PREŠOV 28. júna (WEBNOVINY) – Prešovský policajný vyšetrovateľ zastavil 23. mája trestné stíhanie vo veci údajného týrania blízkej a zverenej osoby voči učiteľke materskej školy na Važeckej ulici v Prešove, ktoré podal na základe sťažnosti rodičov päťročného chlapca ešte v januári primátor Prešova Pavel Hagyari na Okresnú prokuratúru v Prešove.
Agentúre SITA to dnes potvrdil hovorca Krajskej prokuratúry v Prešove Marián Spišák.
Dotknutá učiteľka Terézia Šebešová, ktorá pred médiami zverejnila svoju totožnosť a od začiatku hovorila o krivom obvinení a žiadala verejné ospravedlnenie, sa ho dnes dočkala.
Prešovský primátor dnes zvolal na mestskej radnici brífing, na ktorom odovzdal dotknutej učiteľke kyticu kvetov a pred médiami prejavil ľútosť a ospravedlnil sa jej za morálnu ujmu. Ako uviedol, má radosť z toho, že konanie sa nepreukázalo a trestné stíhanie bolo zastavené. Podľa jeho slov nezodpovední rodičia celú aféru nafúkli.
Z metódy zážitkového učenia vznikla kauza
„Treba povedať, že list, ktorý som dostal, ma netešil. Aj keď som na krátkom brífingu vtedy niekoľkokrát zdôraznil prezumpciu neviny, predsa len tie pochybnosti vo vzduchu lietali. Mojou povinnosťou bolo spis, ktorý som dostal, postúpiť ďalej,“ povedal Hagyari, pričom zdôraznil, že z jeho úst nikdy nezaznelo jej meno.
Mladá učiteľka vyslovila radosť nad tým, že sa prípad konečne ukončil. Je veľmi spokojná s výsledkom šetrenia. „Od začiatku som hovorila, že pravda musí vyjsť najavo. Je mi len ľúto, že to muselo ísť takouto formou,“ povedala. Podľa jej slov, povolanie učiteľky je často viac poslaním a niekedy sa to môže obrátiť proti nim. Apelovala na rodičov, ak majú akékoľvek pochybnosti, že sa ukrivdilo ich dieťaťu, aby komunikovali s pedagógmi alebo ich nadriadenými.
V liste sťažovateľov, ktorý adresovali prešovskému primátorovi, bolo uvedené, že ich dieťa bolo priviazané, malo zalepené ústa lepiacou páskou a bolo dlhšie zosmiešňované v kolektíve. Dotknutá učiteľka po zverejnení týchto informácií zo strany primátora zvolala tlačovú besedu, kde vyhlásila, že list nie je pravdivý, všetko sa odohralo iba v rámci metódy zážitkového učenia. Najviac ju pohoršilo, že s ňou primátor nekomunikoval a prípad bez jej vedomia medializoval. Jeho konanie považovala za osočovanie.
Za učiteľku sa postavili odbory aj rodičia detí
Podľa Šebešovej v inkriminovaný deň, keď malo dôjsť k týraniu malého Tomáša, sa deti formou hry – fiktívnych situácií – mali dozvedieť viac na tému „nebezpečenstvo ohrozovania cudzími ľuďmi“. Deťom rozprávala o nebezpečenstvách, ktoré na nich číhajú pri kontakte s cudzími ľuďmi. Na sebe im prakticky ukázala, ako ich môže cudzí človek uniesť a spútať. Deti neverili, že by sa nedokázali oslobodiť z pút lepiacej pásky, čo im demonštrovala na sebe.
Potom ju s radosťou vyslobodili. Tomáš si to chcel vyskúšať, čo mu učiteľka umožnila. „V žiadnom prípade dieťa nemalo lepiacu pásku na ústach, nemalo spútané ruky za chrbtom. Kúskom pásky som mu prelepila ruky a on robil šou, že je policajt a sám sa oslobodí,“ popisovala situáciu Šebešová. Pri tejto edukačnej činnosti bola prítomná aj jej kolegyňa.
Na stranu Šebešovej sa verejne postavili školské odbory aj rodičia ostatných detí. V materskej škole so 180 deťmi rozbehli petíciu na jej podporu. Rodičia chlapca, ktorí spustili lavínu vyšetrovania, vybrali svojho syna z tohto školského zariadenia a podľa primátora nepožiadali o jeho umiestnenie v inej mestskej škôlke a odmietajú ďalej na túto tému komunikovať.