Priskoré odchody osobnosti slovenského športu v roku 2010

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Sviečka

BRATISLAVA 2. januára (WEBNOVINY) – Smrť si vybrala svoju krutú daň v uplynulom roku 2010 aj medzi slovenskými športovcami, trénermi či funkcionármi.

Azda najviac zarezonovala v športovej verejnosti smrť skvelého futbalistu a bývalého reprezentanta Petra Dzúrika, ktorého skolila ťažká choroba ešte pred naplnením 42. roku života. Pri dopravnej nehode v Rakúsku zasa celkom nezmyselne vyhasol život jedného z najtalentovanejších slovenských džudistov Zoltána Pálkovácsa. Bývalý strieborný medailista z juniorských majstrovstiev Európy mal iba 29 rokov.

Medzi živými už nie je ani známy hádzanársky odborník Ivan Hargaš (62), ktorý v minulosti viedol aj slovenskú mužskú reprezentáciu. Hargaša našli príbuzní v jeho trnavskom dome bez známok života. Už v pokročilejšom veku skončili svoju pozemskú púť ďalšie veľké postavy slovenského športu ako basketbalista Gustáv Herrmann (90) a Dušan Lukášik (78), zakladateľ telovýchovnej medicíny na Slovensku Vlastibor Minarovjech (84), známy športový novinár a publicista Ladislav Krnáč (83) či atlét Ján Molnár (83).

JANUÁR

Slovenský zväz hádzanej (SZH) oznámil, že v piatok 22. januára 2010 vo veku 62 rokov zomrel Eduard Godál. Bol predsedom Hracej komisie SZH, dlhoročným funkcionárom SZH a tajomníkom HC THP Topvar Topoľčany.

FEBRUÁR

Vo veku 83 rokov zomrel bývalý hráč Žiliny Gustáv Bánovec. Ako útočník a záložník si v 40. a 50. rokoch minulého storočia obliekal dres ŠK Žilina. V rokoch 1948 – 1950 hral za ATK Praha.

Vo veku 52 rokov náhle zomrel bývalý futbalista Interu Bratislava, Petržalky a Slovana Bratislava Ladislav Repáčik. V najvyššej súťaži odohral celkovo 65 stretnutí a dal jeden gól.

MAREC

Vo veku nedožitých 84 rokov skonal 1. marca Vlastibor Minarovjech st., jeden zo zakladateľov telovýchovnej medicíny na Slovensku. Vlastibor Minarovjech st. od finále niekdajšieho Pohára víťazov pohárov 12. mája 1982 na Nou Campe medzi FC Barcelona a Standardom Liége do zápasu Intertoto Cupu 27. augusta 2002 v Londýne medzi FC Fulham a FC Bologna absolvoval z poverenia UEFA dovedna 203 duelov a otestoval 812 hráčov.

Po dlhej a ťažkej chorobe zomrel v kanadskom Vancouveri vo veku nedožitých 55 rokov Roman Tulis. Bývalý mládežnícky kormidelník bratislavského Slovana získal po boku trénerského kolegu Dušana Kučeru v roku 1985 majstrovský dorastenecký titul. Ich zverencami boli hráči ako napríklad Vencel, Tittel, Chvíla, Krištofík, Maixner, Juriga.

V nedeľu 7. marca 2010 stratil topoľčiansky a slovenský hokej dlhoročného skúseného a obetavého trénera i funkcionára Ľubomíra Hurtaja st., ktorý zomrel vo veku 58 rokov. Ľubomír Hurtaj st. bol v sezóne 2009/2010 asistentom trénera HC Topoľčany, no na začiatku play-off ho museli po návrate zo zápasu v Bardejove hospitalizovať a k „svojmu“ mužstvu sa už nevrátil.

Vo veku 73 rokov zomrel v Ilave dlhoročný hokejový tréner Pavol Vojtáš, ktorého rukami prešlo viacero súčasných i bývalých reprezentantov. Počas pôsobenia v Martine vychoval aj Zdena Cígera, Ota Haščáka či Róberta Švehlu, po návrate do rodnej Dubnice trénoval Romana Stantiena, Mariána Uharčeka, Richarda a Rastislava Pavlikovských, Viliama Ružičku, Róberta Tomíka či Pavla Demitru.

V posledný marcový deň skonala na následky ťažkej choroby jedna z najväčších postáv histórie slovenského basketbalu Gustáv Herrmann, ktorý krátko predtým oslávil 90. narodeniny. Počas svojej dlhoročnej kariéry sa stal majstrom Európy v Ženeve v roku 1946, na ME v Prahe o rok neskôr získal striebro a na akademických ME v Paríži sa tešil zo zisku celkového prvenstva. Vo funkcii trénera pôsobil v rokoch 1956 – 1959 pri seniorskom mužskom výbere Československa a doviedol ho na ME k bronzu v Sofii 1957 a k rovnakému úspechu aj o dva roky neskôr v Istanbule.

APRÍL

Vo veku nedožitých 63 rokov náhle zomrel bývalý československý reprezentant v atletike, vytrvalec Peter Suchán. Rodák z Trstína v okrese Trnava štartoval na majstrovstvách Európy v roku 1974 v Ríme, v behu na 10 000 metrov skončil 16. a v maratóne na 18. mieste.

Vo veku nedožitých 85 rokov zomrel v Prešove Karol Láska, dlhoročný aktívny šachista, neskôr organizátor turnajov a tréner. Zameriaval sa predovšetkým na prípravu šachovej mlade, vychoval medailistku z MS mládeže Evu Repkovú.

MÁJ

Vo veku 71 rokov zomrel známy basketbalový tréner a funkcionár Bohdan Iljaško st.. V 90. rokoch 20. storočia zastával aj funkciu prezidenta Slovenskej basketbalovej asociácie (SBA).

Vo veku nedožitých 88 rokov navždy opustila prostredie dostihového športu a slovenského chovu plnokrvníka významná osobnosť Pavel Šarišský. Takmer 60 rokov bol MVDr. Pavel Šarišský úzko spojený s chovom koní, dostihmi a jazdeckým športom na Slovensku.

JÚN

V nedeľu 6. júna vo veku 67 rokov náhle skonal dlhoročný plavecký funkcionár a štatistik Josef Světlík.

V piatok 25. júna vo veku 59 rokov náhle zomrel Jaroslav Šimončič. Bývalý výborný hráč svoju futbalovú kariéru prežil v „žlto-čiernom“ drese Interu Bratislava, neskôr v ZŤS Petržalka a ešte ako 52-ročný nezištne a aktívne pomáhal futbalu v FKG Chorvátsky Grob.

Vo veku 83 rokov zomrel posledný z trojice zakladateľov organizovanej atletiky v Nových Zámkoch Ján Molnár. Patril k popredným slovenským strednotratiarom. V roku 1949 utvoril slovenský rekord v behu na 1000 metrov a v roku 1951 obsadil na majstrovstvách bývalého Československa v Brne šiestu priečku v behu na 1500 metrov.

JÚL

V stredu 21. júla vo veku 60 rokov zomrel bývalý hráč, funkcionár a prezident basketbalového klubu Astrum Levice Vladimír Klein.

SEPTEMBER

Jeden z historicky najlepších slovenských basketbalistov Dušan Lukášik zomrel po dlhej a ťažkej chorobe vo svojom rodisku v Ružomberku. Spolu s mladším bratom Borisom (nar. 1935) hral na olympijských hrách v Ríme 1960, kde Československo skončilo na výbornom 5. mieste, na ME získal dovedna tri medaily – dve striebra v Budapešti 1955 a Istanbule 1959, bronz v Sofii 1957. V československej reprezentácii odohral 107 zápasov.

Bývalý slovenský futbalový reprezentant Peter Dzúrik vo veku nedožitých 42 rokov prehral boj so zákernou chorobou. Niekdajší obranca či defenzívny stredopoliar si počas svojej hráčskej kariéry obliekal dresy ZŤS Košice, Dukly Znojmo, Chemlonu Humenné, 1. FC Košice, Interu Bratislava, Slovana Bratislava a Dukly Banská Bystrica. Kopačky definitívne zavesil na klinec v júli 2005. V mužstve zo Štiavničiek následne pôsobil na trénerských alebo vedúcich pozíciách, neskôr vykonával funkciu športového riaditeľa a naposledy asistenta športového riaditeľa.

Úspešný slovenský hádzanársky tréner Ivan Hargaš, ktorý niekoľko rokov viedol aj slovenskú reprezentáciu a s českým tímom z Karvinej získal tri majstrovské tituly, zomrel. Šesťdesiatdvaročného Hargaša našli jeho príbuzní v jeho trnavskom dome bez známok života. Okrem spomenutej Karvinej viedol skúsený kormidelník na klubovej úrovni v Česku aj Zubří, na Slovensku sedel na lavičke Považskej Bystrice a Hlohovca.

Vo štvrtok 16. septembra zomrel vo veku nedožitých 91 rokov významný bývalý slovenský atlét a telovýchovný lekár Belo Klepsatel. Počas vysokoškolských štúdií v Bratislave začiatkom 40. rokov minulého storočia patril k špičke slovenských atlétov, reprezentoval oddiel VŠ Bratislava. Jeho výkony v behu na 100 m /11,2 s/ a v skoku do diaľky /693 cm/ boli na európskej úrovni.

Slovenský reprezentant v džude, dvojnásobný účastník olympijských hier Zoltán Pálkovács (narodený 6. 8. 1981) v sobotu 25. septembra tragicky zahynul pri automobilovej nehode v Rakúsku. Zoltán Pálkovács bol veľkým talentom, už v roku 1999 ako 18-ročný získal na juniorských ME v Ríme striebro a o rok neskôr pridal na šampionáte tej istej vekovej kategórie v cyperskej Nikózii bronz. Na ME 2002 v Maribore skončil v kategórii do 100 kg piaty, rovnako aj o dva roky neskôr na ME v Bukurešti. Na Svetových armádnych hrách v indickom Hajdarábade 2007 si vybojoval striebornú medailu. Na turnajoch Svetového pohára získal jedno prvé, a po štyri druhé a tretie miesta. Pálkovács štartoval na dvoch OH, v Aténach 2004 aj Pekingu 2008 vypadol hneď v 1. kole.

Koncom septembra vo veku 75 rokov náhle skonal viceprezident Slovenského tenisového zväzu (STZ) Anton Litecký-Šveda.

OKTÓBER

V pondelok 18. októbra vo veku 64 rokov zomrel bývalý futbalový obranca TJ AC Nitra a neskôr prezident klubu FC Nitra Daniel Ižold. V roku 1971 zažil s Nitrou postup do najvyššej československej súťaže, v jej drese absolvoval 85 štartov a strelil 9 gólov. Na svoju dlhoročnú hráčsku kariéru nadviazal funkcionárskou dráhou, keď v rokoch 1993 – 1995 stál na čele klubu FC Nitra.

V posledný októbrový deň náhle zomrel vo veku 61 rokov známy atletický tréner, funkcionár a v minulosti aj popredný slovenský atlét Vladimír Moravčík. Počas svojho trojročného pôsobenia v novozámockom klube TJ Elektrosvit (1971 – 1973) zabehol viacero oddielových rekordov. Najdlhšie mu patril rekord v behu na 3000 m prekážok, čas 9:26,4 min z roku 1972 prekonal až po 31 rokoch Imrich Magyar. Po návrate do Nitry pokračoval ďalej vo svojej kariére a po jej skončení sa venoval trénerskej a funkcionárskej činnosti.

NOVEMBER

Vo veku nedožitých 88 rokov zomrel bývalý športový novinár Jozef Múdry, manžel bývalej špičkovej krasokorčuliarskej trénerky Hildy Múdrej, ktorá priviedla Ondreja Nepelu v roku 1972 k zlatej medaile na ZOH v Sappore. Jozef Múdry bol v minulosti tajomníkom futbalového klubu ŠK Slovan Bratislava a pracoval vo viacerých redakciách.

Vo veku 57 rokov zomrela majsterka športu a 5-násobná majsterka bývalého Československa v džude Anna Danková, dlhoročná pretekárka Judo klubu Patrónka Bratislava.

DECEMBER

V nedeľu 5. decembra zomrel vo veku nedožitých 84 rokov významný slovenský športový novinár, publicista a v rokoch 1961 až 1963 aj tréner basketbalovej reprezentácie mužov bývalého Československa Ladislav Krnáč (10. 5. 1927 – 5. 12. 2010). Bol dlhé roky (1954 – 1988) vedúcim zahraničného oddelenia denníka Šport a uznávaným odborníkom najmä na atletiku a basketbal. L. Krnáč pôsobil na 6 MS v atletike, 8 olympijských hrách a 10 majstrovstvách Európy v atletike buď ako novinár alebo pracovník tlačového strediska zodpovedný za flash quotes. Osobne bol prítomný pri prekonaní 115 svetových rekordov. Urobil rozhovory s hviezdami ako Jesse Owens, Emil Zátopek, Sergej Bubka, Haile Gebrselassie, Jolanda Balasová, Irena Szewinská, Fanny Blankersová-Koenová, Heike Drechslerová, Lars Riedel či Armin Hary.

Vo veku 71 rokov v Trebišove skonal Václav Jutka, bývalý futbalový obranca či stredopoliar Jednoty Košice i nástupníckeho klubu VSS Košice, ktorý nastúpil aj za B-tím reprezentácie vo Varšave proti Poliakom.

Na prahu Vianoc 24. decembra sa skončila pozemská púť niekoľkonásobného majstra Československa v karate a vynikajúceho trénera Rudolfa Farmadína. Ako jediný v histórii slovenského karate vychoval v dorasteneckých a juniorských kategóriách piatich majstrov Európy.

Česť ich pamiatke!

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Emil ZátopekHaile GebrselassieJán MolnárSergej BubkaZoltán Pálkovács