kovov a kovových konštrukcií okrem strojov a zariadení o 26,2 % a vo výrobe počítačových, elektronických a optických výrobkov o 14,5 %. Produkcia klesla len vo výrobe koksu a rafinovaných ropných produktov o 12,4 %.
Podľa hlavných priemyselných zoskupení sa od začiatku roka medziročne zvýšila produkcia investičných prostriedkov o 44,5 %, výroba pre medzispotrebu o 26,4 %, produkcia predmetov dlhodobej spotreby o 12,3 %, produkcia predmetov krátkodobej spotreby o 7,7 % a výroba súvisiaca s energetikou o 5,6 %.
SITA