BRATISLAVA 12. júna (WEBNOVINY) – Premiér Robert Fico si myslí, že nie je žiadny zásadný dôvod na odkladanie ratifikácie tzv. trvalého eurovalu (ESM).
Vyhlásil to v utorok po bratislavskej schôdzke s predsedom Európskej rady Hermanom Van Rompuyom, ktorý prišiel z vlastnej iniciatívy na Slovensko. Fico ho informoval, že tento bod je na programe najbližšieho rokovania Národnej rady SR.
„Na účely získania širšej podpory som poslal pozvánky všetkým predsedom politických strán. Témou tohto rokovania nebude len konsolidácia, ale bude aj otázka ratifikácie trvalého eurovalu,“ povedal Fico.
Podľa jeho slov musíme ukázať aj my, že máme zodpovednosť a že sme schopní plniť si domáce úlohy, ktoré pred Slovenskom sú.
Rompuy zdôraznil, že sa musíme naďalej snažiť prispievať k stabilite eurozóny. „V tejto súvislosti vítam záväzok slovenskej vlády rýchlo ratifikovať zmluvu o európskom stabilizačnom mechanizme, ako aj novú fiškálnu zmluvu,“ povedal Rompuy.
Slovenskí opoziční politici si myslia, že hlasovanie o trvalom eurovale treba odložiť na čo najneskorší termín. Podľa nich treba počkať, ako sa vyvinie situácia a aký bude názor veľkých krajín eurozóny, najmä Nemecka a Francúzska.
Slovensko chce byť aktívnym hráčom, tvrdí premiér
Na schválenie trvalého eurovalu je potrebných 76 hlasov, konečné rozhodnutie má tak v rukách vládny Smer-SD, ktorý disponuje 83 hlasmi. Nemala by tak hroziť situácia z minulého roka, keď nezhody v koalícii pri hlasovaní o dočasnom eurovale vyústili do pádu vlády Ivety Radičovej.
Na program sa ESM dostane na tretej schôdzi parlamentu, ktorá sa začne 19. júna, teda krátko po ostro sledovaných opakovaných parlamentných voľbách v Grécku. Tie sú naplánované na nedeľu 17. júna.
Fico sa na stretnutí s Rompuyom rozprával o nadchádzajúcom mítingu krajín G20 a júnovom summite EÚ. Slovenský premiér požiadal, aby dostali včas všetky informácie a návrhy, aby každá členská krajina mohla vecne reagovať. Slovensko chce byť aktívnym hráčom v diskusii o ekonomickej, fiškálnej a bankovej únii. „Uvedomujeme si, aký obrovský význam má pre Slovensko euro, byť súčasťou eurozóny,“ povedal Fico s tým, že na celej krajine vidieť, ako jej pomohlo členstvo v EÚ.
Slovensko podľa Fica naďalej podporuje myšlienku projektových dlhopisov, je pripravené hovoriť aj o posilnení úverovej kapacity Európskej investičnej banky. „Slovensko si vie predstaviť aj európske dlhopisy, ale za podmienok, ktoré nebudú viesť k zníženiu finančnej zodpovednosti a disciplíny ostatných krajín,“ upozornil slovenský premiér.
Prebrali aj vývoj v Grécku a Španielsku
Dodal, že slovenská strana je veľkým fanúšikom zavedenia dane z finančných transakcií. Fico a Rompuy prebrali aj aktuálny vývoj v krízových krajinách, teda Grécku a Španielsku. Slovenská vláda verí, že plánované opatrenia stabilizujú španielsky bankový sektor a v Grécku dopadnú voľby tak, že proeurópsky orientované sily budú schopné zostaviť vládu a spolu s EÚ a EK riešiť ekonomické problémy krajiny.
Trvalo udržateľnú fiškálnu politiku treba kombinovať s opatreniami, ktoré zabezpečia ekonomický rast, tvrdí Rompuy. Práve na problematiku rastu sa zameria Rada na svojom júnovom zasadnutí. „Takisto mienime začať diskusiu o viacročnom finančnom rámci EÚ s cieľom pripraviť tento rámec na ďalší rast a tvorbu pracovných miest,“ uviedol Rompuy.
Podľa neho treba zmobilizovať európske politiky, aby plne podporovali rast, zintenzívniť snahu o financovanie hospodárstva a posilniť tvorbu pracovných miest. Mienia aj zvýšiť kapitál Európskej investičnej banky na 10 miliárd eur. Chcú zlepšiť využívanie štrukturálnych fondov.
„Taktiež plánujeme spustiť pilotnú fázu zavedenia projektových dlhopisov, tak, aby sme mohli financovať aj medzinárodne projekty infraštruktúry,“ dodal. Rompuy pripraví aj dokument o posilnení fiškálnej, bankovej a ekonomickej integrácie EÚ.