BRATISLAVA 24. marca (WEBNOVINY) – Adaptáciu oceňovaného románu slovenského spisovateľa Pavla Rankova (1964) Stalo sa prvého septembra (alebo inokedy) uvedie v svetovej premiére už tento víkend Činohra Slovenského národného divadla. Ako ďalej agentúru SITA informovala hovorkyňa Slovenského národného divadla (SND) Zuzana Golianová, príbeh o troch kamarátoch, jednej láske na pozadí zmien slovenskej spoločnosti v rokoch 1938 až 1968 režíruje na prvej divadelnej scéne Slovenska debutujúci režisér, držiteľ ceny Dosky Kamil Žiška. Do hlavných úloh obsadil hercov z mladšej generácie – Soňu Norisovú alternovanú Monikou Hilmerovou ako Máriu, Roberta Rotha v postave Jána, Alexander Bárta stvárni Gabriela a Tomáš Gál úlohu Petra. Premiéry sa uskutočnia v sobotu a nedeľu a inscenáciu bude činohra uvádzať v Štúdiu novej budovy SND.
„Dať dohromady dvesto ľudí, ktorí by v tom istom čase a na tom istom mieste čítali ten istý román, je nemožné. Preto je pre autora prózy divadlo masové médium. Práve tým je divadlo pre mňa fascinujúce, jednotlivci v publiku zažívajú rovnaké emócie, v tej istej chvíli sa rozosmejú, dokonca sa ako davová nákaza šíri aj očakávanie… Od knihy máme pri čítaní odstup, ale divadlo nás do seba vtiahne ako zvírená rieka, divák sa stáva súčasťou predstavenia,“ povedal na tému literatúra – divadlo autor Pavol Rankov. Za román Stalo sa prvého septembra (alebo inokedy) získal Cenu Európskej únie za literatúru (2009), Cenu Nadácie Tatra banky za umenie (2009) a Cenu čitateľov denníka SME 2009. Na jeho divadelnom prerozprávaní sa v tíme režiséra Kamila Žišku podieľali: dramaturg Peter Pavlac, autor scény Tom Ciller a hudobný skladateľ Jozef Vlk. Kostýmy vytvorila Mona Hafsahl a pohybovú spoluprácu zveril režisér známej tanečníčke Stanislave Vlčekovej.
Stalo sa prvého septembra je prerozprávaním pomerne dlhej historickej epochy Slovenska, počínajúc rokom 1938, končiac rokom 1968. Príbeh našej krajiny však nie je monumentálnou historickou freskou. Je intímnym príbehom troch kamarátov – Petra, Jána a Gabriela pochádzajúcich z Levíc, z regiónu, v ktorom každý dejinný zvrat ovplyvnil zmenu mena či národnosti obyvateľov bez toho, aby sa pohli z miesta. Peter sa považuje pôvodom za Maďara, Ján za Čecha a Gabriel nezaprie svoj židovský pôvod. Žiadna historická katastrofa, národnosť ani vierovyznanie však nedokázali zničiť ich priateľstvo, aj keď stáli voči sebe ako rivali v tom najchlapskejšom boji. Títo traja sa totiž 1. septembra 1938 stretnú na levickom kúpalisku, aby súťažili o lásku krásnej Márie. Ich „boj“ tak potom pokračuje ďalších tridsať rokov spolu so zápasom Slovenska o hľadanie svojho miesta v dejinách Európy.
Premiéra čaká tento týždeň, v piatok, aj Operu SND, ktorá uvedie romantickú operu Charlesa Gounoda Faust. Naposledy Fausta v opere národného divadla režijne spracoval v roku 1989, v predvečer pádu komunistickej totality, Jozef Bednárik. V jubilejnej 90. sezóne v Opere SND dielo uvedie známy litovský režisér Gintaras Varnas spolu so šéfdirigentom Opery SND Rastislavom Štúrom. V hlavných postavách sa predstavia: Miroslav Dvorský, Tomáš Juhás, Ľudovít Ludha, Jozef Benci, Martin Malachovský, Eva Hornyáková, Adriana Kohútková, Katarína Štúrová a ďalší. V nedeľu 28. marca sa uskutoční galapredstavenie so svetoznámou speváckou osobnosťou Paatom Burchuladzem v postave Méphistophéla.
Novým titulom činohry národného divadla sú od 21. marca aj Zlatí chlapci amerického dramatika Neila Simona. Svetoznámu tragikomédiu stvárňujú Marián Labuda a Emil Horváth, ktorý hru aj režíruje. Najbližšie ju činohra uvedie v sobotu 27. marca a potom 1. a 6. apríla.
SITA