Francúzska prokuratúra vo štvrtok oznámila začatie vyšetrovania vo veci nehody výletnej lode Costa Concordia. Francúzi chcú vypočuť svojich krajanov, ktorí sa havarovanou loďou plavili. Tých na palube luxusného plavidla bolo viac ako 460, pričom štyria z nich januárovú tragédiu neprežili a ďalší dvaja sú medzi nezvestnými. Parížska prokuratúra chce prešetriť mieru ujmy, ktorú utrpeli, a taktiež okolnosti nárazu na plytčinu a priebeh následnej evakuácie cestujúcich.Foto: SITA/AP Photo/Pier Paolo Cito
SITA
RÍM 10. apríla (WEBNOVINY) – Prevádzkovateľ dovolenkových okružných plavieb po Európe, talianska spoločnosť Costa Crociere, v stredu prijala čiastočnú zodpovednosť za potopenie plavidla Costa Concordia, pri ktorom zahynulo 32 ľudí.
Súd rozhodol, že spoločnosť musí za trest zaplatiť pokutu milión eur a už viac nebude čeliť vyšetrovaniu vo veci údajného zavinenia tragédie.
Costa Crociere namiesto toho plánuje v nadchádzajúcom procese vystupovať ako poškodená strana a žiadať odškodné za stratu lode.
Prokurátori v prípade vzniesli obvinenia voči šiestim osobám vrátane kapitána lode Francesca Schettina.
Za obete nehody sa na ostrove Giglio, kde pred rokom (13. januára 2012) stroskotala loď Costa Concordia konali spomienkové podujatia. Prišli príbuzní 32 obetí či desiatky tých, ktorí haváriu prežili. Do vody hádzali kvety a následne sledovali osadenie skaly, ktorú loď nabrala. Z nej vznikol pamätník obetí tragédie. Na ich pamiatku zaznelo 32 zahúkaní.Foto: SITA, AP
Costa Concordia stroskotala 13. januára 2012 po náraze na plytčinu neďaleko ostrova Giglio. Tragickou bilanciou bolo 32 mŕtvych a desiatky zranených.
Schettino čelí obvineniam z viacnásobného neúmyselného zabitia a opustenia plavidla pred ukončením evakuácie. V čase nárazu sa v útrobách lode nachádzalo viac ako 4200 ľudí. Vrak plavidla sa stále nachádza na pobreží ostrova v Tyrrhenskom mori.