Odporúčame:
Končí sa neúspešná éra pravice, vyhlásil Robert Fico
OBRAZOM: Vzostup a pád vlády Ivety Radičovej
Iveta Radičová potvrdila, že vo voľbách kandidovať nebude
Prezident je podľa Slotu nástrojom v rukách Fica
Úlohou dočasnej vlády bude podľa Smeru len kúriť a svietiť
Toto nie je vláda, ktorá bude len svietiť a kúriť, tvrdí KDH
Ústavné právomoci dočasnej vlády Ivety Radičovej
* Samostatne bude vláda môcť rozhodovať
o návrhoch zákonov,
o nariadeniach vlády,
o návrhoch štátneho rozpočtu a štátneho záverečného účtu,
o medzinárodných zmluvách Slovenskej republiky, ktorých dojednávanie preniesol na vládu prezident Slovenskej republiky,
o návrhu na vyhlásenie vojnového stavu, o návrhu na nariadenie mobilizácie ozbrojených síl, o návrhu na vyhlásenie výnimočného stavu a o návrhu na ich skončenie, o vyhlásení a skončení núdzového stavu,
o vyslaní ozbrojených síl mimo územia Slovenskej republiky na účel humanitárnej pomoci, vojenských cvičení alebo mierových pozorovateľských misií, o súhlase s prítomnosťou zahraničných ozbrojených síl na území Slovenskej republiky na účel humanitárnej pomoci, vojenských cvičení alebo mierových pozorovateľských misií, o súhlase s prechodom zahraničných ozbrojených síl cez územie Slovenskej republiky,
o vyslaní ozbrojených síl mimo územia Slovenskej republiky, ak ide o plnenie záväzkov z medzinárodných zmlúv o spoločnej obrane proti napadnutiu, a to najdlhšie na čas 60 dní; toto rozhodnutie vláda bezodkladne oznámi Národnej rade Slovenskej republiky.
* Pôsobnosť vlády bude v každom jednotlivom prípade viazaná na súhlas prezidenta pri rozhodovaní
o vymenúvaní a odvolávaní ďalších štátnych funkcionárov v prípadoch ustanovených zákonom a troch členov Súdnej rady Slovenskej republiky,
o ďalších otázkach, ak to ustanoví zákon.
* Vláda nebude môcť rozhodovať
o programe vlády a o jeho plnení,
o zásadných opatreniach na zabezpečenie hospodárskej a sociálnej politiky Slovenskej republiky,
o súhlase s prenesením dojednávania medzinárodných zmlúv podľa čl. 102 ods. 1 písm. a) na jej jednotlivých členov,
o podaní návrhu na Ústavný súd Slovenskej republiky, aby rozhodol o súlade dojednanej medzinárodnej zmluvy, na ktorú je potrebný súhlas Národnej rady Slovenskej republiky, s ústavou a ústavným zákonom,
o zásadných otázkach vnútornej a zahraničnej politiky,
o podaní návrhu zákona alebo iného závažného opatrenia na verejnú diskusiu,
o tom, že požiada o vyslovenie dôvery,
o udelení amnestie vo veciach priestupkov.
Zdroj: Ústava SR
Dohoda koalície s opozíciou viedla k zmene ústavy
Zmena, ktorú v parlamente podporilo 139 poslancov, je výsledkom širokej politickej dohody koalície a opozičného Smeru-SD. Spoločne tak v skrátenom legislatívnom konaní vyriešili ústavnú krízu, ktorá vznikla po tom, čo parlament vláde 11. októbra nevyslovil dôveru. Platné znenie ústavy prezidentovi síce prikazovalo vládu odvolať, nešpecifikovalo však, aké kroky majú nasledovať. Štátne orgány pritom môžu konať iba na základe ústavy, v jej medziach a v zákonom stanovenom rozsahu.
Prezidentovi to umožnila novela Ústavy SR. Zmena, ktorú parlament odobril minulý týždeň v piatok, prezidentovi umožňuje poveriť vládu ďalším vykonávaním funkcií, aj keď stratila dôveru zákonodarného zboru. Na ústavnom akte v Prezidentskom paláci bol prítomný predseda Národnej rady SR Pavol Hrušovský.
„Prezident odvolal kabinet Ivety Radičovej a poveril ho výkonom funkcie až do vymenovania novej vlády a poverovacie dekréty pani premiérka odovzdá svojim ministrom, jednotlivým členom,“ povedal médiám po akte odvolania a poverenia vlády SR hovorca prezidenta Marek Trubač.
Hovorca hlavy štátu ubezpečil, že prezident bude v kontakte s predsedníčkou dočasnej vlády.
„Pán prezident bude v kontakte s pani premiérkou, určite bude konzultovať aj s jednotlivými ministrami, pretože mu záleží na tom, aby tento štát fungoval aj v tomto dočasnom období do vymenovania novej vlády po voľbách v marci 2012.“
Personálne zmeny sa nechystajú
Zdôraznil, že „novelizácia hovorí jasne – ako odvolal celý kabinet pán prezident, tak ho aj poveril. Tu nejde o žiadnu zmenu vlády, nejde o rekonštrukciu vlády, ide o poverenie toho istého kabinetu s tými istými ministrami“. Hovorca prezidenta tak odpovedal na novinársku otázku, či sa počíta s tým, že by ministri za SaS mohli byť z tejto dočasnej vlády odvolaní.
Personálne zmeny vo vláde Radičová nechystá, pretože sú dva pohľady na to, či to vôbec môže urobiť. „Ten jeden hovorí, že v tejto situácii obmeny vo vláde z hľadiska poverenia ani nie sú ústavne a právne možné. Nechcem riskovať žiaden výklad ústavy, ktorý by ohrozil fungovanie vlády,“ vysvetlila. Vzápätí však dodala, že ak činy niektorého z ministrov budú v rozpore s ústavou či zákonmi, bude konať. Hrušovský zdôraznil, že vláda dnes opäť získala ústavnú legitimitu na vládnutie.
Gašparovič, Hrušovský a Radičová sa zhovárali aj o ďalšom pôsobení vlády. Premiérka sa nazdáva, že vláda nebude potrebovať širšie kompetencie ako tie, ktoré jej vyplývajú z ústavy. Ak by sa tak však stalo, konzultácie budú podľa Hrušovského prebiehať rýchlo a operatívne. „Aby vláda mohla prijímať rozhodnutia v prospech občanov SR,“ vyjadril nádej.
Obmedzený mandát
Mandát dočasného kabinetu je obmedzený. Niektoré ústavné funkcie budú vláde bez dôvery upreté celkom a kompetencie vyplývajúce zo zákonov bude môcť vykonávať len so súhlasom hlavy štátu.
Dočasná vláda tak nebude môcť rozhodovať o zásadných hospodárskych, sociálnych, vnútropolitických a zahraničnopolitických opatreniach, ani o udeľovaní amnestií vo veciach priestupkov. Odvolávať a vymenúvať troch členov Súdnej rady SR bude vláda môcť len so súhlasom prezidenta.
Aj dočasný kabinet však naďalej bude môcť pripravovať zákony, vydávať nariadenia, dojednávať medzinárodné zmluvy, vyhlásiť vojnový stav, nariadiť mobilizáciu, vyhlásiť výnimočný stav, rozhodovať o vyslaní ozbrojených síl mimo územia SR, pripravovať a schvaľovať rozpočet či schvaľovať štátny záverečný účet.