Premiér Robert Fico, podpredseda vlády a minister financií Peter Kažimír a minister životného prostredia Peter Žiga v nedeľu skoro ráno odleteli do USA.
V pondelok o 8:00 miestneho času (13:00 aktuálneho SEČ) budú v centrále U. S. Steel v Pittsburghu rokovať s predstaviteľmi spoločnosti o podmienkach zotrvania oceliarskeho gigantu v Košiciach.
„Keďže vyjednávania pokročili do záverečnej fázy, niektoré otvorené otázky si vyžiadali intervenciu na najvyššej úrovni,“ dodala hovorkyňa premiéra Beatrice Hudáková
S premiérom odletel aj primátor Košíc
S premiérovou delegáciou do USA letel aj primátor Košíc Richard Raši, informovala Linda Šnajdárová z košického magistrátu. „Vedeniu mesta Košice ako aj krajiny záleží na tom, aby jeden z najväčších zamestnávateľov východného Slovenska zotrval v Košiciach. Verím, že táto cesta pomôže dospieť k dohode, ktorá bude prospešná najmä pre Košičanov,“ uviedol Raši.
Ako agentúre SITA potvrdila hovorkyňa Košického samosprávneho kraja Zuzana Bobríková, v delegácii bude aj košický župan Zdenko Trebuľa.
Vyzerá to nádejne iba z krátkodobého hľadiska
U. S. Steel Košice
Materská spoločnosť U. S. Steel Košice, firma United States Steel Corporation, koncom minulého roka informovala, že dostala ponuky na odkúpenie košického hutníckeho kombinátu.
Firma však odmietla konkretizovať, koľko ponúk dostala a od ktorých subjektov. Podľa medializovaných informácií mala spoločnosť rokovať o odpredaji košickej oceliarne minimálne s ukrajinskou firmou Metinvest, ktorá patrí do skupiny System Capital Management oceliarskeho magnáta Rinata Achmetovova.
Spoločnosť U. S. Steel Košice vznikla prevzatím niekdajšieho hutníckeho kombinátu VSŽ americkou spoločnosťou U. S. Steel Corporation v júni roku 2000.
V súčasnosti podnik spolu s dcérskymi spoločnosťami patrí k najväčším výrobcom plochých valcovaných výrobkov v Európe, ktoré dodáva najmä pre automobilový, strojársky a elektrotechnický priemysel.
Hlavnou činnosťou U. S. Steel Košice je výroba ocele, plochých valcovaných výrobkov z ocele, špirálovo zvarovaných rúr a radiátorov. Spolu zamestnáva približne 11-tisíc pracovníkov.
Slovenská vláda podľa ministra hospodárstva Tomáša Malatinského ponúkla americkému investorovi výhody, ktoré by ho mohli presvedčiť, aby na Slovensku zostal. O aké výhody konkrétne ide, však zatiaľ nespresnil. “V energetike sú možné také opatrenia, aby ich energetická nákladovosť bola nižšia. Tak isto sú ponúknuté nejaké možnosti v oblasti životného prostredia. Toto všetko bude obsahom správy, ktorá ešte nie je hotová. Keďže nás požiadali, aby sme to dovtedy nemedializovali, tak ja by som to rád dodržal,“ skonštatoval ešte v stredu šéf rezortu hospodárstva.
Malatinský verí, že rokovania nakoniec skončia úspešne pre Slovensko. “Z krátkodobého hľadiska to vyzerá veľmi nádejne, ale dlhodobé hľadisko neviem, či máme zaručené. Americký investor sa nevyjadril a vnútorné rozhodnutia prebiehajú v sídle firmy v Pittsburghu,“ povedal Malatinský.