Zvýšenie platov učiteľom podporí Smer aj sulíkovci

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Prázdniny sa skončili, deti musia do školy
Takmer 750-tisíc žiakov základných a stredných škôl sa po dvojmesačnom oddychu vracia do školských lavíc. Školáci budú oddnes zarezávať takmer dva mesiace, s výnimkou jedného štátneho sviatku a dvoch dní pracovného pokoja. Jednodňovými jesennými prázdninami si predĺžia až posledný októbrový víkend. Foto: SITA/Jozef Jakubčo

BRATISLAVA 17. októbra (WEBNOVINY) – Novela zákona o pedagogických zamestnancoch z dielne ministra školstva Eugena Jurzycu (SDKÚ-DS), ktorá má zvýšiť platy učiteľom, môže prejsť v Národnej rade SR ešte pred marcovými predčasnými voľbami. Ruku za ňu zdvihnú zrejme aj poslanci za Smer-SD a SaS.

„Áno, návrh má šancu prejsť. Na komplexnom pozmeňovacom návrhu sme robili minimálne mesiac v spolupráci s opozíciou,“ povedal agentúre SITA poslanec za SaS a člen školského parlamentného výboru Martin Poliačik.

Návrh pravicového ministra by vedel podporiť aj Smer-SD. „Je to otázka konsenzu, či prejdú aj naše pozmeňujúce návrhy, ktoré znižujú byrokraciu v školstve,“ uviedol šéf školského výboru a podpredseda Smeru-SD Dušan Čaplovič.

Poslanec za SDKÚ-DS Miroslav Beblavý vraví, že väčšina návrhov ficovcov a sulíkovcov k zákonu o pedagogických zamestnancoch je neproblematická. „Je tu väčšia miera zhody ako na iných zákonoch,“ konštatoval Beblavý.

Kľúčový pre odbory

Zákon o pedagogických zamestnancoch je kľúčový aj pre školských odborárov. Považujú ho za minimum splnených sľubov od vlády Ivety Radičovej. Odborári 6. októbra na rokovaní v Kežmarských Žľaboch vo Vysokých Tatrách nevyhlásili ostrý štrajk napriek tomu, že mali písomnú podporu od 60 percent učiteľov základných a stredných škôl. S ministrom Jurzycom sa dohodli, že rozhodnutie odložia na obdobie po stretnutí s premiérkou Ivetou Radičovou.
Tisícky učiteľov žiadali vyššie platy
Foto: SITA/Jozef Jakubčo

Pád vlády však zastihol zákon pred druhým parlamentným čítaním. Jurzyca používal návrh tohto zákona ako najčastejší argument proti odborárskym nárokom.

Tvrdil, že na viac peniaze rezort nemá. Školskí odborári chcú rokovať aj s novou vládou, so štrajkom preto počkajú.

Naše orgány neustúpia od požiadaviek, ktoré sme nastolili, lebo v školstve je dlhodobo kritický stav a ten treba riešiť bez ohľadu na to, ktorá vláda je pri moci,“ povedal minulý týždeň agentúre SITA podpredseda školských odborárov Jozef Lužák.

Novela zákona o pedagogických zamestnancoch prioritne prináša zvýšenie platových taríf v priemere o dve percentá u platových tried šesť až 12. Upravuje aj stupnice platových taríf pedagogických a odborných zamestnancov v platových triedach tak, aby rozdiely medzi 10. a 11. platovou triedou a 11. a 12. platovou triedou boli 12 percent. Komplexný pozmeňovací návrh by mal vzísť z gestorského školského výboru.

Zmeny pre súkromné školy

Poslanec Poliačik navrhol, aby súkromné školy v budúcnosti nemuseli platiť svojich zamestnancov podľa tarifných tabuliek platných pre štátnu správu tak, ako je to v súčasnosti. „Ak chcú na trhu so vzdelávaním nejakým spôsobom prinášať pridanú hodnotu, mali by svojich ľudí zaplatiť lepšie,“ odôvodňuje Poliačik. Tvrdí, že ak chce Slovensko prilákať zo zahraničia učiteľov a lektorov, nemôžeme sa podľa neho spoliehať na to, že im budú stačiť platy slovenských učiteľov.
škola - vysvedčenie
Foto: SITA/Dušan Hein

Jeho návrh by zaviedol i povinnosť zamestnávateľov zverejňovať voľné miesta pre pedagogických a odborných zamestnancov.

Novela by mohla priniesť aj zmeny pri určovaní počtu žiakov v triedach a pri poplatkoch za školské zariadenia, ako sú školské kluby a školské jedálne.

Poslanci Bibiána Obrimčáková a Dušan Čaplovič žiadajú zjednotiť dĺžky platnosti funkčného vzdelávania, ktoré je sedem rokov s funkčným inovačným vzdelávaním, ktoré platí päť rokov. Ak by prešiel ich návrh, získané kredity a tým pádom aj priznané platové navýšenie pedagógom a odborným zamestnancom v školstve by platili neobmedzene a nie sedem rokov ako doposiaľ.

Poslanci za Smer-SD zároveň žiadajú menšiu byrokraciu na pleciach riaditeľa škôl. Namiesto každoročného hodnotenia učiteľov by podľa nich stačilo, ak bude riaditeľ hodnotiť učiteľov raz za tri roky. V návrhu tiež presadzujú, aby sa začínajúcim učiteľom po absolvovaní adaptačného vzdelávania, ktoré je jediné povinné vzdelávanie pre všetkých začínajúcich pedagógov, zarátavala rigorózna skúška a doktorandské štúdium ako I. alebo II. atestácia.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Dušan ČaplovičMartin PoliačikMiroslav Beblavý