Premiéri V4 napísali lídrom únie, chcú podporiť jej rast

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
V4 visegrad
Foto: article.wn.com

PRAHA 22. júna (WEBNOVINY) – Vlády krajín Visegrádskej skupiny (V4) sa chcú aktívne podieľať na procese ozdravovania európskej ekonomiky.

Zhodujú sa v postoji, že okrem pokračovania štrukturálnych reforiem a fiškálnej konsolidácie je potrebné „mobilizovať všetky vhodné nástroje na podporu zamestnanosti a rastu“.

Premiéri Česka, Maďarska, Poľska a Slovenska to uvádzajú v spoločnom liste adresovanom predsedovi Európskej komisie Josému Manuelovi Barrosovi, stálemu predsedovi Európskej rady Hermanovi Van Rompuyovi a predsedovi Európskeho parlamentu Martinovi Schulzovi, ktorý predstavili počas piatkového summitu V4 v Prahe.

Jednou z jeho hlavných tém bola koordinácia postojov pred budúcotýždňovým zasadnutím Európskej rady v Bruseli so zameraním na prehĺbenie ekonomickej integrácie Európskej únie a riešenie dlhovej krízy v eurozóne.

Český premiér intenzívne debatoval

Český premiér Petr Nečas, ktorého krajina V4 v uplynulom roku predsedala, stretnutie podľa vlastných slov využil na „intenzívnu debatu“ s partnermi, pričom vyzdvihol viaceré spoločné zahraničnopolitické priority, ktorých napĺňanie po Česku preberá nadchádzajúce poľské predsedníctvo pôsobiace v období od 1. júla 2012 do 30. júna 2013.

Petr necas
Foto: SITA/Dušan Hein

Spomedzi otázok celoeurópskeho významu premiéri vyzvali na urýchlené prijatie takzvaného viacročného finančného rámca EÚ na roky 2014 až 2020, pričom odmietli úvahy o šetrení v oblasti kohéznej politiky slúžiacej na znižovanie rozdielov v konkurencieschopnosti medzi rôzne rozvinutými európskymi regiónmi.

„Postoj V4 je veľmi jasný: Bez politiky odstraňovania regionálnych rozdielov vrátane politiky súdržnosti nie sme schopní zabezpečiť hospodársky rast, o ktorom sa dnes toľko hovorí,“ povedal pred novinármi v Prahe slovenský premiér Robert Fico. „Ak škrty, tak na úkor všetkých politík,“ dodal.

Fico taktiež privítal, že partneri v rámci V4 vyjadrujú záujem o protikrízové opatrenia v eurozóne. Slovensko je pritom zatiaľ jedinou krajinou skupiny, ktorá začala používať spoločnú európsku menu.

„Nežime v predstave, že je možné oddeliť eurozónu od Európskej únie! To, čo sa deje v eurozóne, sa absolútne dotýka každého jedného členského štátu Európskej únie,“ povedal slovenský premiér, podľa ktorého by eurozóna „nemala rozhodovať o svojich témach sama, ale vo významných rozhodnutiach by mala komunikovať so všetkými členskými štátmi“.

Lídri riešili aj energetiku

Lídri V4 sa v Prahe zhodli aj v potrebe dobudovať energetickú infraštruktúru v regióne a zachovať nezávislosť energetickej politiky jednotlivých členských krajín EÚ, pričom vyjadrili podporu využívaniu jadrových elektrární.

Elektráreň Mochovce
Foto: SITA/Martin Havran Foto: ilustračné, SITA/Martin Havran

Fico v tejto súvislosti odmietol pochybnosti o bezpečnosti takýchto zariadení v krajinách V4, keďže tie sú podľa aktuálneho hodnotenia „najbezpečnejšími v celej Európskej únii“.

V rámci vyhodnotenia ročného českého predsedníctva premiéri v spoločnom vyhlásení menujú vytvorenie „Východného partnerstva“ V4 ako podporného doplnku rovnomenného programu EÚ zameraného na zblíženie s krajinami na východ od vonkajších hraníc dvadsaťsedmičky.

Deklarovaným cieľom iniciatívy je „zvýšiť prítomnosť V4 vo východnej Európe“ a podporiť tamojšie „transformačné a integračné procesy“. Ďalšími novinkami sú špeciálny fond V4 pre západný Balkán alebo spoločná „bojová skupina“ v rámci Severoatlantickej aliancie, ktorá má začať pôsobiť v prvej polovici roka 2016.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Petr NečasRobert Fico
Firmy a inštitúcie Európska radaV4 Vyšehradská štvorka