BRATISLAVA 30. novembra (WEBNOVINY) – Prezident Ivan Gašparovič si myslí, že teraz je na rozhodnutí Ivana Uhliarika, či považuje za správne naďalej viesť rezort zdravotníctva v situácii, keď sú niektoré nemocnice pre výpovede lekárov v kríze.
„Každý máme svoju sebareflexiu a každý musí podľa toho zvážiť svoje postavenie. Najmä v takýchto kritických situáciách musí posúdiť, čo je prospešnejšie – či dokáže ešte vyvinúť aktivity, ktoré pomôžu tejto situácii, alebo je už prekážkou,“ uviedol prezident Gašparovič.
Pripustil, že už dostal z viacerých miest podnety, aby Ivanovi Uhliarikovi zobral poverenie riadiť rezort zdravotníctva.
Podľa hlavy štátu existuje ešte niekoľkohodinový priestor na to, aby sa ukázalo, či sa bude situácia v nemocniciach postihnutých výpoveďami lekárov stabilizovať a potom uvidí, ako bude ďalej postupovať. Prezident pripomína, že minister Uhliarik je priamym podriadeným premiérky Ivety Radičovej. Preto je v prvom rade na nej, aby vyhodnotila jeho fungovanie na čele rezortu.
Odborár Kollár v parlamente
Šéf Lekárskeho odborového združenia (LOZ) Marián Kollár očakáva od vlády kompromisy a následne dohodu. Vyzýva na rokovania s chladnou hlavou.„Situácia je vyhrotená dostatočne …, tú situáciu treba upokojiť, treba k tomu pristúpiť s chladnou hlavou, ale hlavne treba sa dohodnúť tak, aby občania aj zdravotníci mohli zase prejsť do normálneho života,“ vyhlásil v stredu pri príchode do parlamentu na rokovanie s členmi vlády, komory lekárov a predsedom parlamentu Pavlom Hrušovským (KDH).
Kollár nechcel komentovať informácie o tom, že lekári plánujú neprísť do práce pre chorobu. Je však presvedčený, že pre pacientov je zabezpečená akútna zdravotná starostlivosť.
„Nielen doktor Kollár pristupuje každý deň k svojej práci a ku každému pacientovi tak, akoby to bol jeho blízky. Som presvedčený, že aj dnes,“ vyhlásil.
Podpora odborárov zo sveta
Protestná akcia LOZ má podporu aj viacerých medzinárodných organizácií. Ich stanoviská poskytla agentúre SITA Slovenská lekárska komora. O podporu slovenským lekárom žiada aj Európska federácia lekárov-zamestnancov (FEMS), ktorá svojich členov informuje, že „niekoľko týždňov sedemtisíc nemocničných lekárov protestuje proti rozhodnutiu vlády sprivatizovať celý sektor verejného zdravotníctva“.FEMS vyhlasuje, že predseda LOZ Marian Kollár a jeho kolegovia sú pod „najsilnejším tlakom zo strany skorumpovanej vlády, ktorá chce predať verejné nemocnice svojim priateľom, slovenskej finančnej skupine Penta.“
FEMS opisuje spojenie vlády a Penty ako jednu z „mafiánskych sietí, ktoré sa vynorili v strednej a východnej Európe počas postkomunistickej éry.“
Odborári podľa Kollára naďalej očakávajú odchod ministra zdravotníctva Ivana Uhliarika (KDH) zo svojho postu. Na stredajšom stretnutí bude okrem Kollára, Uhliarika a Hrušovského aj premiérka Iveta Radičová (SDKÚ-DS) a prezident Slovenskej lekárskej komory Milan Dragula.
Česko posiela lekárov na pomoc
Minister zdravotníctva ČR Leoš Heger prisľúbil slovenskému ministrovi Ivanovi Uhliarikovi poslať lekárov na výpomoc. Ako informovalo Ministerstvo zdravotníctva SR, spresňujú sa už iba konkrétne počty lekárov, ktorí by z Českej republiky prišli na Slovensko. Českí odborári však vyzývajú svojich členov, aby na ponuku pomôcť na Slovensku nereagovali.Okrem personálnej pomoci Heger ponúka aj svoje skúsenosti, ktoré česká vláda nadobudla pri obdobnej akcii odborárov v ČR.
„Nátlak na zvýšenie platov prichádza na Slovensku v ešte nevhodnejšom čase, než ako to bolo v Českej republike,“ píše Heger.
„Výhľad ekonomického vývoja v Európe je veľmi neistý s reálnou hrozbou ďalšej hlbokej hospodárskej krízy. Lekári zapojení do protestov nie sú ochotní reflektovať situáciu a bez ohľadu na záujmy vlastnej krajiny si berú pacientov ako rukojemníkov,“ uviedol český minister.
Lékařský odborový klub – Svaz českých lékařů (LOK-SČL) vyzval českých lekárov, aby ostali solidárni so slovenskými kolegami a aby nereagovali na prípadné ponuky zastúpiť ich v slovenských nemocniciach.
„LOK-SČL plne stojí za požiadavkami slovenských nemocničných lekárov a podporuje ich v boji za spravodlivé ohodnotenie,“ uviedol predseda odborov Martin Engel. Zároveň odsúdil vyhlásenie stavu núdze a nariadenie pracovnej povinnosti lekárom. „Týmto neadekvátnym a nepochopiteľným krokom (vláda, pozn. red.) vzniknutý problém rozhodne nerieši, iba vyhrocuje už aj tak vážnu situáciu a odďaľuje skutočné riešenie,“ uzavrel Engel.
Susedné krajiny sa pripravujú
Ministerstvo zdravotníctva SR intenzívne komunikuje s okolitými štátmi, ktoré deklarujú, že ak to bude nevyhnuté, Slovensku pomôžu. Ako agentúru SITA informovalo tlačové oddelenie rezortu zdravotníctva, nápomocní by nám mohli byť aj Maďari, Rakúšania, i Poliaci.Maďarské nemocnice sú ihneď pripravené prijať pacientov zo Slovenska.
Pre prípady zo Slovenska posilnili v ambulanciách personál lekárov v nonstop službe.
Na vyslanie do Slovenskej republiky je aktuálne k dispozícii jeden anestéziológ a dvaja chirurgovia. V podvečerných hodinách a vo štvrtok vyzvú na pomoc aj dobrovoľníkov, ktorí sa budú hlásiť v zriadenom stredisku.
Na príjem pacientov zo Slovenska sú pripravené aj nemocnice v Rakúsku. Dobrovoľníkov-lekárov však pre vyslanie na Slovensko zatiaľ nemajú. Vláda je v kontakte aj s českým ministerstvom obrany, ktoré má pripravené sedem ARO lekárov.
Vyslanie vojenských osôb mimo územia Česka je chápané ako vyslanie na operáciu – teda humanitárnu akciu, preto o tom musia rozhodnúť na mimoriadnom zasadnutí vlády Českej republiky. Pomocné kapacity zisťuje aj české ministerstvo zdravotníctva. Preveruje, koľko a akých špecialistov by nám mohli poslať. Ochotu pomôcť deklaroval aj minister zdravotníctva Poľskej republiky.