ODPORÚČAME:
Koalícia sa nedohodla, pokračovať budú v utorok
SaS podľa politológa neustúpi a Smer za euroval zahlasuje
Vzdáva sa bez boja, tvrdí politológ
Gesto predsedníčky vlády, ktorá ponúka do hry svoju abdikáciu len preto, že sa koaliční partneri nevedia zjednotiť na spoločnom stanovisku k hlasovaniu o eurovale, je pre verejnosť nezrozumiteľné. Tvrdí to politológ Michal Horský.
„Takto to vyzerá, že sa premiérka vzdáva bez boja,“ povedal agentúre SITA Horský. Podľa jeho slov by verejnosť skôr uvítala, keby premiérka „doviedla rokovania s koaličnými partnermi do úspešného konca, prípadne keby spojila hlasovanie o eurovale s dôverou vláde.“
Ako uviedla novinárom nesťažuje sa, ale nebude to prvá takáto noc. Povedala, že má slobodu oznámiť ráno partnerom, ako sa rozhodla.
Prezídium SDKÚ-DS ju k ničomu nezaviazalo. Predsedníčka vlády sa bude rozhodovať podľa troch kritérií, ktorými sú riešenie krízy, zabránenie jej dopadom a dôveryhodnosť Slovenska. „Podľa toho sa ráno rozhodnem,“ uviedla.
Radičová očakáva od SaS zodpovedné rozhodnutie voči SR. „Krízu nemáme šancu zvládnuť sami. Ak si myslíme, že 16 krajín sa rozhodlo, pretože majú hlúpe vlády a ešte hlúpejšie parlamenty, ak si myslíme, že dokážeme zvládnuť krízu sami, ani neviem, k čomu to má pripodobniť. Moje jediné rozhodovanie je, že my nemôžeme byť Robinson v centre Európy, ktorý si myslí, že nie je naviazaný na ekonomické výsledky iných krajín,“ vyhlásila pri odchode z rokovania straníckeho prezídia Radičová.
Podľa premiérky Sulík dostal jasnú ponuku. „Mechanizmy pre vnútroštátne rozhodovanie s právom veta a zároveň zelená karta pre SaS pre permanentný euroval. Bol to kompromis na mieste,“ uviedla s tým, že Sulík je osamotený v Európe. „V Nemecku len traja liberáli hlasovali proti a jedna sa zdržala. Proti boli malé nacionalistické extrémistické strany. Existuje v kríze dobré riešenie? V takto hlbokej kríze, ktorá je najväčšia od druhej svetovej vojny? Máme pred sebou najmenej bolestivé rozhodnutie, nie dobré,“ dodala.
Radičová nevie, či presvedčila SaS. „Dôležité je, aby prestali hlúposti a táranie, že nezodpovedná premiérka s nezodpovednými členmi koalície ide dávať peniaze tučnému Grékovi. To nie je pravda,“ dodala s tým, že ak by poslanci SaS odišli pri eurovale zo sály parlamentu, bol by to podraz.
KDH verí v dohodu
O situácii v koalícii, ktorá sa nedokázala dohodnúť na podpore eurovalu rokovalo dnes večer aj predsedníctvo KDH. Predseda KDH Ján Figeľ stále verí v možnosť dohody. „Verím, že konštruktívne hlasy v SaS pomôžu k dohode,“ uviedol pre agentúru SITA.Ráno budú predsedovia vládnych strán rokovať s premiérkou.
Tam im oznámi, či sa rozhodne podať demisiu v prípade neschválenia eurovalu, alebo ešte pred hlasovaním o ňom, či prípadne spojiť hlasovanie o eurovale s vyslovením dôvery vláde. O 10:00 bude o situácii rokovať Republiková rada SaS.
Premiérka Iveta Radičová sa do rána rozhodne, aký postup navrhne v súvislosti s eurovalom. Koaliční partneri sa totiž ani dnes nedokázali dohodnúť na podpore eurovalu 1 a 2. Svoje rozhodnutie oznámi na stretnutí s predsedami koaličných strán, ktoré bude ráno o 9:00 na Úrade vlády SR.
Možnosti vládnutia
Iveta Radičová predtým oznámila, že je veľmi sklamaná z dnešnej nedohody koalície na Koaličnej rade o eurovale. Na otázku, či má chuť ďalej vládnuť povedala: „To nie je o chuti , ale o možnosti vládnuť.“
Minister financií a podpredseda strany Ivan Mikloš stále verí, že koalícia nájde pri eurovale zhodu a môže pokračovať ďalej. „Presadzujeme od začiatku jasnú hru a pravidlá,“ zdôraznil. Podľa neho o možných alternatívach vývoja sa slobodne vyjadrili už doobeda všetci členovia prezídia.
Predseda SDKÚ-DS Mikuláš Dzurinda povedal, že v živote sú jednoduchšie i zložitejšie chvíle.„Toto je zložitejšia,“ povedal. Ak sa ho Iveta Radičová opýta na radu, poradí jej. „Je to na mojom osobnom rozhodnutí a rozhodnem sa,“ komentovala ponuku Dzurindu premiérka.
Podľa informácií agentúry SITA predsedníčka vlády ponúkla dnes večer na Koaličnej rade tri alternatívy – spojenie hlasovania o eurovale s vyslovením dôvery vláde, demisiu, ak euroval v parlamente neprejde, ale aj demisiu ešte pred hlasovaním, aby sa vytvoril priestor na ďalšie rokovania.