Súčasná vládna zostava sa ujala moci s protikorupčným étosom a s tým boli spojené aj očakávania veľkej časti verejnosti. Polícii, ako opakujú vládni politici, rozviazali ruky. Výsledkom je, že Národná kriminálna agentúra (NAKA) má za sebou desiatky policajných akcií. Tie priniesli obvinenia a väzbu pre mnohých bývalých nominantov Smeru vo verejných funkciách. Politicky však Smer neskonal.
Niekdajšiu dominantnú vládnu stranu a jej šéfa Roberta Fica viac oslabil odchod 11 poslancov na čele s bývalým premiérom Petrom Pellegrinim, ktorý založil konkurenčnú sociálnodemokratickú stranu Hlas.
Podľa posledného prieskumu agentúry AKO by mali Hlas a Smer v parlamente viac poslancov ako celá koalícia dohromady. Navyše, Pellegrini ako bývalý súputník Fica patrí medzi najdôveryhodnejších politikov a Hlas je preferenčne najsilnejšou stranou.
Hlas a Smer spoločne dominujú
Po voľbách bol Fico otrasený nielen porážkou zo strany hnutia Igora Matoviča (OĽaNO), ale aj spomínaným odtrhnutím Pellegriniho jedenástky. Od jesene je však Fico nabitý elánom. Popularita Smeru sa tento rok pozvoľna zdvíha a pohybuje sa v prieskumoch zavedených agentúr v intervale 10 až 12 percent.
Smer-SD je v prieskume tretí, na OĽaNO sa doťahuje Progresívne Slovensko a kotlebovci sú mimo parlamentu
Hlas má posledné mesiace tendenciu preferenčne slabnúť, stále je však s podporou niečo nad 20 percent prvým v poradí popularity strán. Otázkou je, prečo sa kauzy z minulosti neprejavili na podpore Smeru a Hlasu. Médiá už viac ako rok informujú o desiatkach ľudí, ktorí čelia obvineniam. Najmä pri Ficovi sa množia názory, že NAKA je blízko pri ňom.
Tí, čo mali od Smeru odpadnúť, už odpadli
Politický analytik Ján Baránek pri vysvetlení popularity Smeru a Hlasu, hovorí o dvoch faktoroch. Prvým je, že v médiách je o kauzách veľa informácií a ľudia sú nimi „presýtení“ . Druhým faktorom je, že časť voličov už Smer stratil na počiatku.
„Čo sa týka podpory, tak tí čo mali odpadnúť, už odpadli. Ostatným kauzy neprekážajú, resp. ich považujú za menšie zlo, ako to, čo sa deje teraz pri neschopnosti súčasnej vlády riadiť štát počas pandémie,“ zhodnotil analytik.
Poukázal tiež na to, že niektoré kauzy súčasnej vlády sa neriešia. Ako príklad spomenul nákup antigénových testov alebo, že firma blízka Ľudovítovi Makóovi vyhrala štátnu zákazku.
Fico žiada od Hegera odvolanie Mikulca z funkcie, avizuje aj celoštátnu demonštráciu proti vláde (video)
„Ľudia si povedia, že všetci sú rovnakí. Rieši sa len korupcia Ficových vlád. Zatiaľ sa nehovorí o riešení káuz Dzurindových vlád a ani káuz tejto vlády,“ poznamenal Baránek s tým, že ľudia môžu vnímať selektívny prístup.
Sociológ Václav Hřích hovorí, že až teraz začínajú prvé súdne pojednávania a ľudia potrebujú vedieť, ako dopadnú. „Právoplatné rozsudky môžu ovplyvniť popularitu strán, ale kým je to v procese a koalícia s opozíciou hovoria protichodné tvrdenia, ľudia sa v tom nevedia vyznať. Čakajú teda na verdikty súdov,“ mienil Hřích.
Podľa neho pri hodnotení popularity strán nemožno zabúdať aj na „nespokojnosť s výkonom súčasnej vlády“.
Medzi politickou a trestnoprávnou zodpovednosťou
Zatiaľ možno hovoriť o politickej zodpovednosti Fica a Pellegriniho, ktorú im môžu vystaviť voliči. Trestnoprávna zodpovednosť je na vyšetrovateľoch, prokuratúre a súdoch. Pellegrini pred časom musel reagovať na výpoveď bývalého šéfa Finančnej správy Františka Imreczeho, že si mal vypýtať províziu 150-tisíc eur. Pellegrini hovoril, že nikdy sa nič také nestalo.
Fico už dlhé mesiace označuje bývalého šéfa Kriminálneho úradu finančnej správy a jedného z kľúčových spolupracujúcich obvinených Makóa za nedôveryhodnú osobu. Makó podnikol odvetu a povedal, že sa s Ficom stretával aj vtedy, keď bol už Smer v opozícii a Fico mu dával úlohy.
„Ak som nedôveryhodný svedok, tak za otázku stojí, že prečo sa so mnou stretával ešte minulý rok v lete a zadával mi rôzne úlohy,“ uviedol Makó. Nechcel však povedať, o aké úlohy išlo.
Líder Smeru odmietol, že by sa s Makóom stretával. Naopak, odporučil, aby sa médiá venovali stretnutia premiéra Matoviča s Makóom a že firma, ktorá má byť napojená na Makóa, získala zákazky so Slovenskou poštou.
Volič nemá povinnosť rozumieť
Podľa Baránka sa ešte len uvidí, aký vplyv budú mať výpovede Makóa na politickú budúcnosť Fica. „Makó toho narozprával veľa. Ťažko povedať, čo je pravda. Potvrdil to aj generálny prokurátor a aj správa SIS, ktorá sa čítala v parlamente. Fico to využíva ako zdatný komunikátor. Urobí tlačovku a na časť voličov to môže pôsobiť presvedčivo,“ mienil analytik.
Lama SK získala 48-mesačnú zmluvu na stráženie Slovenskej pošty, ale najprv bola vylúčená z verejnej súťaže
Podľa sociológa Hřícha treba počítať s tým, že volič nemá povinnosť rozumieť množstvu káuz, o ktorých médiá zoširoka informujú. „Čím viac je to poprepletané, čím viac chaotické a čím menej tomu rozumie, tak tým viac má tendenciu sa ku kauzám stavať rezervovane,“ zhodnotil sociológ.
Príde NAKA?
Na popularite politikov by sa mohol podpísať zásah NAKA proti nim pred televíznymi kamerami. Naposledy polícia proti špičkovému politikovi zasiahla za veľkého záujmu médií ešte za čias prvej vlády Mikuláša Dzurindu.
Bolo to na Veľkú noc v roku 2000. Bývalý premiér Vladimír Mečiar (HZDS) dlho odmietal ísť na výsluch. Policajti použili výbušninu pri vchodových dverách jeho vily v Trenčianskych Tepliciach a vyviedli ho z domu.
S otázkami, kedy príde NAKA, býva teraz konfrontovaný Fico i Pellegrini. Ten nedávno v súvislosti v súvislosti s údajným úplatkom, ktorý mal dostať, povedal, že si nemyslí, že by NAKA mala prísť pre neho.
„To už by sme v akom štáte žili, ak po nevinného človeka príde NAKA? Čo by so mnou akože chceli robiť?“ pýtal sa Pellegrini. Povedal, že mu môžu zatelefonovať a on na políciu príde dať vysvetlenie.
Matovič vlani v apríli pri vyslovovaní dôvery vláde hovoril o tom, že Fico podlo útočí a z každého krôčiku vlády robí strašiaka a demoralizuje ľudí. „Na jeho mieste by som tichučko šúchal nohami a čakal, kedy mi NAKA zaklope na dvere,“ vravel Matovič.
Analytik Baránek uviedol, že nevie odhadnúť, či NAKA zasiahne proti Ficovi alebo Pellegrinimu. Myslí si, že skôr nie. Iná vec je, že môžu dostať predvolanie ísť vypovedať. „Keby Fico začal rozprávať, tak nevieme, kde by sa to skončilo. Aj tí, čo teraz vládnu, veľmi dobre vedia, že Fico toho veľa vie a tiež Pellegrini. Neviem, do akej miery sa cítia aj oni ohrození,“ dodal.