Prieskum o záchrankách sa skončil, opozícia je pro

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať

BRATISLAVA 28. októbra (WEBNOVINY) – Poslanecký prieskum na Ministerstve zdravotníctva SR v súvislosti s prvým kolom tendra na záchranky sa skončil. Rozhodli o tom koaliční poslanci zdravotníckeho výboru. Opozícia bola proti. Podľa Jána Zvonára (Smer-SD) pri prvej návšteve na ministerstve nezistili poslanci nič zásadné, a preto nevidí dôvod na to, aby prieskum pokračoval. Podobne sa vyjadrili aj ďalší koaliční poslanci.

Opozícia pritom žiadala prieskum dokonca rozšíriť. Nepozdávali sa jej totiž odpovede ministra Richarda Rašiho na otázky, ktoré mu poslanci položili priamo na prieskume. Viliam Novotný (SDKÚ-DS) ich označil na nedostatočné, Mária Sabolová (KDH) dokonca za trápne. Opoziční poslanci sa zároveň chceli ísť pozrieť aj do Záchrannej dopravnej a zdravotníckej služby Bratislava a navyše mali v pláne získať od ministra výsledky kontrol v záchrankách v rokoch 2006 a 2007. Prevaha koalície však spôsobila, že žiadny z jej návrhov neprešiel.

Opoziční poslanci sa však podľa predsedu výboru Viliama Novotného (SDKÚ-DS) nevzdajú a budú sa na prvé kolo súťaže pýtať aj naďalej. Majú totiž k dispozícii právnu analýzu, ktorá tvrdí, že im ministerstvo môže dovoliť nazerať do spisov jednotlivých uchádzačov o stanice záchrannej zdravotnej služby. Priamo na prieskume im to totiž minister neumožnil. Nahliadnuť do spisov chceli opoziční poslanci už v utorok, keď navštívili ministerstvo, keďže však nebol k dispozícii nikto kompetentný, dohodli sa s ministrom na budúci utorok ráno. Aj preto Novotný nechápe rozhodnutie poslancov prieskum ukončiť. „On (minister zdravotníctva Richard Raši – pozn. redakcie) je ochotný, tak nerozumiem prečo chcete prieskum ukončiť. Chcete niečo skrývať?“ pýtal sa opozičný poslanec svojich kolegov.

„Hovorí sa, že možno bol pán Novotný do toho zainteresovaný, preto je možno ten jeho záujem taký enormný, lebo nechápem, prečo má nejaký politik aktívne zasahovať do prebiehajúcej súťaže a brániť záujmy súkromných firiem,“ reagoval minister zdravotníctva Richard Raši. Ako pokračoval, ak existuje nejaké podozrenie, tak sa môžu neúspešní uchádzači obrátiť na ministerstvo zdravotníctva alebo môžu jeho rozhodnutie napadnúť na súde. “ Nemyslím si, že je vhodné, keď sa politici spájajú s konkrétnymi záujmami konkrétnych skupín,“ dodal Raši.

Parlamentný zdravotnícky výbor schválil poslanecký návrh Petra Markoviča (SDKÚ-DS), aby sa na ministerstve uskutočnil v súvislosti s prvým kolom tendra na záchranky poslanecký prieskum, začiatkom septembra. Opoziční poslanci tak reagovali na podozrenia z klientelizmu a korupcie, ktoré sa šírili pre nové rozdeľovanie licencií. Podľa predsedu výboru Viliama Novotného nebolo poslancom umožnené nahliadnuť do spisových materiálov výberového konania. To podľa neho spôsobilo, že podozrenia o celej súťaže v ňom pretrvávajú. Podľa vlastných slov sa obáva najmä toho, že niektorí úspešní uchádzači nesplnili základné kritériá tendra. Koaliční poslanci tieto podozrenia odmietli.

Minister zdravotníctva Richard Raši vyhlásil, že nemá problém so zverejňovaním informácií. „Nemám problém ukázať všetko, čo je v súlade so zákonom,“ uviedol. Ako dodal, nemôže však sprístupniť také údaje, ktoré sú aktuálne aj v rámci druhého a tretieho kola.

Ministerstvo už pritom stihlo zverejniť aj výsledky druhého kola tendra. V ňom sa najviac darilo spoločnosti Falck Záchranná, a.s. Košice. Zo 119 nanovo prideľovaných bodov totiž získala 44. Zle však neobišli ani štátne záchranky. Záchranná a dopravná zdravotnícka služba Bratislava vyhrala boj o 17 staníc a Záchranná služba Košice o 16. K pätici najúspešnejších patrí ešte ZaMED, s.r.o Komárno s 10 sídlami a LSE – Life Star Emergency, spol. s.r.o. Limbach so 7. Zvyšné body získali zväčša zdravotnícke zariadenia. Dohromady si 119 ambulancií rozdelilo 22 firiem, či nemocníc. V súčasnosti platia zdravotné poisťovne za posádku sanitky s lekárom takmer 28 tis. eur a bez lekára necelých 17 tis. eur.

Väčšinu bodov si v druhom kole rozdelili rovnaké spoločnosti ako v tom prvom. V ňom získali najviac sídiel Falck a štátna bratislavská záchranka, po 18. Prvé kolo pritom vyvolalo vlnu kritiky. Výhrady voči nemu okrem opozície aj Asociácia poskytovateľov záchrannej zdravotnej služby. Nepozdávali sa jej kritériá súťaže, ako aj ich vyhodnocovanie. Ministra zdravotníctva Richarda Rašiho preto vyzvali, aby súťaž zrušil a neskôr aj na to, aby odstúpil. Ten však všetky pochybnosti odmieta.

Ministerstvo zdravotníctva vyhlásilo druhé kolo tendra začiatkom júla. Lehota na podanie žiadostí bola do 8. septembra tohto roka. Rezort by mal v blízkej budúcnosti vyhlásiť ešte jeden tender. Celkovo totiž na Slovensku bude fungovať 270 staníc.

SITA

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Mária SabolováRichard RašiViliam Novotný