Premiér Fico uvažuje, že sviatky zruší na päť rokov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Robert Fico
Foto: SITA/Diana Černáková

BRATISLAVA 4. júla (WEBNOVINY) –

Sviatky, ktoré sa majú zrušiť

Vláda uvažuje o zrušení dvoch štátnych sviatkov, ktoré pripadajú na 1. a 15. september. Zrušenie 15. septembra ako štátneho sviatku by si však podľa Fica vyžadovalo otvorenie Vatikánskej zmluvy.

Obyčajným zákonom nie je totiž podľa neho možné siahnuť na zmluvu medzinárodného charakteru. Vláda preto uvažuje nad tým, že namiesto otvárania Vatikánskej zmluvy by zákonom presunula oslavu 15. septembra na nedeľu, ak pripadne na pracovný deň.

Deň Ústavy a sviatok Sedembolestnej panny Márie, ktoré plánuje zrušiť vláda Roberta Fica, by sa mohli v budúcnosti do kalendára znovu vrátiť.

Sme pripravení hovoriť o časovom obmedzení na päť rokov,“ pripustil dnes premiér. Stane sa tak podľa neho však jedine v prípade, že sa ekonomika Slovenska ozdraví a naštartuje hospodársky rast.

Slovensko by tak touto myšlienkou napodobnilo Portugalsko, ktoré v horizonte piatich rokov plánuje znovuzavedenie sviatkov zrušených pre nepriaznivú ekonomickú situáciu.

K rušeniu sviatkov chce vláda pristúpiť v rámci hľadania zdrojov na konsolidáciu verejných financií.

Premiér v stredu dostal otvorený list, v ktorom ho občianski aktivisti žiadajú ponechať sviatok Sedembolestnej Panny Márie, patrónky Slovenska, ako deň pracovného pokoja.

Ako povedal dnes na tlačovej besede Martin Dilong, aktivisti chcú vyvolať otvorenú diskusiu o tomto sviatku, aby sa k tomu mohla vyjadriť verejnosť.

List je zverejnený. Uvidíme, koľko ľudí sa pridá. Je to štart dialógu o tomto sviatku,“ povedal.

List doručili aj prezidentovi SR Ivanovi Gašparovičovi, ktorého tiež chcú požiadať o pomoc. List rozpošlú cez sociálne siete po celom Slovensku.

Premiér nepovedal, ktoré zamestnávateľské zväzy na neho tlačia. Pod list sa podpíšu konkrétne osoby,“ uviedol Dilong.

Aktivisti sa chcú v najbližších dňoch stretnúť s prezidentom, aby im pomohol, pretože on podpisuje medzinárodné zmluvy. Obrátiť sa chcú aj na poslancov NR SR, aby aj oni podporili túto občiansku iniciatívu.

Cieľom aktivistov je podľa Terézie Lenczovej informovať, vysvetľovať.

Neprotestujeme. Vyzývame k dialógu a ujasneniu si kompetencií,“ povedala s tým, že pre Slovákov je symbol matky pod krížom mimoriadne aktuálny.

„Je výzvou pre každého z nás byť účastný na utrpeniach každého z nás. To sa na Slovensku žije. Ľudia napriek kríze prispievajú na charitu,“ zdôraznila.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Martin Dilong